Jste zde

Anorgasmie jako následek partnerské krize

Anorgasmie jako následek partnerské krize

Volné pokračování článků "Prožitek a orgasmus", "Poruchy orgasmu - anorgasmie".

Mezi důvody pro které vznikají problémy s prožíváním orgasmu, tedy sexuálního vyvrcholení patří psychické problémy. A mezi problémy s psychikou velmi negativně ovlivňují stresy, hádky, konflikty, a samozřejmě především konflikty mezi partnery. A´T už jsou jejich skutečné důvody jakkoli, málokomu se v období hádek, narušených vztahů, či vážných rodinných problémů chce začínat se sexem. Sice se říká, že nejkrásnější milování je takové, které má za cíl usmíření, ale v praxi to nemusí až tak moc fungovat. Problém spočívá v tom, že narušené partnerské vztahy prostě neposkytují dostatek klidu a pohody pro prožívání tak složitého procesu, jakým je sexuální vzrušení. Muži s tím až tak moc velký problém nemívají, ale týká se to i jich. Většinou se to projeví ve ztrátě erekce nebo v problémech s pevností erekce. Když už se ale muž zruší, pak při sexu většinou i dosáhne vyvrcholení.

Ženy na tom jsou v období partnerských krizí podstatně hůře. Ženské vzrušení a orgasmus má jiný průběh, než mužské vzrušení a vyvrcholení. Říká se, že "ženský orgasmus je šťastnou souhrou mnoha příznivých okolností". Pokud některá z těch šťastných okolností chybí, může to pro ženu znamenat, že orgasmu nedosáhne a to i kdyby moc chtěla... 

Právě v období partnerských krizí je běžné, že zájem jednoho nebo i obou partnerů o pohlavní styk prostě opadá. Často se stává, že v tomto období zájem o sex nebo i sexuální touha jsou podstatně slabší a muž nebo žena si sami sobě přiznávají, že myšlenky na sex se jim prostě vyhýbají... Přitom se do doby partnerské krize žádné sexuální potíže nebo vyhýbání se sexu ani u jednoho z nich nemuselo projevovat. Ztráta zájmu o sex nebo prudké snížení sexuální touhy bylo vyvoláno onou partnerskou krizí, provázenou někdy až odporem k doteku s partnerem nebo partnerkou.  

Pokud nakonec k sexu dojde, nemusí dopadnout podle očekávání. Záleží na tom, jak závažný psychický problém partnerská krize vyvolala. Nezřídka se u muže projeví problémy s erekcí a u ženy neschopnost dosáhnout vyvrcholení. Jedná se však většinou o přechodné problémy, které se dají přičíst na vrub právě probíhající nebo odeznívající partnerské krizi nebo nesouladu.

Podstatný, pro odeznění těchto psychických příznaků partnerské krize, však je hlavně důvod, pro kterou krize nastala. Pokud se tím spouštěcím mechanismem stala nějaká hádka, partnerská únava nebo prostě nesoulad názorů, většinou příznaky odezní relativně brzy. Pokud však za partnerskou krizí byla nevěra jednoho z partnerů, nemusí vše probíhat tak snadno a rychle. Hlavně u žen dlouho přetrvává pocit křivdy z toho, že její muž byl intimně spojen s jinou ženou. Případné partnerovy problémy s poruchou erekce může žena přisuzovat i tomu, že už svého muže nevzrušuje a nebo že při sexu myslí na tu druhou. Paradoxně i mužovým vzrušením může žena vidět to, že se v myšlenkách nemiluje s ní, ale s tou druhou... Za této situace se jí vzrušení spíše úspěšně vyhýbá.... Podobně může mít muž problém přijmout myšlenku, že ten druhý muž mohl být lepší a dokonaleji jeho ženu uspokojoval. Je obecně známé, že po nevěře se důvěra partnerky nebo partnera získává zpět dlouho a obtížně. S případnými sexuálními problémy se za této situace dá skoro počítat a to na obou stranách.

V případě partnerských krizí je obtížné dopředu odhadovat, jak dlouho budou potíže se sexem a vyvrcholením trvat. Většinou přirozeně odezní po "usmíření". Někdy to však může být i několik týdnů nebo i měsíců poté. Jsou však i případy, kdy to "samo" prostě vyřešit nejde. Tehdy je vhodné navštívit lékaře, psychologa nebo sexuologa. Někdy totiž může jít o problémy opravdu obtížně řešitelné. Jejich spouštěcím mechanismem mohla být partnerská krize, ale její podněty se přidaly k jiným, potlačovaným a ty pak mohou, jako nyní už hlavní, přetrvávat i poté, co partnerská krize byla zažehnaná.

V každém případě je nutné sexuální problémy a problémy s absencí vyvrcholení řešit včas. Nenechat je přerůst do fáze, kdy jejich odstranění je složité a mnohdy až skoro nemožné.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)