Jste zde

Pohlavní infekce nejsou "nepříjemné" - jsou NEBEZPEČNÉ

Pohlavní infekce nejsou "nepříjemné" - jsou NEBEZPEČNÉ

Volné pokračování článku "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby".

Pokud se někde setkáte s názorem, že sexuálně přenosné infekce jsou "nepříjemné"", zamyslete se nad tím, jaký význam by pak pro vás mělo slovo "nepříjemný"... Pravdou je, že v dnešní době se pohlavní choroby léčí "jak na běžícím pásu" - alespoň tak nějak si to řada lidí díky neustálé "osvětě" představuje. Především mladá generace se domnívá, že jich se tento problém netýká a že rizika pohlavních chorob moderní medicína dávno vyřešila... Takový problém byl přece za komunistů, ale dnes? Pohlavní choroba - "to je něco jako chřipka... nepříjemná, ale žádný velký problém". Stačí zajít k lékaři, ten předepíše antibiotika a vše jede dál... Tak nějak si řada lidí představuje riziko nákazy pohlavní chorobou. Tedy pokud vůbec ví, co to pohlavní choroby jsou... A podle toho se mnozí také chovají.

Nebudu zabíhat do podrobností, jak a v čem je nákaza pohlavní chorobou nebezpečná. Jen si dovolím upozornit na to, ani ty "nejběžnější", nejsou jen "nepříjemné". Když se s takovou nákazou setkáte, vůbec nemusíte vědět, že jste si ji při neuváženém sexu, například na "párty" nebo "mejdanu", pořídili. On o té infekci nemusel nic vědět ani partner nebo partnerka. Ani vy po nějakou dobu nebudete tušit, že ta únava, případně bolestí svalů nebo kloubů a další nenápadné symptomy, nepramení z přetížení po mnohahodinové zábavě... Možná vás trochu zaskočí mírné pálení při močení, ale to bude nejspíš jen malé připomenutí odření pohlaví po náruživém sexu, který jste prožili... a to přece odezní jako vždy... Málokoho by napadlo, že se může jednat o nákazu pohlavní chorobou.

O tom, co taková "banální nákaza" může přinášet za komplikace, o tom, že může být příčinou vaší budoucí neplodnosti nebo o tom, že může znamenat zdravotní komplikace kterých se už nemusíte zbavit do konce (možná i krátkého) života, o tom je článek "Sexuálně přenosné nemoci - pohlavní choroby".

Dovolím si malou poznámku na zamyšlení:

Před několika roky, v době, kdy jsem s weby www.kamasutra.cz a www.milovani.cz začínal, byla média plná pravdivých informací o tom, že svět je zasažen pandemií HIV/AIDS. Především se mluvilo a psalo o katastrofálním rozšíření této nákazy v zemích Afriky, Asie a na východě... Když se budete zajímat o to, co se od té doby změnilo, zjistíte, že nyní je problém už jen východě... a že HIV/AIDS je už pod kontrolou a že při vhodné léčbě se lidé dožijí stejného věku, jako ti nenakažení... A o HIV/AIDS se dnes už pro jistotu moc nemluví, nepíše, nepřemýšlí... Ale o čem asi přemýšlí těch minimálně 50 000 000 nakažených lidí?

Neocenitelné rady z médií jsou například:

  • Nákaze pohlavní infekcí zabrání používání kondomu. Nemáte se tedy čeho bát, ale pro jistotu se prosím zamyslete nad tím, zda byste měli sex s člověkem, který by vám předem sdělil "Mám sice HIV/AIDS, ale používám kondom..." nebo "Vem si kondom, já mám HIV/AIDS...". Kolik z Vás by neváhalo a do takového sexu šlo? Klidně můžete - vždyť přece víte, že "nákaze pohlavní infekcí zabrání používání kondomu"... To není nic proti používání kondomu. Naopak!!! Je to to nejrozumnější, co můžete při sexu pro svoji nebo partnerčinu ochranu udělat!!!
  • Také cenná rada že nákaze zabráníte "pečlivou hygienou před stykem i po styku" je neocenitelná!
  • Podepsat se dá jen rada, že nákaze se dá zabránit "také partnerskou věrností" nebo "alespoň omezením sexuálních partnerů". To je ale až ten nejkrajnější způsob, který snad ani nestojí za to odříkání...
  • Nejdůležitější je však doplňková informace, že "důležité jsou též pravidelné kontroly u lékaře"... nebo informace o tom, že problém HIV/AIDS je již zvládnut...

 

Články s podobnou tematikou