Jste zde

Hirsuties papillaris genitalis

Hirsuties papillaris genitalis

Volné pokračování článku "Pupínky nebo defekty na penisu".


(Zdroj textu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hirsuties_papillaris_genitalis)-


Hirsuties papillaris genitalis (lat. Papillae coronae glandis či Hirsuties papillaris penis), česky perlové penilní papuly(PPP) či bradavkovitá ježatost penisu, je klinický stav kůže na mužském pohlavním orgánu – penisu.

Nejedná se o sexuálně přenosnou nemoc.

Jedná se o přirozené drobné uzlíky tzv. angiofibromy (chybně nazývané bradavičky) doprovázející nervová zakončení. Vyskytuje se přibližně u 30% neobřezaných mužů. Bílá barva je způsobena tukovou povahou těchto uzlíků.

Vznikají zcela přirozeně, jejich zvýraznění nastává v době dospívání, bez ohledu na sexuální život. Lokalizace těchto pupínků je nejčastěji při koruně žaludu penisu. Zcela nevhodné je jejich mačkání. S rostoucím věkem bývají méně patrné. Lékařsky vedené vyjmutí těchto bílých útvarů je zbytečné, a téměř se neprovádí, navíc by došlo k narušení kůže a tím ke změně citlivosti vjemů.

Hirsuties papillaris genitalis spontánně mizí po celkové obřízce. Obecně lze říct, že mizí vždy, když tato oblast, je dlouhodobě obnažená a suchá. Proto také po částečné nebo volné obřízce, kdy ježatá část žaludu zůstává krytá, k vymizení nedochází. Vymizení nastává postupně v období 7-15 měsíců po celkové obřízce.

KONZULTACE S LÉKAŘEM JE VHODNÁ, NE VŠAK NUTNÁ.

Pozor na záměnu s "Condylomata accuminata" či jinými patologickými projevy, které je nutno urychleně léčit. Proto je doporučováno histopatologické vyšetření.


(Zdroj textu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hirsuties_papillaris_genitalis).


 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Štítky: