Volné pokračování článku "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby".
Jedním z nejčastějších ženských onemocnění je vaginální mykóza. Za svůj život se s ní alespoň jednou setkalo více jak 80 % žen. Mykózy mají navíc tu nepříjemnou vlastnost, že se často a poměrně snadno znovu vracejí pak po poměrně dlouhou dobu ženě znepříjemní běžný a prakticky zastaví pohlavní život.
Problémy spolené se sexem se podrobněji zabývá článek "Mykóza a sex".
Vaginální mykóza není považována za pohlavně přenosnou chorobu a nepodléhá povinnému epidemiologickému hlášení Nejedná se o příliš nebezpečné onemocnění, je však velmi nepříjemná jak pro ženu, tak často následně i pro muže. Nemoc způsobuje kvasinka candida albicans, mikroorganismus patřící do hub. V těle ženy má tato kvasinka své přirozené prostředí a žije v symbióze.
Problém nastává až při změně prostředí, kdy se velice rychle přemnoží a způsobí zánět. Pro ženu znamená jejich zvýšený výskyt nepříjemné svědění, pálení a vaginální výtok. K přemnožení kvasinek dochází především při oslabení organismu, léčbě antibiotiky, kvůli špatné hygieně, dlouhému nošení chladných mokrých plavek, cukrovce nebo nadměrné konzumaci cukru případně nošení nevhodného spodního prádla. Důvodem však může být i oslabení imunitního systému, stres, dlouhodobé užívání léků, léčba antibiotiky, konzumace vyššího množství alkoholu, kouření, špatná životospráva, cukrovka a další a další vlivy....
Mezi ty další vlivy patří především příliš intenzivní sex nebo razantní používání erotických pomůcek a samozřejmě dlouhý sex. Dochází při něm ke vzniku mnalých oděrek a k podráždění sliznic. Mykóza je pak následným průvodním jevem nepřiměřeně dlouhého milování. Pohlavní styk trvající desítky minut je lákavá představa, ale v praxi po nějaké době vysychá přirozená lubrikace nebo i lubrikační krémy na bázi vody a zvýšené tření provází vznik oděrek na sliznicích u obou partnerů. Takováto podráždění a maličké oděrky jsou náchylné k infekcím a mykóe. Sekundárně se pak může vaginální mykózou nakazit i muž.
Mykóza je souhrnné medicínské označení pro onemocnění houbami, plísněmi a kvasinkami. Mykózy se často označují jako kvasinkové infekce – houbové infekce. Dělí se na celkové a místní. Mykózy v oblasti ženské pochvy jsou velmi nepříjemné a vznikají nerovnováhou mikroorganismů žijících v pochvě. Infekci způsobují, houby z rodu Candida nebo Monilia. Kvasinky druhu Candida se v pochvě přirozeně vyskytují a souvisí s hladinou estrogenu v organizmu ženy. Normální prostření pochvy má pH 4,5 a nižší. Za normálních podmínek přítomné kvasinky nedělají žádné potíže a pochva je schopna sama udržovat rovnováhu v poševním prostředí. Každá pochva (podobně jako například ústa či střeva) je stále osídlena bakteriemi, houbami i viry.
Kvasinková infekce trápí více jak čtvrtinu lidí člověka. Její projevy mohou být různé. Způsobuje je infekce, kterou zapříčiní kvasinka Candida Albicans. Pokud se nákaza nechá přejít do chronického stádia, je klasickou medicínou velmi obtížně léčitelná.
Kvasinky jsou drobné jednobuněčné organismy, které je možné je nalézt téměř všude, hlavně pak v teplém a vlhkém prostředí, kterému jim pro množení nejlépe vyhovuje. Najdete je tedy i mimo lidské tělo. Ideálním místem pro množení jsou pro ně vlhké ručníky, mycí žínky, houby, kartáčky na zuby a na ruce, hadříky na mytí nádobí. Mohou se však vyskytovat i na neudržovaných a neošetřovaných dětských hračkách, láhvích na mléko nebo na špatně umytém a neosušeném dudlíku. Za normálních okolností žije tato kvasinka v souladu s lidským organismem. V případě, kdy dojde k oslabení imunitního systému, se kvasinka může rozmnožit a dochází ke vzniku kvasinková infekce. V močové trubici způsobuje kandidózu. Často však bývá zasažena i vagina, kde způsobí vulvovaginitidu.
Kvasinky mají přirozenou tendenci k bujení a dobře se jí daří v prostředí s vyšší kyselostí (nízké pH) a s vysokým obsahem cukru. Dojde-li v těle k jejich přemnožení, mohou způsobovat pálení, svědění, výtok. Ve zdravé pochvě se však rovněž vyskytují bakterie (například Acidophilus nebo Lactobacillus , které přirozeným způsobem udržují kvasinky v rovnováze. Kvasinka má jako každá houba ráda teplá, vlhká a tmavá místa a přesně takovým místem je pochva – vagina. Není možné a ani žádoucí, aby se toto mikrobiotické prostředí žena snažila nějak narušit nebo upravit. Občas je však poševní prostředí nechtěně nějakým způsobem narušeno a potom počet kvasinek prudce nekontrolovaně narůstá. V oblasti intimních partií ženy převládá kyselé pH, přirozená obranyschopnost a jeho rovnováha může být snadno narušena například přípravky intimní hygieny, které působí zásaditě. Výsledkem narušení rovnováhy vaginálního prostředí je poševní kvasinková infekce. Proto je pro intimní hygienu je vhodné používat přípravky s pH kolem 5 (tato hodnota bývá na balení označená).
Typickým příznakem mykózy u ženy je svědění a pálení zevních rodidel, které může být mírné a často se objevuje přibližně tři dny před menstruací. Není doprovázeno výtokem a během menstruace samo odezní. V ojedinělých případech se mění až v pocity svědění a pálení v pochvě.
Amatérsky je velmi obtížné správně zhodnotit o jaký zdravotní problém se vlastně jedná. Může se jednat o mykózu, ale někdy to může být i závažný vaginální problém, které může poškodit ženské pohlavní orgány a ohrozit i schopnost početí nebo budoucí těhotenství.
Mykóza u muže se projevuje následujícími příznaky:
Kvasinková infekce patří mezi nejčastější sezónní ženská onemocnění. Kvasinkám se totiž daří zejména v teplém a vlhkém prostředí, takže se snadno v pochvě mohou přemnožit. Pro ženu znamená jejich zvýšený výskyt nepříjemné svědění, pálení nebo také výtok. Někdy stačí, aby se žena jednou vykoupala v bazénu, přehradě, rybníku nebo i řece a mykóza se může projevit. Častým spouštěcím impulzem je, když žena zůstane delší dobu v mokrých plavkách a "zapaří se". Svědění nebo pálení na intimních místech se pak může objevit velmi rychle. Mykózy však nejsou přímo vázány jen ke koupeli ve špinavé vodě nebo přírodní neupravované vodě, nesouvisí tedy pouze s rybníky a dalšími přírodními koupališti. Je jasné, že špinavé vodě, byť přírodní, by se měla žena vyhnout vždy. Bohužel ani kryté bazény s relativně čistou, ale chemicky upravovanou vodou nejsou zcela bezpečnou variantou koupání. Chlor sice vodu desinfikuje, zároveň však narušuje přirozené prostředí pochvy. Navíc mokré plavky jsou nebezpečné za každé situace. Mohou mít na svědomí i podchlazení pánve. A nemoc je na světě.Problémy však může přinést i chlorovaná voda veřejného bazénu. Mykózu totiž může spustit jakákoli změna pH pochvy, protože za mykózou stojí právě změna vaginálního prostředí, která umožní intenzivní množení kvasinek. Nejčastěji se podle zkušeností žen mykotické problémy projevují v létě a v období různých sportovních a rekreačních aktivit, na které žena běžně není zvyklá. Každá žena je jinak citlivá, a proto dvě ženy ve stejném prostředí nemusí zažít stejný problém.
Za mykózou však může stát i mnohem vážnější onemocnění a tím je cukrovka. Týká se to jak žen, tak také mužů. Bez léčení příčiny, tedy cukrovky se pak mykóza může snadno stát chronickým onemocněním.
Za mykózou mohou být problémy, které s ní zdánlivě nijak nesouvisí. Často vzniká jako důsledek nesprávné životosprávy a léčby jiných nemocí. Bohužel mykózy často provází léčku jiných zdravotních onemocnění. Používání některých léků má mykózu jako nežádoucí vedlejší účinek. Jsou častou komplikací léčby při kterých se nutné použít antibiotika. Podobně může být na vině i stres, vyčerpání a dlouhodobé přetížení organismu. Některé ženy trpí mykózou při nedostatku spánku nebo při změnách životního rytmu při práci na směny nebo přechodu časových pásem, které provází právě změny odpočinku, únava, případně problémy se spánkem. Často se projevují při cukrovce, těhotenství nebo v době menstruace, kdy je tělo ženy k poševní mykóze náchylnější.
Mykózy prakticky vždy provází vaginální výtok, který může o případném vaginálním problému vypovědět nejvíc. Vzorky vaginálního výtoku se také odebírají pro laboratorní vyšetření, které má za cíl zjistit o jakou infekci a jak velkého rozsahu se jedná. Vaginální výtok zdravé ženy má většinou průhlednou barvu a je čichově nevýrazný a hlavně nezapáchá. V případě zánětu dojde k přemnožení kvasinek, následně ke změně barvy, struktury i pachu sekretu. Pokud výtok změní barvu a strukturu z pro ženu běžné na nazelenalou, nažloutlou, žlutou nebo i velmi bílou, jedná se o vaginální infekci. Podobně se mění i struktura výtoku, ten může vodnatět a lepit nebo se může měnit v tvarohovitou hmotu. Souběžně s těmito změnami barvy a struktury výtok postupně začne výrazně nepříjemně zapáchat. Později se přidá i typické svědění, pálení, otoky stydkých pysků, případně bolesti v podbřišku a diagnoza je skoro jasná. Pokud se zánět neléčí a nepřijmou se žádná opatření, může zánět přejít i do močové trubice, případně se rozšířit vzhůru do dutiny břišní a zasáhnout vejcovody, vaječníky a pobřišnici. Díky vytrvalé sekreci hlenu a výtoku dojde i k narušení sliznice pochvy a velkých a malých stydkých pysků a okolní kůže rodidel. Rozpraskání sliznice a kůže bývá doprovázeno až slabým krvácením nebo špiněním krví. Že v takovémto stavu žena nevyhledává sex je docela pochopitelné. Návštěva gynekologa je nejen vhodná, ale někdy i naprosto nezbytná.
Prevencí je udržovat optimální přirozené poševní prostředí.
Výrazně pomáhá
Prevence spočívá v uvědomění si příčin, které ke vzniku kvasinkových infekcí přispívají, které narušují přirozené poševní prostředí. Je možné preventivně aplikovat gely, které pomáhají obnovovat přirozené poševní prostředí a zajišťují správnou hodnotu pH. Stejným způsobem však v případě narušení vaginální mikroflóry fungují i laktobacily ve formě doplňků stravy. Ženy postižené kvasinkovou infekcí mohou jimi svůj problém výrazně zmírnit a někdy i vyléčit. V každém případě je možné laktobacily považovat za vhodnou prevenci kvasinkových infekcí.
Doplňky stravy a správná životospráva jsou velmi významnou a účinnou prevencí mykóz. Mimo celkové pozitivní účinky správné výživy na zdraví lidí, přispívá u žen i k udržování optimálního poševního prostředí. Laktobacily jsou považovány za "přátelské bakterie" a jejich probiotické účinky mají na tělo a jeho rovnováhu blahodárné účinky. Jsou běžně přítomné v těle a jsou nezbytné pro rovnováhu mikroflóry trávicí soustavy i vaginálního prostředí. Nejjednodušší formou doplnění těchto laktobacilů je jejich konzumace ve formě doplňků stravy. Pro lepší trávení je vhodné je doplnit rozpustnou vlákninou, která působí probioticky a je živinou pro mikroflóru v trávicím systému. Laktobacily obsahují například výrobky, které obecně zlepšují mikroflóru, mezi které patří zakysané mléčné výrobky a klasické poctivé jogurty. Mykóza je často spojena se zvýšenou hladinou cukru v krvi, proto jí často trpí hlavně lidé s cukrovkou, především ženy, ale mykózou trpí i muži.
.
Základní prevencí je správná hygiena. Hygiena však musí mít svá pravidla. Intimní hygiena by neměla být ani přehnaná, ani nedostatečná. V oblasti intimních partií ženy je přirozeně kyselé pH. Právě při intimní hygieně může dojít k narušení rovnováhy prostředí přípravky, které působí zásaditě. Pro intimní hygienu jsou vhodné přípravky s pH 5.5, které neobsahují saponáty a mýdla a naopak obsahují žádoucí kyselinu mléčnou. Bývají označené, že jsou vhodné pro intimní hygienu ženy. Důležitá je tedy důsledná prevence. Dnes jsou na trhu k dispozici různé vaginální gely, například s přídavkem čajovníku australského (tee tree), které mohou sloužit jako prevence proti přemnožení nežádoucích kvasinek. K pomoci s problémy v intimní oblasti se osvědčily brusinky, používané také při infekci močových cest. Pokud žena používá vložky "intimky", pak je nutné je častěji vyměňovat. Přílišná hygiena intimních partií však může být někdy spíš na škodu. Zdravá žena může hygienu intimních partií klidně omezit na jedno až dvě sprchování denně.
Hodně může pomoci i vhodné oblékání a vyhýbání se nošení upnutých a neprodyšných kalhot a spodního prádla.
Menstruace je pro ženu většinou vysvobozením. Narušená a podrážděná sliznice se po menstruaci zklidní a mykóza většinou s menstruací odezní. Ženy, které dávají přednost tamponům před vložkami by měly používání tampónů omezit nebo přímo zastavit. Tampóny se obecně kvůli mykóze nedoporučují. Tampón se vkládá přímo do pochvy a svým způsobem má vliv na rovnováhu poševního systému. Existují však speciální tampóny, které obsahují probiotickou kulturu, která obnovují přirozenou mikroflóru pochvy a lokálně zlepšují obranyschopnost proti urogenitálním infekcím. Rozhodně je však vhodné poradit se s gynekologem, zda by jejich použití bylo vhodné. Obecně se doporučuje v případě mykózy tampony úplně vysadit a používat výhradně vložky. Vložky by samozřejmě měly být prodyšné a v provedení bez jakýchkoli "vylepšení", tedy i bez doplňkových vůní a přídavných látek. Použití vhodných hygienické pomůcek může být vynikající prevencí a v případě, že se mykóza již projevila, lze jejich správným používáním výrazně zkrátit dobu léčby. Vyrábí se vložky a intimky, které jsou účinné, přitom prodyšné a navíc obsahují byliny s protizánětlivým účinkem, jako je květ lípy, sporýš lékařský nebo jitrocel kopinatý. Tyto výtažky mají navíc antibakteriální vlastnosti a zklidňují podrážděnou kůži. Jejich použití může sloužit i jako prevence proti mykózám. Vhodné je také zvýšit nároky na hygienu a zařadit několikrát denně sprchování vlažnou vodou. Některým ženám pomáhá horká voda, která může krátkodobě potlačit příznaky svědění a pálení. Ale pozor, všeho s mírou!!!
Neprovádějte výplachy pochvy, neboť tím odstraňujete i bakterie, které jsou v pochvě potřebné. Hygiena se týká nejen ženy, ale i jejího sexuálního partnera, který může při průniku do pochvy zanést bakterie, které mohou způsobit nerovnováhu a zánět.
Při posuzování o jaký gynekologický problém se jedná je vždy potřeba jisté opatrnosti a samozřejmě dostatečných znalostí nebo zkušeností. Svědění. pálení, pocity nutkání k mechanickému dráždění, někdy až bolest v intimních partiích, společně s výtokem, otokem a zarudnutím postiženého místa, jsou základní příznaky vaginální mykózy. S podobnými příznaky se však můžete setkat i při jiných infekcích. To, co je pro mykózu naprosto typické, je bělavý hrudkovitý výtok připomínající sražený tvaroh. V každém případě je však vhodné zajít k lékaři a poradit se jak problém vyřešit. Tím odborníkem je pro ženy gynekolog, který zároveň může zahájit účinnou léčbu a předepsat vhodné léky.
Léčba mykotické infekce je dnes v převážné většině případů běžnou záležitostí. Vzhledem k tomu, že mykózy jsou častým kvasinkovým onemocněním žen, stávají se následně i zdravotním problémem mužů. Hned při projevech onemocnění u ženy je třeba provést řádné vyšetření u gynekologa. Ten pak stanoví léčbu tu je nutné pečlivě dodržovat. Pokud žena žije sexuálním životem, pak lékař musí stanovit léčbu pro oba sexuální partnery. Pokud má žena více sexuálních partnerů, je nutné, aby léčbu podstoupili všichni potenciálně zasažení partneři. Bez léčení všech potenciálně nakažených partnerů se nemoc bude šířit a bezpečně přes muže nakazí další ženy. Léčba muže je jednoduchá - stačí pravidelné mazání mastí nebo gelem. Často se používá stejná mastička jako pro ženy , například Pevaryl. Tyto masti by však měl muži předepsat nebo doporučit ženin ošetřující lékař.
V současnosti je k dispozici široká škála lokálních (místních) i celkových (tabletových) preparátů. Všechny se vyznačují vysokou účinností, a tak dochází k rychlému ústupu klinických příznaků a zničení kvasinek. V případě běžného nekomplikovaného akutního jednorázového zánětu s charakteristickým klinickým i mikroskopickým nálezem nebývá léčba větším problémem. Již po základním vyšetření vám lékař předepíše lék. V současné době také existují léky, které můžete zakoupit přímo v lékárně bez lékařského předpisu. Pokud se však infekce opakuje, pak je návštěva lékaře vhodná až nutná. Jako léčba první volby je obvykle doporučována lokální aplikace antimykotika, tedy léku na kvasinkové infekce. Existuje několik typů léčení, které většinou spočívají ve vnitřním zavádění čípků, tablet nebo globulí do pochvy. Vnější část vulvy, podrážděné a oteklé sliznice stydkých pysků se potírají mastičkami a gely.
Lokální (místní) léky se vyrábějí ve formě:
V posledních letech je zřetelná tendence ke zkracování doby léčby u nekomplikovaných infekcí. Léčba tedy trvá nejčastěji 3 až 7 dnů. Během této doby si každý den nejlépe večer v poloze vleže na zádech žena zavede jeden čípek hluboko do pochvy. Po zavedení čípku asi 15 až 20 minut v této poloze setrvá. Poševní čípek po vložení do pochvy vlivem tělesné teploty změkne a celou plochu sliznice rovnoměrně pokryje. Tato léčba většinou postačuje k úplné úpravě stavu.
Druhou formou léčby je užívání tablet, tzv. systémová léčba. Při této formě léčby se tablety orálně polykají a v oblasti postižené části genitálu se kromě důkladné hygieny neprovádí žádná zvláštní opatření. Standardní délka léčby se pohybuje od jednoho do pěti dnů, což většinou postačuje k vymizení klinických příznaků.
Léčba mykózy by se měla souběžně řešit u obou sexuálních partnerů. Potlačí se tak riziko, že si nedoléčenou mykózu budou navzájem předávat dlouhodobě bude nedoléčená. Léčbu mykózy musí samozřejmě provázet přísný sexuální půst trvající až do úplného doléčení příznaků.
Mykóza je prakticky vždy provázena pálením a svěděním. někdy je to velmi nepříjemný až bolestivý pocit. V takových chvílích je každá rada dobrá.
Ke zmírnění nepříjemného svědění je možné použít studenou sprchu, která postižené místo ochladí a přinese alespoň dočasnou úlevu. Některé ženy naopak upřednostňují sprchu horkou vodou, která postižené místo "spaří" a pak mají chvíli pocit úlevy. Hlavně to však s teplotou vody nepřežeňte! Vyzkoušejte co bude příjemnější a účinnější. Ale opatrně!
Některé ženy používají na léčení mykózy tradiční bílý jogurt. Je to starý recept předávaný z generace na generaci. Živé bakterie v tradičním bílém jogurtu v kombinaci s dobrou imunitou a vyrovnaným poševním prostředím neutralizují přemnožení kvasinek. Navíc bílý jogurt ochlazuje a zklidňuje podrážděnou sliznici stydkých pysků. Je ho však vhodné použít jen zevně, pro snížení pocitu svědění a pálení. Musí to být opravdu kvalitní jogurt s živou kulturou. Dříve byly samozřejmostí, ale dnes se s nimi rozhodně nesetkáte v plastových kelímcích. S těmito jogurty to ani nezkoušejte. Když tak použijte jogurt ve skle, tuhý, bílý, přírodní (takový, jaký byl do roku 1989 jako "normální jogurt" samozřejmostí). Aplikace bílého jogurtu na postižené místo však problém odstranit nepomůže. Sliznice pochvy je při rozběhlém zánětu silně narušena a kultura jogurtu sama mykózu už nezastaví. Jogurtová kultura obsahuje laktobacily odlišného původu a ty si s namnoženými kvasinkami neporadí.
Bolesti a pálení zaviněné rozpraskáním vnější kůže velkých stydkých pysků tiší lehounce rozetřená měsíčková nebo heřmánková mast. Používají se však výhradně zevně, ne do pochvy.
V dnešní době je však základem léčby použití antimykotických přípravků a léků. Nemá smysl experimentovat, když je možné problém vyřešit osvědčenými přípravky a léky, které jsou částečně ve volném prodeji. Návštěva gynekologa však rozhodně nebude chybou!!!
Dovoluji si upozornit, že veškeré informace o léčení a způsobech ošetření zdravotních problémů nebo snížení jejich nepříjemných projevů, mají výhradně informační charakter. V žádném případě nedoporučuji jakoukoli amatérskou léčbu. Zdravotní problémy musí řešit lékař, který je jako jediný schopen správně zjistit zdroj problému a navrhnout správnou léčbu!
Vaginální mykóza není považována za pohlavně přenosnou chorobu.
Infekce nepodléhá povinnému epidemiologickému hlášení.
Mykóza, mykózy, mykoza, mykozy, kvasinky, kvasinkové infekce, kvasinková infekce
(AK)(Z)(O)