Jste zde

Jak si připravit aromatické oleje pro masáž

Jak si připravit aromatické oleje pro masáž

Hlavní téma: Hlavní téma: "Aromaterapie".
Pokračování článku: "Esenciální oleje a aromaterapie".

Olejů vhodných pro masáže je na trhu mnoho. Není proto problém vybrat si z nabídky firem, které se aromaterapií i mícháním olejů pro různé účely profesionálně zabývají. Mnohým však nabídka komerčních masážních prostředků a emulzí nevyhovuje, nebo si myslí, že jim nevyhovuje. Proto se mnozí snaží namíchat oleje které budou mít ty nejúžasnější účinky... není na tom nic divného, tato touha vytvořit dokonalou recepturu je tady odpradávna...

Základové oleje

Základový olej pro masáž je olej, do kterého se přidávají různé druhy éterických olejů. Tím vznikne aromatický olej vhodný pro masáž.

Pro přípravu jakýchkoli aromatických olejů jsou jako základ vhodné oleje na přírodní bázi. Nejčastěji to jsou oleje oleje olivové a slunečnicové. Z olivových olejů se vyvarujte použití olejů panenských! Ty jsou ideální do salátů a studené kuchyně, tedy pro přímou konzumaci, nejsou vhodné ani pro smažení a tepelnou přípravu pokrmů.

Jako základ masážních olejů jsou panenské oleje nevhodné pro příliš velký obsah minerálních látek a kyselin. Navíc bývají hodně tmavé a mají svoji specifickou vůni, která pak zásadně ovlivňuje výslednou vůni aromatického oleje. Minerální látky a kyseliny obsažené v panenských olejích mohou působit dráždivě na citlivou pokožku nebo sliznici.

Jako základ masážních olejů jsou vhodné olivové oleje vyráběné z posledního lisování, kdy se olej vytlačuje v lisu především ze slupek a zbytků dužiny oliv. Tyto oleje již neobsahují tak velké množství minerálních látek, ani kyselin. Mají však velmi dobré třecí vlastnosti, většinou jen minimální aroma a jsou světlejší. Základní olej pak tolik nebarví výsledný aromatický olej a neovlivňuje výslednou vůni aromatického oleje.

Masážní oleje mají své receptury

Pokožku těla nikdy nemasírujte čistými esenciálními oleji! Masážní oleje se vyrábí přidáním esenciálního oleje do oleje základního!!! Existuje mnoho receptur, ale vždy musí být dodržen předepsaný poměr olejů esenciálních a oleje základního. Nedodržením receptury může dojít ke spálení kůže nebo k jejímu vážnému poškození.

Pro přípravu esenciálních olejů existuje řada receptur. Většina z nich se soustřeďuje na výslednou příjemnou vůni masážního oleje. Jsou však i receptury, které se zaměřují na konkretní zdravotní problémy, které by olej při masáži měl pomáhat řešit a odstraňovat.

Nyní musím upozornit všechny zájemce o přípravu masážních olejů svépomocí, že pokud tak učiní, pak výhradně na vlastní zodpovědnost! Nemám obavu o to, že by jakkoli správně připravený masážní olej mohl ublížit. Jde o to, že příprava olejů pro masáže , jako mnoho jiných činností, podléhá pod živnost a vyžaduje odbornou způsobilost. Konkrétně, výrobci masážních olejů musí vyrobit olej a celou recepturu si musí nechat schválit cestou hygieny a orgánů, které rozhodují o zdravotní nezávadnosti výsledného produktu. Po úspěšném ověření, prověření a laboratorních testech, je výrobci vydané "Prohlášení o schodě", které výrobce zavazuje, že všechny další masážní oleje jím vyrobené, budou vyrobené přesně podle úřady schválené konkretní receptury. Každý masážní olej, který má i nepatrně jinou recepturu, musí mít své vlastní "Prohlášení o shodě". Finanční nákladnost schvalovacího procesu je značná.

Zvláště významná je tato informace pro profesionální maséry, kteří při kontrole hygienickou službou musí předložit kopii "Prohlášení o schodě" pro masážní oleje, které k masážím používají. Profesionální maséři tedy nemají vůbec žádný prostor pro "lidovou tvořivost" a pokud si nějaký olej sami namíchají, pak jen na vlastní zodpovědnost!!! Bohužel většinou se o tomto omezení neví a tak se míchá a míchá ....

Rostliny a jejich vlastnosti

Některé rostliny mají příjemnou vůni, jiné specifické vlastnosti s účinkem na lidské zdraví. Jsou však také rostliny, které jsou pokládány za afrodiziakum.

Bližší informace o těchto rostlinách naleznete v článku "Rostliny, které jsou považovány za afrodiziakum".
Největším afrodiziakem je však dotek o milované osoby.

Téma pokračuje článkem "Masážní oleje - několik receptur pro vyzkoušení".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje