Pokračování článku "Bolest při sexu a po něm".
Gynekologickými záněty trpí velké množství žen. S tímto problémem se v životě setká asi každá žena. Odhaduje se, že nějaký gynekologický zánět zažilo více jak 80% žen a zhruba 50% se s nákazou setkalo opakovaně. Co se však ví méně, je to, že nákaza se může snadno přenést i na muže.
Zdravotní gynekologické problémy žen se mohou velmi snadno přenést na muže při sexu, sexuálních aktivitách nebo i kontaktem těl. Jedná se v podstatě stejné nákazy, jaké provází gynekologické problémy žen.
Hygiena je velmi důležitá a může se vznikem vaginální mykózy souviset. Problémem však nemusí být pouze nedostatečná hygiena, stát se jím může být i přehnaná. Ta přehnaná se však týká především žen. Muži si z nadměrného omývání pohlaví nemusí dělat starosti. Ženy s výtoky často provádí nejrůznější výplachy nebo používají parfémované toaletní pomůcky a mnohdy nevhodnou kosmetiku a saponáty na sprchování a intimní hygienu. To pak následně způsobí zhoršení křehké poševní rovnováhy. Muži jsou na tom lépe, ale i oni by měli používat kvalitní mýdla, nejlépe určená pro intimní hygienu. Vybírejte proto takové prostředky, které mají pH kolem 5 - bývají označené, že jsou vhodné pro intimní hygienu. Podrobněji se touto problematikou zabývá článek "Intimní osobní hygiena".
Velkým zdravotním problémem je cukrovka. Ta stojí za velkou náchylností mužů i žen k zánětlivým onemocněním vulvy nebo penisu. U žen je pak nejčastějším projevem mykóza, u mužů zánět žaludu a jeho předkožky. Pokud se tyto problémy u Vás projeví a není Vám zřejmá příčina tohoto onemocnění, pak se určitě nechte vyšetřit na cukrovku. A pokud se cukrovka neprojeví (což by bylo dobře), tak alespoň víte, že "odtud vítr nevane"...
Nemusí to tak být. Svědění až bolest v intimních partiích sice patří k základním příznakům vaginální mykózy a dá se říct, že ji vždy doprovází. Jenže stejně provází i jiné intimní problémy a infekce. K typickým příznakům vaginální mykózy však patří bělavý hrudkovitý výtok, který v tomto případě zpravidla nezapáchá, otok nebo zarudnutí postiženého místa.
Mykóza a sex se prakticky vylučují. Již v úvodní fázi nákazy je sliznice pochvy a vulvy narušená a jakékoli mechanické tření způsobuje další podráždění a tedy i bolest. Podobně u mužů je narušena jemná kůže na žaludu a z vnitřní strany předkožky. Sex pak bolí nejen ženu, ale i muže. Výhodou monogamního manželství je, že po nějakém čase si oba partneři vzájemnou kontaminací sjednotí mikroflórou a vytvoří se nový přirozený rovnovážný stav poševního prostředí ženy a na penisu muže. Proto ženy se stabilním partnerem mykózami trpí méně, než ženy promiskuitní.
Pokud žena s mykózou žije sexuálním životem a muž při sexu nepoužívá kondom, pak je velká pravděpodobnost (blížící se jistotě), že nákazu mykózou prožije i muž. Zvláště muži neobřezaní mají podstatně větší šanci. V případě, že žena má více sexuálních partnerů, kteří nepoužívají kondom, je pravděpodobnost i jejich nákazy opravdu vysoká. Potenciálně se pak nemoc může přes tyto muže bezpečně šířit dál, neboť oni pak nakazí další ženy.... Tak snadno se může nákaza rozšířit až do velkého okruhu lidí. Na počátku přitom byla jen koupel v bazénu a pozdě svlečené plavky a na konci je řada mužů a žen, kteří se diví, odkud se "TO" vzalo...
Vaginální mykóza sice není považována za pohlavně přenosnou chorobu a nepodléhá povinnému epidemiologickému hlášení, přesto je pro oba partnery velice nepříjemná. Kromě toho, že znepříjemní až znemožní sex, patří mezi zdravotní problémy, které se urputně vracejí. Pokud tedy nebudou oba partneři doléčení, je velká pravděpodobnost, že se mykóza bude stále a opakovaně přenášet z jednoho na druhého.
Účinnou prevencí přenosu mykózy z ženy na muže je použití kondomu. Ten však neřeší základní problém mykózy na straně ženy i muže a tím je bolest při mechanickém dráždění, bez kterého jaksi sex asi nebude až tak atraktivní....
Zejména po častých mykózách, pokud není pochva zcela zahojená, bývá pohlavní styk bolestivý a většinou až nemožný. Pokud se budete po léčbě snažit vrátit do normálního sexuálního života, pak pomáhá při penetraci zajistit za pomoci lubrikantů dostatečnou vlhkost pochvy. Po opakovaných zánětech jsou vhodnější lubrikanty na vodní bázi, nejlépe antibakteriální. Po dlouhodobější léčbě je lépe se k sexu vracet postupně a spíše začít s nepenetračními sexuálními praktikami. Jako vždy platí, že je vhodné nespěchat, věnovat se dlouhé milostné předehře a pak teprve přejít k vlastní penetraci. Není kam spěchat. Nedoléčená mykóza většinou umožní jen jedno sexuální spojení a je zpátky. Proto s penetračními praktikami začněte opatrně, až si budete jisti, že nevnímáte žádnou bolest.
U mužů se mykóza projevuje v podobě zánětu předkožky žaludu. K přemnožení kvasinek dochází právě v oblasti, kde předkožka překrývá žalud a zbytky moči a relativní vlhkost vytvářejí podmínky k přemnožení kvasinek. Nejčastěji tímto problémem trpí muži s cukrovkou. Obřezaní muži těmito problémy trpí jen naprosto výjimečně. Příznaky mykózy jsou stejné jako u žen. Zánět je většinou provázený zarudnutím předkožky a žaludu, svěděním a pálením, otokem předkožky, jejím rozpraskáním a stažením. Předkožka se pak dá při hygieně jen obtížně přetahovat a kůže se ještě více mikroskopicky narušuje, pálí a bolí. Podobně jako u žen v pochvě se u mužů pod předkožkou začne tvořit bílá, tvarohu podobná hmota, která někdy zapáchá.
Pokud se u muže neprojeví bolestivé nebo nepříjemné projevy zánětu, nemusí jej nějak výrazně zaznamenat. Tehdy je přenašečem nákazy bez vnějších projevů a prokázání nákazy je obtížnější. Pro sexuální život to znamená, že muž nakazí ženu a infekci jí opakovaně předává. I přes to, že se žena léčí a snaží se mykózy zbavit, nemusí se jí to dařit. Proto je potřeba, aby se v případě výskytu mykózy u jednoho z partnerů začali léčit oba dva současně.
Léčení by vždy mělo probíhat současně u obou partnerů. Ženy si do pochvy zavádějí čípky s léčivou látkou, případně aplikují lék ve formě gelu, muži používají mast. Léky předepisuje lékař, některé je možné zakoupit i ve volném prodeji v lékárně. Prodávají se i kombinovaná balení která obsahují vaginální čípky a krém k ošetření poševní oblasti a k léčbě partnera. Krém ženám přináší okamžitou úlevu od nepříjemného svědění. Podobně i mužům, ty zároveň léčí. Pokud některé léky ve volném prodeji už nepomáhá a je potřeba zajít k lékaři a zahájit dlouhodobější léčbu.
(AK)(Z)(L)