Jste zde

Ústřice

Ústřice

Pokračování článku "Přírodní afrodiziaka a doporučené potraviny".

Ústřice jsou mořští mlži. Ústřice (Ostrea) je rod z čeledi ústřicovitých (Ostreidae). Nejznámějším druhem je ústřice jedlá (Ostrea edulis). Některé druhy jsou jedlé a odedávna se chovají uměle u středomořských a severoamerických břehů. Ústřice jsou výbornou potravou, zejména pro značný obsah glykogenu (v játrech).

Ve znečištěné vodě se můžou stát zdraví škodlivými, například když do sebe přijmou bakterie břišního tyfu, které mohou snadno přenášet, protože se, jak známo, pojídají živé. Nebo mohou způsobit průjem, prosáknou-li sloučeninami mědi. V tom případě bývá celé jejich tělo podezřele zbarveno do zelena. Ovšem jsou-li pěkně zeleně zbarveny jen žábry, může být toto zbarvení způsobeno symbioticky usazenými rozsivkami (Navicula ostrearum).

Organické jedy ale v těle netvoří, čímž se hygienicky podstatně liší od slávek (Mytilus) známých svým toxinem.

Některé druhy mořských ústřic mohou tvořit perly, podobně jako perlotvorka mořská či perlorodka.

Ústřice jsou zdrojem bílkoviny a obsahují vysoký podíl zinku zlepšujícího funkci mužského pohlavního ústrojí. Jejich pozitivní účinek je pozorovaný zejména na zvýšenou produkci testosteronu, který má výrazný vliv na sexuální touhu u mužů. Pokud se na tvar lastury podíváme s "nadhledem", pak svým tvarem a strukturou ústřice někomu mohou připomínat ženské pohlavní orgány. Jsou ženy, které po konzumaci ústřic TO prostě musí mít... Zvláště poté, co je zapíjely v nóbl restauraci v Paříži kvalitním bílým francouzským vínem...

 

Literatura a zdroje