Jste zde

Flirt

Flirt

Hlavní téma: "Sexuální chování a vztahy".
Volné pokračování článku "Nevěra může mít celou řadu podob".

Flirt (flirtování) označuje nezávaznou konverzaci nebo vzájemnou komunikaci s milostným nebo erotickým podtextem.

Flirt patří i do společného vzájemného života dlouhodobých partnerů, kterým na sobě stále záleží.

Je to způsob, jak vyjádřit vážné věci (jako třeba sexuální touhu) lehkou, humornou a nezávaznou formou. Podle situace to může být forma příjemně zábavná nebo divoce vzrušující. Lidé při flirtování mohou mluvit nebo jednat způsobem, který vyvolává dojem důvěrnějšího vztahu nebo delší známosti, než odpovídá skutečnosti. Přitom ale současně neříkají ani nedělají nic, co by v dané situaci bylo nepřístojné nebo nevhodné. Obvykle k tomu používají laškovný žert nebo ironii.

Při flirtování se používají stylizovaná gesta, jazyk, řeč těla, pózy a fyziologické znaky, které obvykle bývají součástí milostné předehry (mrkání, rozšíření zorniček, lehké důvěrné dotyky, úsměv, posílání vzkazů, básniček).

Flirt a forma radostného svádění by měly být součástí normálního partnerského vztahu. Každý partnerský vztah potřebuje trvale udržovat. Jakmile by opadla přirozená snaha se stále o toho "svého" ucházet, vedlo by to brzy ke zevšednění vztahu. Přitom zevšednění vztahu, pocit že jste si partnerem nebo partnerkou natolik jistí, že už není žádný důvod vyjadřovat svůj zájem, obdiv, touhu či erotickou vášeň, může být i důvodem, proč se ten druhý začne ohlížet po přízni i jinde... Flirt může být takovým jemným připomenutím toho, že vám na tom druhém stále záleží a že o něj stále usilujete. Platí to jak pro ženy, tak i pro muže. Navíc to může být i taková jemná, vzrušující forma milostné předehry.

Nemusíte flirtovat každý den, občasný náznak toho, že jste ochotni o toho druhého i po letech bojovat, ale rozhodně neuškodí.

Pokud se však flirt využívá jako nezávazná konverzace nebo jako vzájemná komunikace s milostným nebo erotickým podtextem mezi jinými lidmi než partnery, může se stát zdrojem vztahových problémů. Ne každý muž nebo žena u svého partnera tuto formu komunikace s jinými lidmi zvládá nebo ji dokáže bez projevů žárlivosti překonat. Některými lidmi je flirt považovaný za mírnější formu nevěry.

 

Poznámka

Slovo flirt pochází z anglického to flirt. Má ale původ ve starofrancouzkém Conter fleurette, což je vlastně výraz pro naše Má mě rád…?, kdy se postupně trhají okvětní lístky.
(Převzato z http://cs.wikipedia.org/wiki/Flirt)

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)