Jste zde

Bolest při sexu po delší sexuální abstinenci

Bolest při sexu po delší sexuální abstinenci

Pokračování článku "Bolest při sexu a po něm".

Tento problém se více než mužů týká žen. Vlastně se týká především žen. Pravidelný sex je určitá aktivita na kterou si tělo ženy po čase zvykne a vyrovná se s problémy, které jí spojení s mužem přináší. Delší pauza v sexu většinou způsobí, že ženské tělo si na tuto fyzickou zátěž poohlaví může začít zvykat zase od začátku. Nemyslím tím nepravidelný sex v řádu dnů, případně týdnů. Jedná se o časové období spíše v řádu měsíců.

Často je pauza v sexu spojena s tím, že se dosavadní partneři rozejdou a nový sexuální vztah vznikne až po delší době. Nezřídka se může jednat o měsíce až roky.

Při sexu, přesněji při pohlavním spojení muže a ženy, dochází k mechanickému tření penisu o sliznici pochvy. Základem nebolestivého sexu je pak samozřejmě dostatečná přirozená lubrikace pochvy nebo v případě, že dostatečná není, použití kvalitního lubrikantu. Některé ženy však při použití lubrikantu mají na něj reakci, která může dosáhnout až úrovně gynekologického zánětu.

Stejně, jako při pravidelném sexu, je i při sexu po čase nutné, aby žena byla dostatečně vzrušená. Vzrušení a s ním spojená přirozená lubrikace pochvy a pohlaví je samozřejmě mnohem přirozenější než použití sebelepších lubrikantů. Jsou však stavy při kterých žena dostatečného sexuálního vzrušení s dostatečnou přirozenou lubrikací není schopna dosáhnout. Tehdy je použití lubrikantu nezbytné.

Zvláště v situaci, kdy žena dlouhodobě sexuálně abstinovala, je dlouhá milostné předehra pro muže "povinností". Jemná sliznice pochvy totiž odvykla intenzivnímu tření a sexuální spojení bez dostatečné lubrikace bude pro ženu nejspíš nepříjemné, ne-li bolestivé. Dostatečného vzrušení a potřebné lubrikace žena není odvislé od doby abstinence, jak by si někdo mohl myslet. Dostatečného vzrušení žena nemusí dosáhnout například z důvodu rozpaků, obav, nejistoty nebo prostě proto, že se ji muži nepodařilo vzrušit vhodnou milostnou předehrou. Většinou je však na vině právě nedostatečná milostná předehra a příliš brzký pokus o zasunutí penisu do nedostatečně připravené vagíny. S problém spěchu muže na soulož se však nesetkáte jenom v případech, kdy žena navazuje sexuální poměr s novým partnerem...

Po sexu při nedostatečném vzrušení ženy pak často následují problémy s mechanickým odřením sliznice pochvy a stydkých pysků a poševní záněty. Takovéto problémy pak dalšímu následnému sexu mohou zabránit nebo ho nepříjemně omezí. V krajním případě mohou gynekologické záněty přerůst také v záněty močových cest nebo močového měchýře.

Řešení je relativně snadné - dlouhá milostná předehra a nespěchat... To, co Vám "uteklo" dlouhodobou sexuální abstinencí se nesnažte dohnat intenzivním sexem v prvních dnech nového vztahu. I dospělá a v sexu "zkušená" žena může po letech s novým partnerem zažít "nemoc novomanželek", která bývá spojena s příliš častým sexem, kterému žena odvykla.

Příčin bolestivého sexu může být víc – řada potíží může být spojena s chronickými záněty močových cest nebo močového měchýře, děložní myomem nebo jinými gynekologickými potížemi, které se začnou projevovat až po zahájení nového sexuálního života. Podrobněji se těmito problémy zabývá článek "Bolest při sexu a po něm". V takovém případě je správné navštívit lékaře, gynekologa a svěřit se mu.

I zdravá žena může začít po sexu s novým mužem, novým partnerem, vnímat potíže. I když se to na první pohled nezdá, na mužském penisu je mnoho bakterií, virů i plísní... Neděste se však toho, je to normální a přirozené. Při sexu pak dojde ke spojení bakterií, virů i plísní muže a ženy. Problém to může přinést nejen ženě, ale i muži. Přirozená rovnováha ženské pochvy může být po "kontaminaci" mužem narušena a to může být důvodem následných gynekologických zdravotních problémů. Týká se to však i mužů, kteří mohou po sexu s novou partnerkou začít například zánět předkožky nebo jiné potíže.

Na novou bakteriologickou rovnováhu v prostředí pochvy si ženské tělo musí "zvyknout". K nějakému narušení rovnováhy prostředí v pochvě po spojení s mužem dojde vždy. Je to normální a přirozené. Po čase se prostředí v pochvě znovu harmonizuje a žena si po této stránce na muže "zvykne". Řada gynekologů má názor "Nový partner - nová nákaza...". Problémem není to, že žena začne žít s novým sexuálním partnerem, takovýto stav je přirozený. Problémy však může přinést stav, kdy je těch sexuálních partnerů více nebo jsou "prokládáni" náhodnými sexuálními známostmi. Tehdy může docházet k disharmonii v prostředí pochvy a tato nerovnováha může vést k zánětům, výtokům nebo dalším gynekologickým potížím. Samostatnou kapitolou by pak byl stav, kdy při sexu dojde k nákaze pohlavní chorobou... Proto se při navázání vztahu s novým partnerem doporučuje se sexem začít až po několika měsících (nejlépe minimálně po třech), kdy by se projevy případné pohlavní nemoci u nového partnera už musely projevit.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK, Z, L)