Jste zde

Je nevěra horší než paralelní citový vztah?

Je nevěra horší než paralelní citový vztah?

Hlavní téma:"Nevěra".
Volné pokračování článku "Paralelní vztahy".

Co je pro vztah větším nebezpečím. Je to náhodná nevěra nebo citový vztah v paralelním vztahu? Obávám se, že v okamžiku prozrazené nevěry nad takto položenou otázkou bude přemýšlet jen málokdo. Sice v tom může být při psychologické analýze někde ve vědeckém ústavu nalezen zásadní rozdíl, ale pro člověka, který byl podveden to bude v daném okamžiku jen slabá útěcha. Sice každý vnímáme ve vztahu dvou lidí za podstatné a důležitého něco jiného. Většina lidí však nevěru a podvedení ve vztahu považuje za zásadní projev citové a vztahové zrady.

Nechme tedy emoce trochu vychladnout a s klidnou hlavou se podívejme spíše na dopady takovéhoto jednání.

Vztahem k nevěře z pohledu muže a ženy se zabývá článek "Pohledy muže a ženy na nevěru se odlišují". Představme si modelovou situaci při které může dojít k nevěře. Náhodné selhání na služební cestě s kamarádem nebo kamarádkou a oproti tomu pravidelné schůzky s dárky, romantickou večeří, květinami, svíčkami kamuflované jako přesčasy v práci nebo pravidelná školení. Co je horší? Co je větší zradou na partnerovi nebo partnerce?

Ženy jsou obecně spíše více citově založené a potřebují k nevěře větší důvod, než je jen sex.

Samozřejmě to neplatí vždy a u všech žen. Právě pro tu větší citovou angažovanost ženy většinou považují za horší milostný vztah než příležitostné sexuální selhání partnera. Více jak 2/3 žen se proto paralelního citového vztahu, tedy pravidelné milenky obává u svého muže více jak nevěry v jednorázovém provedení. Proto mají ženy tendenci spíše odpustit nevěru se sexuálním cílem, jak nevěru citovou.

Názor mužů vychází z jejich předpokladu, že sex žena hledá jinde proto, že jí současný muž nestačí.

Citový vztah jim přijde na mysl až tehdy, když vidí, že to žena s druhým mužem myslí vážně. Muž spíš těžko tráví představu, že není v očích ženy tak dobrý, jak předpokládal. Poměr mužů, kteří za horší považují nevěru za účelem sexuálního uspokojení u jejich ženy je přesně opačný jak u žen. Více jak 2/3 mužů spíše skousne citovou nevěru, jak nevěru za potřebou sexu. Vychází přitom především ze svého pohledu na sex a jeho význam, který je pro muže někdy důležitější, jak cit. Proto by citové vzplanutí u ženy překonala většina mužů snadněji.

 

K zamyšlení

Láskyplný člověk raději sám prožívá bolest, než by ji jiným působil.
(Robert Burns)

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: