-A A +A

Jste zde

Bolest při nedostatečné lubrikaci při pohlavním styku

Bolest při nedostatečné lubrikaci při pohlavním styku

Volné pokračování článku "Proč je přirozená lubrikace ženy lepší jak umělá".

Problém nedostatečné lubrikace při pohlavním styku nejčastěji souvisí s nedostatečnou přípravou ženy na milování, tedy především s krátkou milostnou předehrou. Může však souviset i s problémem vaginální suchosti, který postihuje řadu žen především v a po období menopauzy.

Nedostatečné přirozené vzrušení nebo jeho absence před pohlavním stykem nemůže zajistit ani k dostatečnou přirozenou lubrikaci (zvlhčení) pochvy. Některé ženy ani při silném vzrušení dostatečnou lubrikaci nemají a tak jejich pohlavní orgány nejsou pro penetraci vhodně připravené. Nedostatek vaginálního sekretu (vaginální suchost) pak způsobí při penetraci větší tření penisu o sliznice velkých a malých pysků, klitorisu a nakonec i pochvy. Toto tření může být velmi intenzivní a může způsobit nepříjemné pocity, až bolest. Zabránit tomuto stavu je možné relativně snadno a to použitím lubrikačních prostředků. Je jich celá řada a mají velmi dobré třecí vlastnosti. Samozřejmě je nutné požívat výhradně zdravotně nezávadné a bezpečné. Jen připomínám, že při použití prezervativu není možné používat olejové lubrikanty.

Oděrky a mikrozranění

Nedostatečná lubrikace při stimulaci pochvy, klitorisu nebo stydkých pysků u žen a penisu u mužů často vede ke vzniku oděrek, maličkých ranek, odřenin. Podobně nepříjemné jsou někdy i následky po pořezání nebo odření sliznice o zuby.

Ke vniku mikrozranění sliznic nemusí dojít ani tak v souvislosti s intenzitou milování, jako spíše s délkou milování. Při delším milování začne vysychat přirozený lubrikant, ale i lubrikační krémy na bázi vody. Muž ani žena to při intenzivním vzrušení díky snížené vnímavosti bolesti tak moc nevnímají, ale penis se pomaličku, ale jistě začne v pochvě "zadírat". Když tento stav trvá moc dlouho, začne se sliznice ženiny vulvy a pochvy a to se projeví mikrooděrkami.

Podobně u muže se při dlouhé souloži nedostatečná lubrikace a dlouhodobá zátěž třením projeví oděrkami na žaludu penisu a většinou i na předkožce. Lubrikanty a lubrikační gely mohou pomoci, lubrikant je však potřeba doplňovat. Pokud je na bázi vody stačí je občas hydratovat přidáním kapky vody. Podobně je tomu při stimulaci vulvy prsty - "prstění". Z hlediska lubrikace je relativně nejbezpečnější stimulace ústy, neboť sliny působí jako dokonalý zvlhčující prostředek. U orálního sexu je samozřejmě potřeba zvýšené opatrnosti na poranění od zubů nebo podráždění kůže od nedokonale oholených vousů!

Žena a hormonální změny

Nedostatečná přirozená lubrikace ženy může mít příčinu v hormonálních změnách nebo hormonální dysbalanci organismu. Častou příčinou těchto změn jsou opakované záněty pochvy, které mohou nastat i po menopauze nebo při kojení, kdy hladina estrogenů je nízká. Nedostateční lubrikace vzniklá z těchto důvodů má stejné následky, jako nedostatečné vzrušení. Absence lubrikace nebo nedostatečná lubrikace vede k nepříjemným pocitům, bolesti a mikro zraněním sliznice pochvy nebo stydkých pysků. To samozřejmě zpětně působí na snížení vzrušení, případně úplnou ztrátu vzrušení.

Nedostatečnou lubrikaci, případně vysušení sliznice pochvy může zapříčinit i nevhodná antikoncepce. Některé ženy mají problémy s dostatečnou lubrikací při používání hormonální antikoncepce. Některé antikoncepční přípravky a antihistamika, se kterými se tělo ženy nějakým způsobem nedokáže vyrovnat, mohou být zdrojem těchto přechodných problémů. Nabízí se řešení prostě hormonální antikoncepci zaměnit za jinou. Změna antikoncepce pak problémy většinou v krátkém čase vyřeší a ty pak samy brzy odezní. V takovýchto případech je určitě rozumné řešit další změny nebo úpravy antikoncepce ve spolupráci s gynekologem. Mnoho žen však raději zvolí lubrikanty...

Dlouhou milostnou předehrou rozhodně nic nepokazíte...

 

Štítky
​Nedostatečná lubrikace, nedostatečné zvlhnutí, lubrikanty, lubrikační gely, lubrikační krémy.

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)