Jste zde

Žena žijící single odkládá založení rodiny a mateřství

Žena žijící single odkládá založení rodiny a mateřství

Hlavní téma: "Těhotenství a mateřství".
Pokračování článku "Biologické hodiny".

Pro ženu žijící single je její poslání být matkou samozřejmě jistým traumatem, které musí nějak řešit. Pokud však nezávislá žena nemá partnera se kterým by dítě chtěla mít, tak mateřský pud dlouhodobě potlačuje. Je to samozřejmě naprosto individuální. Mnohé ženy bez trvalého partnera to nakonec vyřeší tak, že se nechají prostě oplodnit a dítě chtějí vychovávat samy. Jiné ženy příležitost mít děti prostě ignorují a děti mít nechtějí. A určitá část žen, i když by dítě chtěla, prostě promešká příležitost a její biologické hodiny jí to nakonec už nedovolí. Jiné ženy, přesto, že si uvědomují, že pokud dítě budou chtít, pak mají nejvyšší čas, neumí si představit, že by kvůli dítěti musely přijmout i muže a bydlet s ním a starat se o domácnost.

Obava z hádek, omezení, uskromnění se i ztráty soukromí nakonec převládne a raději zůstanou samy. Mnohdy jsou nároky na partnera tak vysoké, že je prostě jen tak nikdo nesplňuje. Nedá se to však ženám mít až tak úplně za zlé. Je potřeba je opravdu chápat a podívat se na celý problém z jejich pohledu. Dnešní doba opravdu není až tak jednoduchá s snadná. Podpora rodiny je minimální, ženy na mateřské a s dětmi jsou pokládány za méně výkonné a nejisté a nakonec postavení rodiny ve společnosti je ve velké krizi. Rozvod je normální, soudy o děti a majetek na denním pořádku...

Nezadané ženy žijící single svou samotu přece je prožívají trochu jinak jak muži.. Přes den většinou pracují, večer sice tráví čas podle svých představ, ale mnohé mají stále pocit pocit, že jim něco chybí, že o něco přicházejí... Prostě večer nemají s kým trávit volný čas a na mysl se jim neustále derou otázky okolo založení rodiny a mateřství.

Kariéra a pak to ostatní

Z profesního hlediska se těmto ženám nedá nic vytknout. Mnohé ukončily střední, vyšší nebo vysoké školy a začaly pracovat. Emancipace zaměstnaným ženám pomohla k tomu, že je na ně většinou pohlíženo stejně náročně jako na muže. Na jednu stranu je významný pokrok, na druhou stranu se na ženy neberou ani ohledy, které by s jejich ženstvím mohly být spojovány. Ženy se však nechtějí vzdát a chtějí dokázat sobě i svému okolí, že na své pozice stačí a naopak mají i na vyšší. Postupně získají atraktivní a dobře placené místo ve firmě, mají dostatek finančních prostředků, moc, ale i zodpovědnost. Po práci si volný čas organizují podle svých představ a bez nutnosti ohledů na ostatní. 

Z venkovního pohledu je to ideální způsob života a mnozí zadaní ho mohou jen tiše závidět. Jenže málokterá žena otevřeně promluví i o tom, co prožívá uvnitř, co ji trápí, co by ráda změnila. U mnoha žen je to to nejpřirozenější a pro ženu to nejcennější - mateřství a vlastní rodina. Mnoho žen promešká svou příležitost stát se matkou. V tu, pro ženu nejvhodnější dobu, raději volila svou kariéru, peníze, postavení, moc a výhody, které ji tyto materiální hodnoty přinášely.

Promeškat tu správnou dobu na usazení a založení rodiny je velmi snadné. Nějaký čas žít samostatně ženě vyhovuje, pak se začne snažit o změnu a najednou zjistí, že nemůže najít toho pravého partnera, který by vyhovoval jejím vysokým nárokům.

Důvodů, proč lidé zůstávají single, se dá najít celá řada. Ať už však jsou jakékoli, pro ženu vždy představují velké riziko, že jim jejich biologické hodiny vymezený čas odměří a zastaví se...

Pro ženu velké riziko přináší dlouhodobé milenecké vztahy se ženatým mužem. Jen části žen se podaří svého milence přesvědčit, aby odešel od rodiny a pojal ji za manželku. Rozchod i dlouhodobého mileneckého vztahu přichází většinou právě tehdy, když si žena začne uvědomovat, že nutně potřebuje založit rodinu a mít dítě. Právě tehdy začne ohrožovat svého ženatého nebo někdy i nezadaného milence, který milenecký vztah udržoval jen kvůli sexu. Neodbytná žena je najednou přítěží a tak se jí zbaví. Jenže žena mnohdy zůstane nakonec sama a její plodný čas se neúprosně krátí...

Zatímco singl muži mají dostatek času a relativně mohou založit rodinu i v pozdním věku, ženy tuto šanci mohou promeškat. Nezadaní muži neuvažují o riziku své neplodnosti, které si ani nepřipouštějí. Přitom v dnešní době začíná být problém se sníženou plodností mužů více znatelný. Čím je muž starší, tím bývají jeho spermie méně schopné oplodnit ženu. To dříve nebylo tak častým problémem, jak se stává v dnešní přechemizované době.

Pokud žena spoléhá na to, že si najde stejně nebo podobně starého muže, se kterým založí rodinu, pak by si měla uvědomit, že stejně staří muži "loví" spíše mezi podstatně mladšími ročníky. Mnohdy neřeší kvalitu ženy podle toho, co umí, čeho dosáhla, jak se chová nebo jaké má povahové vlastnosti, ale spíše si vyberou mladou atraktivní partnerku, která k nim vzhlíží s obdivem. Přiznejme si, že že mnohdy čím větší má muž konto, tím větší bude obdiv...

Svobodné a nezadané ženy ve věku 35 až 40 let jsou vystaveny "konkurenci", kterou mnohdy ani nedokážou pochopit. Jak ženy stárnou, klesají jejich šance vdát se za své svobodné vrstevníky. Jejich šance neovlivňují jen mladší ženy, ale i to, že počet věkově odpovídajících svobodných partnerů rok od roku klesá. Pro mnoho žen, které dosáhly postavení nebo moci, je pak problém přijmout představu, že by jejich partner mohl být z řady rozvedených nebo vdovců. Rozvedené muže často považují za lidi, kteří selhali a tedy nejsou hodni...

Vdovci jsou skoro přijatelnější, u nich však mohou být problémem děti. Málokterá žena, která žila doposud podle svých představ a se zodpovědností jen sama za sebe si dokáže představit, že by hned zaujala roli "matky". Podobně je tomu v případech vztahu s rozvedeným mužem s dětmi. Faktem také je, že starší muži a zvláště ti rozvedení, mají snahu hledat spíše partnerky mladší, které by je "zdobily".

Svobodné a nezadané ženy se tak nakonec dostávají do bludného kruhu, ze kterého se jen velmi obtížně hledá cesta ven. Proto je velmi důležité nepodléhat představě, že budování kariéry má prioritu před vším ostatní. Není to pravda. Mnohem cennější je založení rodiny a děti.

 

K zamyšlení

„Tím, že ženy převzaly iniciativu při navazování milostných vztahů, uvolnily mužům pole pro rozvažování.“
(Ladislav Muška, 1928)

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)