Jste zde

Nanášení oleje - přední strana těla

Nanášení oleje - přední strana těla

Hlavní téma: "Ájurvédské masáže".
Pokračování článku "Techniky ájurvédských masáží" a "Rituály nanášení a roztírání oleje".

Dostáváme se do třetí části "Ájurvédské masáže" kterou když dokončíme, provedli jsme "Ájurvédskou celotělovou olejovou masáž". Rozhodně Vás nezdržím, když si připomeneme, že tato olejová masáž celého těla má tři části:

  • uvolnění lymfatického systému, zklidnění, ztišení - již provedeno
  • uvolnění svalové a psychické - již provedeno
  • nabití, doplnění energie

Nyní se nacházíme v části, ve které může probíhat proces "nabíjení" a doplnění energie. Ájurvédská celotělová olejová masáž je velmi silnou masážní a relaxační technikou spojenou s hlubokými prožitky a emocemi. Nejhlouběji tyto pocity lidé prožívají právě ve třetí části masáže na kterou se právě připravujeme.

Protože je tato část prováděna na volné tělo, je potřeba na ni masírovanou ženu (muže) připravit. V celém průběhu předcházejících částí masáže bylo tělo masírovaného vždy přikrýváno ručníkem, který se postupně odstraňoval s postupujícími technikami masáže. Třetí část masáže se provádí na volné tělo a na to je potřeba určitá příprava. Všichni, kteří se rozhodli pro celotělovou masáž ví, že v této části masáže nebudou přikryti. Mají už zkušenosti se "Základní ájurvédská masáží" a poté s "Ájurvédská masáž poloviny těla". Pro celotělovou masáž jsou tyto zkušenosti skoro nezbytné.

Nejde jen o nanesení masážního oleje

V této úvodní, třetí části celotělové olejové masáže nejde jen o nanesení oleje na přední stranu těla. Olej budeme nanášet vždy před každou technikou masáže. Jde především o to, že je masírovanou ženu (muže) připravit na to, že už dále na stole krytí ručníkem nebudou. Dalo by se to samozřejmě udělat tak, že po "Ájurvédská masáž poloviny těla" by se jen otočila a nebyla by už přikryta. V zemích, kde jsou ájurvédské masáže domovem by tento problém vůbec nenastal. Už od počátku by masáž probíhala bez jakéhokoli zakrývání. V našich končinách je však většinu lidí na něco takového potřeba připravit. Doposud jsme zakrývali pokaždé, a odhalovali jsme ty části těla, které bylo potřeba odkrýt pro provedení masážních technik. Nyní ale potřebujeme mít volnou celou přední stranu těla a na to je vhodné člověka připravit. Odhalení těla spojené s nanášením oleje na přední stranu těla je tou nejrozumnější cestou, jak tak učinit bez toho, že by měla masírovaná žena (muž) pocit studu nebo obav. Proto je rituální a pomalé provedení této techniky nesmírně důležité pro další práci na celkové harmonizaci těla, duše i mysli. Když se bude člověk stydět, neuděláte s jeho uvolněním vůbec nic...

Moje zkušenost s touto technikou je taková, že i lidé, kteří se na počátku, v době, kdy se zeznamovali se "Základní ájurvédskou masáží" a poté s "Ájurvédskou masáž poloviny těla", styděli vůbec svléknout, poté co se rozhodli pro "Ájurvédskou celotělovou olejovou masáž", nahotu už vůbec neřešili. Bez zkušeností s nižšími stupni "Ájurvédských masáží" by to však opravdu nešlo...

Jak se nanášení oleje provádí?

Budu popisovat masáž ženy. Po dokončení "Ájurvédské masáže poloviny těla" ji vyzvěte aby se pomalu otočila. Důraz však dejte na to, aby se otočila pomalu a aby při tom nespadla z masážního stolu. Je potřeba na ni dát pozor, protože po "Ájurvédské masáži poloviny těla" bude nejspíš "někde jinde"... Po otočení jí podložte nohy pod koleny masážním válcem - uvolníte tak svaly břicha a ležení nastole pro ni bude podstatně příjemnější. Požádejte ji o to, aby mírně roznožila nohy. Pokud bude mít nohy úplně u sebe, jen obtížně se Vám podaří na ně později podaří nanést olej, rozetřít ho a provést jejich masáž. Proto ji o mírné roznožení požádejte nyní, když hledá polohu pro pohodlné ležení na stole. Pak bez větších průtahů masírovanou přikryjte delším ručníkem, který ji zakryje od ramen až po prsty nohou.

Poté, co masírovanou ženu přikryjete, si připravte teplý olej. Nemusíte spěchat - chvíle na masážním stole je po přikrytí vždy spojena s určitým očekáváním toho, co asi bude následovat. Pro některé je to období kdy jejich představy "běží naplno" a emoční vzrušení narůstá s očekáváním, se kterým lidé na masáž přicházejí.

