Jste zde

Vibrátory a didla

Vibrátory a didla

Volné pokračování článku "​Erotické pomůcky".

Vibrátor, lidově nazývaný také jako robertek, je erotická pomůcka, nejčastěji používaná při ženské masturbaci nebo milostné předehře. Úspěšně se používá i jako sexuální pomůcka při pohlavním styku. Svým tvarem většinou napodobuje tvar mužského penisu.

Jak již název napovídá, vibrátor vibruje, a tím probouzí příjemné prožitky v místě použití.
Když pomůcka vypadá stejně, ale nevibruje, říkáme jí didlo.

Vibrátory a didla se lyší především velikostí, tvarem, možnostmi vibrací a materiálem. Existují i připínatelné pomůcky, které se používají tak, že jeden partner si napodobeninu připevní řemínky k tělu nebo na penis. Pro lesbické ženy jsou navrženy dokonce i dvojité vibrátory nebo didla. 

Historie vibrátorů

Používání ženských erotických pomůcek bylo zmiňováno už v některých starověkých a asijských, pramenech. Falický symbol je dokonce součástí některých náboženství a je veřejně uznávaný dodnes. Podle všeho měly různé napodobeniny mužského údu také možnost plnění teplým mlékem nebo olejem, což mělo navodit příjemnější pocity při používání. Některé napodobeniny penisu byly velmi detailní, včetně nápodoby ochlupení. Existovaly (a stále existují) také robertky přímo určené pro akt dvou žen. Vždy se jednalo o záležitost vysoce intimní, takže náhodný nález předmětu u ženy znamenal ostudu horší, než přistižení při aktu samém. V novověké historii se vibrátory staly lékařskou pomůckou. V roce 1869 byl vynalezen první parní vibrátor, jehož prvotní využití bylo zaměřeno pro využití jako prostředek pro léčení hysterie v tehdejší lékařské praxi.

Současné vibrátory prošly mnoha inovacemi. V posledních desetiletích se změnil náhled na jejich používání. Došlo k tomu díky zdravotnické osvětě, ale především díky zásadním změnám v postavení ženy ve společnosti. S názvem "robertek" se setkáte jenom u nás. Podle jedné legendy vznikl v souvislosti s celní prohlídkou a nálezcem tohoto ne moc známého předmětu v zavazadle kontrolované ženy. Jiná legenda ho zase dává do spojitosti s mužem – vlastním jménem Robert – který dovážel své ženě různé typy vibrátorů. Ona je nejdříve půjčovala svým kamarádkám a posléze si z toho udělala tehdy "lukrativní" obchod, který neušel zájmu pozorného souseda, který ji udal na policii. Tehdy se to rovnalo nezákonnému obohacování. O události vyšel v novinách fejeton, který název "robertek" mezi lidmi zpopularizoval.

Dělení vibrátorů podle způsobu jejich použití:

 • Dilda - "vibrátory" bez vibrace, mezi klasické vibrátory vlastně ani nepatří
 • Vaginální vibrátory a didla
 • Vaginální s tvarem vhodným pro dráždění G-bodu
 • Dráždítka na klitoris
 • Kombinované s dráždítky na klitoris
 • Oboustranné vibrátory nebo didla
 • Prstové vibrátory
 • Vibrační patronky
 • Pulzátory - vibrátory simulující pohyb dopředu a dozadu, napodobující pohyb při milování
 • Anální vibrátory a didla
 • Duální vibrátory pro současnou vaginální a anální stimulaci
 • Kombinované pro vaginální a anální stimulaci doplněné dráždítky na klitoris
 • Připínací penis

Speciální použití

 Materiály pro výrobu vibrátorů

Vibrátory se vyrábějí z různých materiálů, díky kterým získávají své jedinečné vlastnosti. Volba materiálu ovlivňuje způsob a možnosti použití pomůcky i doplnění pomůcky o vibrace či jiné podpůrné stimulace. materiály pro výrobu vibrátorů a dalších pomůcek jsou popsány v článku "Jak si vybrat vibrátor nebo didlo".

 

Další možnosti uplatnění pomůcky

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)(L)