Jste zde

Celer

Celer

Pokračování článku "Přírodní afrodiziaka a doporučené potraviny".

Celer je v našich končinách asi tím nejsnáze dostupným přírodním afrodiziakem. Můžeme si vybrat z několika druhů celeru. U některých druhů je bez problémů možné konzumovat semeno, nať i bulvu celeru. Pro celkovou konzumaci je vhodný především celer hlíznatý a listový. Celer řapíkatý je v ideální do studené kuchyně, ale většina kuchařek (i kuchařů) ví, jak příjemně dokáže dochutit vařené jídlo a hlavně vývary. Při prakticky jakémkoli způsobu přípravy však má tato zelenina i další zdraví prospěšné účinky.

V listech celeru můžeme najít až deset různých aminokyselin, vitamín C a vitamíny řady B. Látky obsažené v listy celeru jsou silně močopudné, proto jsou vhodné při potížích spojených s tvorbou močových kamenů. Z minerálních látek obsahuje vysoké množství hořčíku který u mužů zvyšuje potenci a je jedním z nejsilnějších mužských afrodiziak. Stimuluje činnost nadledvinek, které ovlivňují kvalitu sexuálního prožitku.

V tradičním lidovém léčitelství se celer používá jako přírodní antibiotikum. Při jeho konzumaci, při tepelně neošetřené přípravě, se v trávicím traktu uvolňují aromatické silice a ty likvidují většinu známých nežádoucích bakterií, virů a plísní. Největších účinků dosahuje při přípravě za studena v podobě zeleninových salátů. Řada receptů pro jeho přípravu jak ve studené kuchyni, tak při přípravě nápojů získaných lisováním nebo rozemletím je zaměřena na zvyšování imunity. To se hodí v období chřipek, běžných respiračních onemocněních i angíně i nachlazení. Celerová šťáva snižuje obsah cukru v krvi, rozpouští hleny a zároveň dezinfikuje sliznice. Tato snadno dostupná zelenina prostě má celo řadu příznivých dopadů na lidské zdraví.

Ale hlavně - je to skvělá a snadno dostupná zelenina.

Jednou jsem se ptal známého bylinkáře, jestli nezná něco zaručeně fungujícího... S úsměvem mi sdělil, že nemusím chodit daleko, že nejlepší je celer!!! Jen tak pro jistotu jsem se zeptal, kolik by ho tak si stačilo. A on mi s klidným úsměvem řekl. Naprosto bezpečně to funguje tehdy, když toho celeru sníš něco málo přes tunu za rok.

 

Literatura a zdroje