Úvodní nanášení oleje na přední stranu těla v rámci třetí části celotělové olejové masáže se provádí nejdříve z jedné strany těla, potom z druhé. Zároveň s tím, jak nanášení oleje pokračuje se odhaluje i tělo masírované ženy nebo muže.

Zvolte si stranu masážního stolu a pomalu odkryjte bližší polovinu hrudníku. Ručník přeložte tak, aby nepřekážel, tak, aby jeho cíp byl přeložen na zbývající plochu ručníku. Nespěchejte a ručník pečlivě přeložte. Do pravé ruky naberte teplý až horký olej a pomalu ho nechejte ztékat na odhalenou kůži. Vyhnete se prsnímu dvorci a bradavce!!! Nechejte ho ztékat i na rameno a ruku. Rukou zahřátou od oleje přiložte na hrudní kost a to i za cenu, že ji podsunete pod ručník, pokud hrudní kost není dostatečně odhalena. Zůstaňte v klidu a nechte svou rukou horkou od oleje prohřát hrudní kost. Pak pomalým pohybem a plným dotykem rozetřete olej po odhalené části hrudi, po rameni, krku a ruce. Pohyb musí být pomalý a plynulý. Je to velmi příjemné a teplá ruka působí dokonale zklidňujícím dojmem.

Po rozetření oleje budeme pokračovat v odhalování těla. Ručník uchopte tak, aby sel přeložit po celé jeho délce přes polovinu těla. Odhalí se tak polovina bříška a celá pravá noha. Ručník pečlivě přeložte tak, aby neměl snahu sklouznout zpět. Když to uděláte bez zbytečného zaváhání, bude to profesionální a přesvědčivé. Odhalenou část poloviny těla lehce polévejte teplým olejem a ten pak rozetřete dlouhými pohyby ruky od žeber až k prstům nohy. Olej naneste i na chodidlo. Oleje by mělo být tak akorát, aby zbytečně nestékal po boku trupu a stranách nohy na masážní stůl. Dlouhý pohyb, při kterém olej roznesete prakticky po celé polovině těla několikrát opakujte. Při posledním tahu ruky od prstů nohy pohyb prodlužte až na prso, kde olej roznesete po celém jeho povrchu. Olej by měl být nanesen na celé prso, dvorec i bradavku. Pohyb ruky zakončete rozetřením oleje na ruce. Roztírání oleje ukončete tak, že ruku zastavíte na hřbetu ruky masírované a prsty své ruky kryjete její prsty. Po několika sekundách klidného položení ruky na ruku masírované, svou ruku jemně sejměte.

V jiných masážích než ájurvédských se olej na prsa nenanáší a masáž prsou se neprovádí. V ájurvédě je masáž prsou součástí celotělové olejové masáže. Masírovaná žena to musí vědět dopředu a proto je tato informace součástí popisu techniky i součástí poučení masírované ženy před zahájením celotělové olejové masáže. Nemusíte se toho obávat, celotělové olejové masáže se nikdy neprovádí jako první ájurvédská masáž v životě!!!

Přejděte na duhou stranu stolu a celý postup zopakujte na druhé polovině těla. Po celé délce těla zůstane složený ručník, který kryje tělo od hrudi přes celý trup a pohlaví. Ručník je složený do pásu širokého tak 5 až 10 cm. Aby se složení ručníku nerozpadávalo, je potřeba jeho skládání a překládání věnovat velkou pozornost.

Odkrývání těla pak dokončíte tak, že složený ručník uchopíte za konec který leží na masážním stole a pomalu ho stáhnete směrem k nohám. Pohyb ručníku zastavíte tak, aby konec ručníku kryl Venušin pahorek a pohlaví.

Teplý olej pak necháte z ruky stékat na hrudník a břicho v místech, které dříve byly kryty složeným ručníkem. Lehkým dotekem olej roznesete po hrudní kosti a kruhovým pohybem ve směru hodinových ručiček do rozetřete po břiše. Stačí několik kroužků dlaní pravé ruky. Dotyk ruky by měl být plná, vedený tak, aby současně s rozetřením oleje uvolnil napětí svalů břicha.

Celá technika nanášení oleje na přední stranu těla končí tím, že ručník, který nyní kryje už jen Venušin pahorek a pohlaví, jemně a pomalu stáhnete z těla pryč. Na celém těle je nyní z přední strany nanesen masážní olej a tělo je zcela volné...

Jen se ještě vrátím k tomu, že v zemích, kde jsou ájurvédské masáže domovem, se celá masáž už od počátku provádí bez jakéhokoli zakrývání. V našich končinách je odhalení těla spojené s nanášením oleje na přední stranu těla tou nejrozumnější cestou, jak tak učinit bez toho, že by měla masírovaná žena (muž) pocit studu nebo obav. Proto je rituální a pomalé provedení této techniky nesmírně důležité pro další práci na celkové harmonizaci těla, duše i mysli. Když se bude člověk stydět, neuděláte s jeho uvolněním vůbec nic...

 

Následuje: