Jste zde

Je při análním sexu nezbytně nutné použít ochranu?

Je při análním sexu nezbytně nutné použít ochranu?

Hlavní téma: "Anální sex".
Volné pokračování článku "Je anální sex bezpečný?".

Sexuální praktiky v dnešní době jsou více jak různorodé. Anální sex patří mezi ty, které jsou součástí heterosexuálních, homosexuálních i bisexuálních vztahů. 

Častou otázkou při análních sexuálních technikách je, zda je pro anální styk nutné používat kondom. Použití kondomu je i dnes stále ještě více spojeno s ochranou před nechtěným těhotenstvím, jak s ochranou přede sexuálně přenosnými chorobami.Proto představa análního sexu není spojena s obavou o nežádoucí otěhotnění. Anální oblast není považovaná za pohlaví a z tohoto důvodu se mnoho lidí při análních praktikách neobává ani pohlavních chorob, ani jiné možné nákazy. Přitom ani jedna z těchto přestav rozhodně není správná.

Riziko nákazy sexuálně přenosnou chorobou

Musíme si výt vědomi toho, že jakákoli nákaza sexuálně přenosnou infekcí je obousměrná. Není tedy podstatné, zda nákaza přejde z toho, kdo sexuální techniky poskytuje nebo od toho, kdo je přijímá. V případě, že žena chce partnerovi jako náhradu za vaginální styk poskytnout nechráněnou anální soulož, je pro ni riziko přenosu chorob velmi vysoké. Pokud je pro anální styk použit kondom, pak se výrazně snižuje riziko kontaktu s tělesnými tekutinami a sekrety, tedy s možným zdrojem nákazy. To je také důvod, proč se používání prezervativu pro anální (a samozřejmě i vaginální pohlavní styk) doporučuje. Otázkami bezpečného sexu se zabývá článek "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)"

Mnoho lidí má také představu, že rizikový je vlastně jen přímý anální styk a ne jiné používané sexuální praktiky. Proto použijí prezervativ, pak se umyjí a pokračují například v orálním sexu. Pokud má po análním styku dojít k orálnímu uspokojení ženy, pak si musíme uvědomit, že i kdyby se po análním styku žena umyla sebelépe, je pravděpodobnost jemného krvácení z drobných ranek, prasklinek kůže nebo odření kůže v oblasti konečníku a hráze velmi vysoká. Navíc po nechráněném análním styku může dojít i ke stopovému uvolnění spermatu z konečníku, čemuž žena nemůže nijak zabránit.

Orální sex (anilingus - orálně anální stimulace) po análním sexu, tedy pro ženu představuje ještě vyšší riziko než pouze orální sex.

Z toho je jasné, že v případě, že je nakažena žena, pak je riziko přenosu nákazy stejně vysoké i pro toho, kdo jí orálně-anální techniky poskytuje.

Jako ochranu proti přenosu nákazy je možné, pro orální sex poskytovaný ženě, použít ústní roušky pro cunnilingus nebo anilingus - orální nebo orálně-anální sex. Náhradním řešením je tenká folie, která také, ale již ne tak dokonale, zabrání přímému kontaktu mezi ústy a vulvou nebo ústy a anální oblastí a nedovolí tak výměnu tělesných tekutin partnerů. Orálním praktikám se však rozhodně vyhýbejte v období menstruace, před a po ní, kdy může dojít k přenosu nákazy krví a to i ve stopovém množství.
V partnerském vztahu je základní forma ochrany partnerská věrnost.

Barierová ochrana je jediná ochrana, která je schopná vytvořit bezpečné rozhraní mezi pohlavními orgány partnerů nebo mezi pohlavím a anální oblastí partnera při análním sexu. Použití barierové ochrany může podstatně zvýšit ochranu proti přímému vzájemnému kontaktu těl v oblasti pohlaví obou partnerů. Ochrana je tedy oboustranná.

Pro zabránění kontaktu s krví, vaginální tekutinou, spermatem nebo tělesnými tekutinami partnera existují tyto druhy barierové ochrany:

  1. Použití kondomu. Kondom zakrývá penis během sexuální aktivity. Nejčastěji jsou vyráběny z latexu nebo polyuretanu (PUR) pro ty, kteří mají na latex alergii. Polyuretan je považován za bezpečný materiál pro výrobu kondomů, protože je bez pórů a viry přes něj neproniknou. Ale zatím je ale méně prozkoumaná jeho efektivita než u latexu. Kondomy vyrobeny ze zvířecí kůže nebo střev nejsou považovány za bezpečné, protože mají póry a viry jako HIV přes ně proniknou. Bližší informace naleznete v článku Bariérová antikoncepční metoda - kondom obsahuje víc informací o správném použití kondomů.
  2. Ženský kondom (Femidom) - je vložen do vaginy před stykem. Ejakulace muže je jím zachycena a poté je Femidom vyjmut a zajištěn proti vytečení spermatu. Ženský kondom se však pro anální sex použít nedá!
  3. Ústní rouška pro cunnilingus - orální sex nebo anilingus - orálně anální sex". Takováto rouška je asi jedinou možnou ochranou při provádění orálně- anální stimulace. Používá se stejně jako pro orální sex s tou změnou, že se přikládá na oblast konečníku.
  4. Latexové chirurgické rukavice - pouze takové, které se používají ve zdravotnictví.

Proč používat latexové rukavice

Při některých technikách análního sexu a zvláště při přípravě na anální sex se pro uvolňování análního svěrače používají prsty. Podobně se prst používá při masáži prostaty u muže. Jako relativně bezpečná ochrana se v těchto chvílích používají latexové rukavice nebo latexové návleky na prst. Ochrana rukavicemi nebo latexovým návlekem na prst má své opodstatnění. Vytváří barierovou ochranu mezi dárcem a příjemcem techniky v anální oblasti a v konečníku. Nemá však jen hygienickou funkci. Stejně významná je i vyšší ochrana jemné anální sliznice přijímajícího partnera proti odření, poškrábání nebo jinému zranění od záděr kůže nebo od ostrých nehtů na prstech ruky. Při použití lubrikantu má latexový povrch rukavice nebo návleku na prst lepší kluzné vlastnosti jak lidská kůže na prstech. Pronikání prstu do oblasti konečníku je tak snadnější a bezpečnější.

Aby anální sex byl bezbolestný, je nutné používat více jak velké množství kvalitního a vhodného lubrikantu. Dostatečná lubrikace je prostě základem úspěšného análního sexu!

Anální lubrikanty mohou být také na vodní i silikonové bázi, většinou v sobě obsahují desinfekční složku a lehce znecitlivující složku, pro snadnější roztažení konečníku. Lubrikantům se znecitlivujícími látkami se vyvarujte! Anální sex nesmí bolet!

Jen připomínám, že latex se nemůže používat společně s lubrikanty na olejové bázi, které ho narušují. V tomto případ je vhodnější používat lubrikanty a lubrikační gelyna vodní bázi nebo silikonové lubrikanty.

Vždy však používejte jen kvalitní a zdravotně nezávadné přípravky!

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)

Štítky: