Jste zde

Bolest při sexu vznikající z psychických příčin

Bolest při sexu vznikající z psychických příčin

Pokračování článku "Bolest při sexu a po něm".

Jakákoli bolest způsobuje snížení, případně úplné vymizení vzrušení. Bolest může být faktorem, který zásadním způsobem ovlivní nejen pocity ze vzrušení, ale mnohdy i zabrání sexuálnímu spojení nebo vyvrcholení při penetračních i nepenetračních technikách sexuální stimulace. Bolest při sexu se týká jak mužů, tak i žen. Vzhledem k tomu, že mechanismus navození vzrušení u žen je mnohem složitější a více ovlivnitelný negativními vlivy jak u mužů, stává bolest pro ženu velmi negativní emocí, která většinou vzrušení zásadně omezí.

Problém bolesti při sexu se týká jak mužů, tak i žen. U mužů většinou souvisí s nějakým zdravotním problémem nebo mechanickým poškozením sliznice žaludu, kůže předkožky nebo penisu. Může však souviset s vážnějším onemocněním, pohlavního ústrojí muže nebo s pohlavní chorobou. Negativní zkušenosti s bolestí pak u muže vedou většinou k psychickým potížím a traumatům. Jejich projevem pak jsou potíže s erektivní dysfunkcí a ztrátou touhy po sexu.

Psychické příčiny a následné pocity nepohodlí při sexu však mnohem častěji trápí ženy. 

V úvodu jsme si řekli, že jakákoli bolest způsobuje snížení, případně úplné vymizení vzrušení. Pokud tomu tak je, pak je ovšem nutné se na celý problém podívat i z opačné strany. Psychické problémy totiž tělo dokáží natolik zablokovat, nebo až paralyzovat, že jakákoli snaha o sexuální sblížení může být vnímána jako nepříjemná až bolestivá. Různé příčiny, které stojí za psychickými problémy blokují uvolnění těla i mysli a člověk se vlastně ani na jakékoli sexuální aktivity nedokáže připravit, uvolnit se a vzrušit. Příčin může být opravdu hodně. Mohou být banální až velmi vážné. Nejčastěji mají souvislost s dlouhodobým stresem, pracovním přetížení, problémech ve vztahu nebo v rodině. Mohou však vycházet i z podvědomého strachu ze sexuálního aktu nebo pocitu, že sex je něco nesprávného, hříšného.

Většina dívek a žen vnímá bolest při sexu z důvodu, že se nedokážou dostatečně uvolnit. Příčinou může být dlouhodobý stres nebo prožily nějaké psychická trauma. Někdy k vytvoření psychického problému spojeného se sexem stačí málo. jeden z nejsilnějších psychických bloků může navodit nedobrovolný sex nebo sex z povinnosti. Silný psychický blok může mít více projevů a jedním z nich bývá bolest a případně i odpor k sexu

V případě že dívka nebo žena má takovéto psychické problémy, je potřeba nenechat si je pro sebe a svěřit se s nimi. Pokud je to možné pak by to měl být v prvním případě partner. Toho se to týká především. Přitom on nemusí být tím, kdo tento problém vyvolal. On však bude muset být tím, kdo dívce nebo ženě s jejím trápením bude pomáhat. Bez partnera se takovéto trauma nedá vyřešit.

Někdy je psychický problém natolik silný, že se bez pomoci odborníka nedá zvládnout. Tehdy je na místě se poradit s psychologem, sexuologem, psychiatrem nebo gynekologem. Tito lidé mají znalosti, schopnosti i zkušenosti, aby psychická traumata dokázali řešit. Jejich pomoc a včasná léčba jsou pak šancí pro odbourání i velmi vážných psychických bloků a traumat.

 

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)(L)