Jste zde

Benching - nejistý vztah

Benching - nejistý vztah

Volné pokračování článku "Vztahy mezi lidmi".

Další z nových pojmů.které se ve světě ujaly pro začínající partnerské vztahy je "Benching". Překlad by vycházel z anglického slova "bench" - "lavice", tedy něco jako další na lavici, u nás něco jako "další v čekárně", "na čekačce"...Vyslovuje se "benčink".

Takovouto situaci poznala řada lidí v situaci kdy zjistili, že jejich milovaný (milovaná) mají ještě někoho dalšího. Z pohledu toho, kdo takovýto stav vztahu zjistí se jedná o nevěru. Ten, kdo se takto zachová to většinou vnímá tak, že hledá a ještě se nerozhodl a proto to zkouší i jinde... Pro jistotu si však zachovává i další vztahy, aby bylo z čeho vybírat.

Takovéto jednání vlastně ani nedovoluje, aby některý ze vztahů prožíval naplno protože jeho nejistota ve vztahu mu nedovoluje žít jen s jedním z partnerů. Vztah, který je "méně perspektivní" proto neukončí a zůstává v záloze... Neznamená to, že mezi partnery není nějaké pouto, náklonnost nebo i láska. Není to však natolik silný cit, že byl(a) jen s Vámi a věnoval(a) Vám veškerý svůj čas. Prostě vás má rád, ale nechává si vás jen jako jednu z možností.

Signálem může být například to, že ten druhý často ruší rande, nemá už tolik času, vymlouvá se na pracovní vytížení, nemoc nebo na jiné neodkladné úkoly kterým dává přednost před Vámi. Zároveň však neustále udržuje kontakt, udržuje iluzi, že netouží po nikom jiném než po Vás. Vztah se tak na první pohled nemění, ale stále více se přibližuje jiné formě vytváření dojmu že je vše v pořádku, a tím je Breadcrumbing - flirtování pomocí elektronické komunikace, především pomocí mailů, SMS a sociálních sítích.

Pro lidi, kteří takovýto vztah vnímají tak, že je teprve na počátku, to může být velký problém. Ve své mysli a představách ho vnímají jako něco naprosto dokonalého, úžasného a reálnou situaci si spíše zdůvodňují tím, že vztah je teprve na jeho začátku. Reálný stav proto toleruje nechce na toho druhého příliš tlačit... To, že jste jen "na čekačce" si málokdo dokáže přiznat, rozhodně ne na počátku takovéhoto vztahu. Problémem však může být i to, že i když se časem z pozice toho na "čekačce" stanete číslem 1, neznamená to automaticky, že někde jinde "na lavici" nesedí někdo jiný...

Důvodů proč se takto lidé k sobě chovají může být víc.

  • vztahem si není dokonale jistý (jistá) a tápe mezi Vámi a někým dalším...
  • má jiné závazky o kterých ani nevíte, ale Vy zůstáváte v záloze
  • zvyšuje to jeho (její) image mezi kamarády
  • má dobrý pocit toho, že "to má rozjeté" na více frontách
  • baví ho(ji) dokazovat si, jak je dobrý (dobrá)
  • zpestřuje si tak sex a nepovažuje to za nevěru, protože s Vámi přece chodí a "sex k tomu přece patří"
  • může to však být i proto, že jste "dobrá partie" a může k Vám kdykoli vrátit, až se nabaží jinde...
  • ...další důvdy...

Co v takové situaci dělat?

Nejdříve si musíme ujasnit fakt, že "ten na čakačce" vlastně dlouho ani neví, že na ní je... Když to zjistí nebo když mu to někdo řekne, případně když už "toho vymlouvání má dost", převládají negativní emoce, lítost, vztek nebo i nenávist... V takovéto situaci je rozumné se zklidnit a vše si s dotyčným člověkem vysvětlit. Pokud zjistíte, že má někoho jiného, pak pokud byl ve vašem vztahu už sex, první co Vás nejspíš napadne, že to není jen o tom, že má někoho jiného, ale že se z Vašeho pohledu bude nejspíš jednat o nevěru...

Pokud Vás někdo zradil ve fázi rozvíjení vztahu nebo i udržování dlouhodobějšího vztahu, pak se nejspíš jedná o člověka se kterým se můžete připravit na to, že své chování pravděpodobně moc nezmění ani v případě, že bude mít vůči Vám závazky. Očekávání, že například svatba vše změní nemusí být nakonec naplněno. Musíte si dobře zvážit, co vlastně chcete. Pokud doufáte v zásadní změnu nebo v to, že HO nebo JI "převychováte", budete nejspíš časem zklamáni. Může se stát, že se vztah rozvine v dokonalý, pochybnosti však v podvědomí zůstanou na dlouhou dobu. Je to podobné jako s nevěrou. Dá se odpustit, zapomenout se však nedá...

Mnoho lidí volí variantu ukončení takového vztahu protože se v tom člověku zklamali a nechtějí v tom "nejistém vztahu" pokračovat. Někdy je to nejrozumnější řešení, protože vztah je především o vzájemné důvěře.

 

K zamyšlení

"Vždy je těžší vztahy urovnat, nežli je poničit."
(Chana Senešová, židovská básnířka a protinacistická bojovnice za druhé sv... 1921 – 1944)

"Znovu navázaná přátelství a vztahy vyžadují víc péče a pozornosti než ty, které se nikdy nepřerušily."
(François de La Rochefoucauld, francouzský autor monografií 1613 – 1680)

Literatura a zdroje

Štítky: