Jste zde

Genitální bradavice - Condylomata accuminata

Genitální bradavice - Condylomata accuminata

Volné pokračování článku "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby".


Genitální bradavice, jinak též kondylom (kondylomy nebo kondylomata; latinsky condylomata acuminata), venerické bradavice, anální bradavice, případně anogenitální bradavice, jsou vysoce nakažlivé sexuálně přenosné infekce - pohlavní choroby, způsobené některým z podtypů lidského papilomaviru (Human papillomavirus - HPV). Šíří se prostřednictvím přímého kontaktu během orálního, genitálního či análního sexu s infikovaným partnerem.

Genitální bradavice jsou nejsnadněji rozpoznatelným příznakem genitální HPV infekce. Tvoří se náhodně na různých místech těla a kromě genitálu může být často postižena i oblast konečníku. Mohou být způsobeny HPV kmeny 6, 11, 30, 42, 43, 44, 45, 51, 52 a 54; a za 90 % případů genitálních bradavic jsou zodpovědné HPV typy 6 a 11. Jiné typy HPV způsobují u žen karcinom děložního hrdla a většinu z análních karcinomů.

Epidemiologie

Genitální HPV infekce mají ve Spojených státech odhadovanou prevalenci mezi 10 až 20 % a klinický projev u 1 % dospělé sexuálně aktivní populace. Přibližně 80 % nakažených je ve věku 17–33 let. Přestože léčba může bradavice odstranit, neodstraní HPV, takže po léčbě může dojít k opětovnému vzniku bradavic (v 50–73 % případů), či jejich spontánnímu vymizení.

Vyšetření

Genitální bradavice můžeme obvykle identifikovat podle jejich vzhledu. Pro jejich lepší zviditelnění lékaři při diagnostice používají roztok kyseliny octové. Důležité je jejich odlišení od zhoubného kožního bujení (rakoviny), proto při nejisté diagnóze má být vždy odebrán vzorek tkáně k mikroskopickému vyšetření. Totéž platí pro ženy s bradavicemi na děložním hrdle. Odebrané vzorky jsou následně odeslány na HPV DNA test, s jehož pomocí lze stanovit, zda se jedná o typ viru HPV, který je zodpovědný za vznik karcinomu děložního čípku.

Léčba genitálních bradavic

Léčba je prováděna nejčastěji na dermatovenerologické či urologické klinice. Léčba genitálních bradavic patří vždy do rukou lékaře. Rozhodně nepoužívejte k jejich léčbě volně dostupné přípravky, které si koupíte v lékárně. Vždy navštivte kožního lékaře, který vám předepíše vhodná léčiva a doporučí  a realizuje vhodný postup léčby.

Nejčastěji se k léčbě genitálních bradavic používají přípravky ve formě krémů. Předepsat je musí lékař!!!. Kromě krémů se genitální bradavice také odstraňují s pomocí kryochirurgie, kyseliny trichloroctové anebo s pomocí elektrokauterizace, laserové ablace či chirurgické excize. Lze také použít interferony.

 

Literatura a zdroje

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Genital wart na anglické Wikipedii.

Obrázky či videa k tématu Genitální bradavice ve Wikimedia Commons

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje