Jste zde

Breadcrumbing - flirtování pomocí elektronické komunikace

Breadcrumbing - flirtování pomocí elektronické komunikace

Volné pokračování článku "Vztahy mezi lidmi".

Určitě z každodenního života znáte případy lidí, kteří působí dojmem, že by se rádi s někým seznámil. U té skupiny, o které budu psát, je jen divné to, že na poslední chvíli ztratí zájem nebo "ucuknou". Flirtují, ale jen tak, aby je to k ničemu zásadnímu nezavazovalo. Někteří pak tento trend nezávazného laškování dotahují k dokonalosti a z flirtování s jinými lidmi si udělali skoro "koníčka". Vzbuzovat emoce nebo naděje se stalo jejich zábavou a mnohdy je snad i vzrušuje.

Řeč je o formě flirtování přes SMS, maily nebo krátké textové zprávy. Obecně by se dalo takovéto jednání přirovnat k flirtování za pomoci elektronické komunikace. SMS, maily nebo krátké textové zprávy se totiž v dnešní době stávají součástí mnoha komunikačních kanálů, včetně sociálních sítí.

Málo miluje ten, kdo ještě slovy musí vyjádřit, jak velice miluje.
(Dante Alighieri)

Této komunikaci se říká Breadcrumbing (v překladu "drobení chleba", "sypání zrní ptáčkům"). Jedná se o nezávazné flirtování pomocí zasílání SMS, mailů, obecně elektronické komunikace. Z pohledu toho, kdo tyto zprávy dostává, se jedná o komunikaci ze které by se časem mohlo něco "vyklubat". Fakticky se však ze strany toho, kdo SMS zprávy nebo maily s tímto úmyslem posílá se jedná o hodně nevhodnou zábavu. Má za cíl právě naděje a emoce v lidech probudit, ale ve skutečnosti o žádný vztah a dokonce ani o setkání žádný zájem nemají. Jde tedy jen o zábavu, která však pro člověka, který jí uvěří, může představovat trauma nebo zklamání ve chvíli, když zjistí, že se stal jen cílem posměchu a hloupého flirtování.

Nechci říct, že se jedná o nějakou úchylku, ale normální to rozhodně není. Dokonce se stává, že podobnou zábavu si oblíbí lidé, kteří již mají partnerské závazky nebo jsou v partnerském či manželském vztahu. Otázkou pak je, zda tento způsob zábavy nebo vzrušení neprovozovali už dříve, v období, kdy závazky ještě neměli. Mohlo se pak stát, že do závazného vztahu tak nějak "spadli", ale to na vztahu k jejich oblíbené kratochvíli nebo formě vzrušení nemuselo nic změnit. Partnerský nebo manželský vztah pak jejich "koníčka" jen posunul do utajení, na svých návycích však v některých případech nehodlají nic měnit.

Pokud se takováto forma emotivní komunikace někomu připadá jako nevinná zábava, pak si představte na místě partnera nebo partnerky takovéhoto člověka sebe sama. Pochybuji, že by Vám bylo příjemné zjistit, že Váš milý nebo Vaše milá, si čile flirtuje nebo eroticky koresponduje s mnoha dalšími lidmi...

Představte si však i to, jak se asi cítí ten, kdo do této formy určitého příslibu vztahu po SMS nebo mailů vloží svou důvěru. Jsou lidé, kteří tomu, co jim kdo řekne nebo napíše opravdu věří a následně, na základě těchto příslibu sní a košatí své představy o tom co bude. Srážka s realitou pak může, a také bývá, opravdu bolestivá. Mnoho lidí takovéto zklamání nakonec poznamená podobně. Jako by se nejednalo jen o vysněný vztah po SMS nebo obsahu mailů, ale o skutečný, reálný vztah. Přísliby, představy a touhy zhmotněné v očekávání mohou způsobit podobné zklamání a ztrátu důvěry v lidi, jako zklamání v reálném životě.

Často se takováto forma flirtování váže i na jiný vztah a tím je Benching - nejistý vztah. Takovéto flirtování pak má za cíl udržet iluzi, že vztah pokračuje, jen na něj není dost času. Lidé si mnohdy ani neuvědomí, že to může znamenat i to, že takovéto flirtování má za cíl Vás jen "udržet v záloze" (na lavici... na "čekačce"...).

Pokud zjistíte, že někdo, na kom Vám záleží, podobnou zábavu provozuje, pak se rozhodně nestavte na jeho stranu, ale jasně se vymezte proti takovému chování. Pokud se něco podobného projevuje u Vašeho přítele nebo přítelkyně, pak trvejte na rázném ukončení podobného chování. Může se totiž stát, že tolerováním podobného, na první pohled "neškodného" flirtování, si do budoucna zaděláte na vážné partnerské problémy. To, co se zpočátku může zdát jako nevinná legrace a zábava, může tu a tam přerůst v nevěru nebo o pokus o ni. Od nezávazného flirtování k nápadu zjistit, "co by se stalo, když?"..., může být jen velmi krátká cesta.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje