Jste zde

Milenka nebo milenec - kolegové z práce

Milenka nebo milenec - kolegové z práce

Hlavní téma:"Sexuální chování a vztahy".
Volné pokračování článků "O lásce a sexu" a "Jak se lidé stanou milenci?".

Tento článek by klidně mohl mít i název podle staré a tisíckrát ověřené moudrosti a to "Co je v domě, není pro mě..."

Tuto starou a v praxi mnohokrát potvrzenou lidovou moudrost by měl znát každý, kdo přemýšlí o tom, že by si něco začal s kolegyní nebo kolegou v práci či sousedkou nebo sousedem... Často to ani nemusí být přímo milostná aférka nebo nějaký ten sexuální úlet. Většinou úplně stačí takový malý flirt, náhodné nadbíhání či nějaké sexistické narážky.

Pokud jste svobodní, může Vám to projít bez "řečí". Pokud však jste zadaní a to jak slibem manželským nebo žijete v partnerském vztahu, musíte si být vědomi toho, že v případě flirtování v pracovním kolektivu nebo i ve větším kolektivu v podniku, chodíte po velmi tenkém ledě. A pokud se o něco podobného pokoušíte tam, kde bydlíte, pak už jste jednou nohou pod hladinou...

Jeden moudrý muž napsal:

Láska je sice slepá, ale sousedky nikdy.
(Václav Richter)

Je dobré si uvědomit, že každý má nějaké ty sousedy nebo spolupracovníky...

Neplánovanou nevěru někteří prožijí například na firemním večírku, firemní akci, služební cestě nebo školení. Často pod vlivem uvolnění napětí, požití alkoholu nebo prostě euforie a příjemné atmosféry dojde k tomu, že přeskočí jiskra a dojde k tomu, co by ani jeden z nich nečekal. Většinou se jedná jednorázové "selhání", které pak ani jeden netouží opakovat. Moc dobře si uvědomují, že zopakovat takovýto "úlet" by znamenalo, že už jde o něco víc než o "úlet". pokud to prošlo bez následků a nikdo se o tom nedověděl, buďme rádi a "nepokoušejme hada bosou nohou"...

Někdy to však jako jednorázový sex skončit nemusí. Často si jeden z partnerů takovéto "selhání" vysvětlí jako základ mileneckého vztahu a chce v setkáních dále pokračovat. Pokud jsou oba zadaní, pak se takovýto milenecký vztah může změnit na "paralelní vztah", který může trvat i řadu let. Jedná se sice o nevěru, ale pokud oba milenci chtějí udržet své manželské nebo partnerské vztahy, pak se ani jeden z nich nesnaží ten svůj nebo partnerky rozbít. Manželství tak může být v obou milenců zachováno bez zjevných známek, že by manžel nebo jeho milenka byli nevěrní. Problémem je samozřejmě riziko, že takovýto dlouhodobý vztah málokdy neunikne pozornosti okolí nebo že partneři začnou mít časem podezření. Pokud manželství obou fungují bez problémů a milenci si uhlídají svůj paralelní vztah, pak se opravdu může jednat o dlouhodobý vztah, který však navenek vyžaduje obrovskou dávku přetvářky a skrývání pocitů.

Rizika navázání milostného vztahu v práci

Rizika navázání milostného vztahu v práci mohou být platná jak pro nezadané, tak především pro zadané. Oběma skupinám totiž hrozí problémy, které by možná ani v období zamilovanosti nečekali. Jedním z nich zcela jistě je to, že se na vaše milostné vzplanutí jen tak brzy nezapomene, ať už dopadne jakkoli...

Vztah nezadaných

Řada pracovních kolektivů je tvořena mladými lidmi. Jsou firmy, kde věkový průměr pracovníků nepřesahuje 30 let. Není pak nic divného na tom, že se mohou mezi nimi vytvořit vazby nejen pracovní, ale i milostné. Na jedné straně "hrozí", že vztah přeroste v něco víc a ze spolupracovníků se stanou partneři nebo manželé. To by byla ta nejkrásnější varianta...

Nemusí to však skončit tak idylicky a po nějaké době se z milenců mohou zase stát jen spolupracovníci... Většinou však není zrovna moc příjemné, když se spolu pak tito lidé, kteří se z nějakého důvodu rozešli, musí dále pracovně stýkat a vzájemně se tvářit, že se nic nestalo, nezměnilo. Většinou to jeden z nich neustojí a z pracoviště nebo firmy odejde. Nedokáže se dále stýkat, byť nyní už jen pracovně, s člověkem, do kterého možná vkládali větší naděje.

Naprosto zásadní problém pak může nastat tehdy, když dosavadní partner nebo partnerka "přepřáhne" a začne chodit či žít s jiným kolegou nebo kolegyní z pracovního kolektivu. To pak často přináší tak zásadní problémy osobní nebo i pracovní, že pak je rozumným řešením i nedobrovolné rozvázání pracovního poměru s jedním nebo oběma zhrzenými milenci, nyní už zase jen zaměstnanci firmy. Takovéto situace jsou v běžném životě častější, než by si někdo myslel. Pokud předpokládáte, že se takovýto rozchod na pracovišti dá zvládnout bez následků, pak asi ano, ale bude to spíše jen ve výjimečných případech a stejně se to neobejde bez problémů.

Nevěra zadaných

Nevěra (ať už v jakékoli podobě) je prostě nevěra. Pokud se prozradí nevěra v domácím prostředí, je to samozřejmě obrovský partnerský problém, ale pokud se nevěra prozradí na pracovišti a týká se spolupracovníků, je to pro zadané muže i ženy ještě větší problém, než kdyby "hřešili" jinde. Na pracovišti může dojít k narušení vztahu, důvěry, prestiže či autority. Může vás překvapit, že najednou prozrazený vztah nebo nevěra vyvolá úvahy a hodnocení, které budou posuzovány ve dvou rovinách .

  • osobní rovině
  • pracovní rovině

Přitom za důvodem posuzování takovéhoto "selhání" mohou stát zcela jiné zájmy a cíle než by se na první pohled zdálo. Otázka morálky nebo selhání charakteru nemusí být vůbec tím prvým důvodem, proč se najednou pro práci v kolektivu stanete přítěží...

Pokud se podíváme na selhání v osobní rovině
Pro někoho může být nevěra "řešením" problémů v manželském či partnerském vztahu. Pro jiného (poté co proběhne) nepochopitelné osobní selhání. Pokud se nevěra týká někoho z pracovního kolektivu, je pravděpodobné, že se někdo určitě bude znát s jeho manželem nebo manželkou. Najednou budou mít pocit, že neoznámit to by bylo nečestné, nemorální, nepřijatelné... Na jednu stranu je to pravda. Nikdo netouží po tom být v situaci, kdy se raději nesejdete se známým nebo kamarádem jen proto, že víte o tom, že jeho partner nebo partnerka mu "zahýbá". Navíc v situaci, kdy se nevěra týká spolupracovníků, pak je pravděpodobnost, že se znáte s jejich partnery vysoká... Proto pravděpodobnost, že se taková informace udrží jen v rámci pracovního kolektivu je velmi malá...

Problémy v pracovní rovině nemusí být o nic menší...
I když se ale aférka neprovalí, a místo toho skončí, i tak jeden z bývalých milenců ze zaměstnání obvykle odejde, protože nedokáže unést zraněné city a dál se vídat se svým či svou "ex", jako by se nic nestalo - anebo ještě hůř, přijímat od něj či od ní pracovní pokyny.

Jakmile aféra na pracovišti vyjde na světlo, končí to častěji tak, že jeden nebo oba aktéři musejí odejít. Jakmile všechno praskne, bývá příliš velkým břemenem už jen prostý objem řečí, které se začnou vést.

Žijeme v moderní době a v té se řeší nové, moderní problémy, které by možná dříve nikoho ani nenapadly.

Pro zaměstnavatele to také není příjemná situace

žádný zaměstnavatel nemá radost z toho, že musí řešit problémy mezi zaměstnanci. Většinou je pak snadnější problémové zaměstnance propustit než si nechat narušovat vztahy v kolektivu. Mnohdy jeden z mileneckého páru raději odejde sám, protože se nedokáže jiným způsobem s novou vztahovou situací a "ostudou" vypořádat.

Sexuální obtěžování na pracovišti se stává stále vážnějším problémem, který řeší nejen firmy, ale v některých případech i soudy. Pokrok nezastavíš... Není proto vůbec nic divného na tom, že personální pracovníci při vstupních pohovorech "odhalují" také názory mužů a žen, uchazečů o práci, na vzájemné vztahy mezi muži a ženami a ženami a muži. Někteří zaměstnavatelé po svých zaměstnancích požadují, aby s nikým na pracovišti nenavazovali milostný poměr. Často jdou tak daleko, že v rámci pracovní pohody nebo smlouvy pracovník podpisem stvrzuje, že se bude vyhýbat navazování jakýchkoli vztahů na pracovišti nebo v rámci firmy. Nezřídka, z obavy o možné konflikty v kategorii sexuálního obtěžování, zaměstnavatel směrnicemi upřesňuje, jak má vypadat kontakt mezi mužem a ženou a naopak, přičemž fyzický kontakt je skoro vyloučený... Nejedná se přímo o snahu lidi omezovat v rovině lidské, cílem je předcházet konfliktům, které může milostný románek na pracovišti přinést jak v rovině osobní, tak i v rovině pracovní. V případě nařčení ze sexuálního obtěžování vzniká problém i rovině právní a takové případy mohou výrazně poškodit nejen image firmy, ale značně naruší i vztahy a vzájemnou důvěru na pracovišti.

Důvodem nevěry nebo vztahu může být i vypočítavost

Iluze, že vám někdo rozumí, že vás uznává, že vás potřebu nebo že po vás touží (a další...) je samozřejmě krásná a neodolatelná. Jenže to nemusí být realita ale opravdu jen iluze, co vás vede k tomu, že se zachováte tak, že toho za čas budete hluboce litovat. Mnozí lidé se nechají manipulovat aniž by tušili, že si s nimi někdo pohrává... V pracovní rovině to samozřejmě je obtížnější tehdy, pokud své práci rozumíte a stačte na ni. Ale pracovně se dá s člověkem celkem snadno manipulovat přes jeho osobní slabosti. Lidé si ani nemusí uvědomovat, že s nimi někdo manipuluje a že na ně působí tak že dělají přesně to, co po nich někdo chce. Stačí správně zalichotit, občas "podepřít", mít pochopení nebo porozumění pro slabosti, záliby, prostě "podkuřovat" v situacích, kdy "o nic nejde" ... Nemusí to ani trvat moc dlouho a už vám "zobe z ruky"... Týká se to jak mužů, tak i žen a takovýto vztah mezi kolegy není opravdu nic výjimečného. Většinou se ovšem jedná o vztah mezi podřízeným a nadřízeným. Jaké mohou být důvody, proč si podřízený s nadřízeným tak krásně rozumí nemusí být moc složité odhadnout. Nevěra ani nemusí být cílem. Pravdou však je, že často je sexuální vztah s nadřízeným tou nejsnadnější cestou vzhůru... Nevěra nebo vztah na pracovišti je často spojena se značným rizikem vznášení požadavků na zajištění pracovních výhod a především ta neprozrazená je pak snadným argumentem pro další tlaky, manipulace a vydírání.

Nevěra může být jen začátek problémů

Riziko nevěry na pracovišti spočívá především v tom, že takový vztah logicky může vést k situacím, které vyvolává každý vztah. Tou nejčastější je situace, kdy jeden z partnerů začne "tlačit" na toho druhého, aby si ho vzal nebo aby se nechal rozvést. Týkat se to může jak žen, tak i mužů. Většinou to samozřejmě bývá ten, který nemá závazky nebo je rozvedený. Nezřídka je však nevěra důvodem úvah o tom, že "když se rozvedu, tak si mne ten druhý vezme..."

Muži většinou uvažují trochu jinak, než ženy. Muž se k řadě "akcí" neuchýlí, protože ho to ani nenapadne. Přiznejme si ale, že řada milenek nemá zájem být "ta druhá" a navíc "utajená"... Většinou podvědomě touží zaujmout místo legální manželky a mít vše, co měla ona. Pokud je cílem vztahu s mužem, někdy nadřízeným, získat co nejvíce výhod, pak se takovýto vztah jen velmi obtížně ukončuje. A pokud je ukončen, pak málokdy zůstane bez následků.

Pokud se nevěru do rozchodu dařilo utajit, pak je často "zpětně" odhalena při naprosto nepochopitelných situacích. Nepochopitelných pro toho, kdo ji doposud utajoval, srozumitelných však pro bývalou milenku, která je připravila... Každý muž by měl znát starou a ověřenou pravdu že "nejhorší pomsta je od zhrzené milenky".

Následky jakkoli prozrazené nevěry jsou většinou spojeny nejen s osobními problémy, ale i pracovními.

Především v takovýchto pracovních vztazích platí, že "co je v domě není pro mně!!!" Jen na to většina mužů přijde až v okamžicích, kdy vyklízí pracovní stůl v práci a doma balí kufry.

Vše může být i dílem okamžiku...

Vztah na pracovišti nemusí být vůbec spojen s tím, že by šlo o závislost, vypočítavost nebo úmysl. K navázání vztahu mezi spolupracovníky může dojít (a dochází) i v běžných situacích mimo pracoviště, v restauraci, na výletě, v obchodě, cukrárně, na obědě, výletě... Zprvu naprosto nevinné setkání může časem přerůst v něco víc... Ale tak už se to v životě může přihodit.

Co je v domě, není pro mne ... platí bez jakýchkoli omezení i pro místo, kde žijete. Pro toho, kdo nevěří parafrázuji větu z úvodu - "...při nevěře chodíte po velmi tenkém ledě. A pokud se o něco podobného pokoušíte tam, kde bydlíte, pak už jste jednou nohou pod hladinou..." O tom je další článek "Milenci - sousedé".

 

Pro zasmání

„Můžeš mi říct, kolik je tvojí přítelkyni?“ „Pětačtyřicet.“
„Cože? Ty blázne, vždyť by mohla být tvoje máma!“
„Jo, jo, to by mohla, ale je tvoje.“

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)