Jste zde

Nestane se asexualita dalším stupněm evoluce?

Nestane se asexualita dalším stupněm evoluce?

Volné pokračování článku "Asexualita" a článku "Sexuální orientace".

Někde jsem se dočetl, že asexualita bude jednou problémem a že to snad i bude důvod, proč lidstvo nakonec vymře... Jenže pokud lidstvo vymře, nebude tím důvodem asexualita!

Domnívám se, že asexualita není celosvětový problém a že se netýká všech národů světa. Spíše se jedná o problém "vyspělé západní civilizace", která se potýká problémem malé porodnosti a vymírání původních obyvatel. Asexualita totiž není nic nového pod sluncem. Dnes "je více vidět" a je také možné se o ní i více dozvědět. Díky internetu máme možnost zjistit, že existuje poměrně velká skupina lidí, kteří se ke své asexualitě hlásí. Pokud se na asexualitu díváme nezaujatě jako na směr či hnutí, pak demokraticky můžeme prohlásit, že musí mít své místo ve světě.

K tomu, aby některé národy vymřely není vůbec nutné, aby se jejich příslušníci vývojově přiklonili k asexualitě. K tomu, aby národy postupně vymřely nebo byly nahrazeny jinými kulturami, bude úplně stačit důsledné používání kondomů a antikoncepčních pilulek. Zásadní změna pohledu na sex a na rodinu, které jsme dnes svědky, je dostačující degenerací, která, pokud se tento trend zásadně nezmění, bude příčinou konce "civilizace", tak jak ji známe dnes. Alespoň té evropské civilizace.

A tam, kde nebude stačit kondom a antikoncepce, tam pomohou války a provokace v jiných částech světa mimo Evropu. Vlny přistěhovalců, lidí, kteří přišli o domov ve své původní vlasti, pomohou vyřešit problémy vymírajících národů. Definitivně.

Rozhodně se nejedná o žádnou samoregulační schopnost přírody. Lidí je na Zemi stále více a z toho jasně vyplývá, že na tomto trendu ani narůstající asexualita nic nezmění. V zemích, kde mají manželské nebo partnerské páry více jak dvě děti, někdy i 6 a více, nemůže asexualita nějakých 4% populace znamenat vůbec nic. Prostě je to normální rozložení sexuálních preferencí v rámci sexuálních potřeb populace.

Pokud však má nějaká kultura představu o tom, že normální je mít 1 dítě nebo maximálně 2 děti, pak 4% populace, která se sexu a plození dětí zcela vyhnou, znamená citelnou ránu demografickému vývoji státu, národa, společnosti. Z celosvětového pohledu to však žádná tragedie není. Prostě jen časem dojede k tomu, že některé národy se pomalu, ale jistě vytratí a budou nahrazeny jinými. Při dnešním tempu vývoje světa to možná v Evropě bude ani ne za sto let.

Jediným problémem celosvětového rázu by mohla být situace, kdy by lidstvo globálně "přestalo cítit potřebu" se množit. Tomu však nic nenasvědčuje. Proto se domnívám že pokud se nezmění pohled té "civilizované části" světa na potřebu rodiny a na rozumné používání antikoncepce a sex se zase nestane cestou k rozvoji nebo alespoň udržení lokální populace, tak jen bude nahrazena těmi, kteří rozmnožovací instinkt nevyměnili za domy, auta, peníze, moc a nebo slávu...

Nesmíme si plést asexualitu ze změnou životních hodnot

Dnes je svět uspěchaný a velmi povrchní. Na sex, něžnosti, cit, hluboké prožívání fyzickou a duchovní lásky už leckdy není čas ani energie. Často se to tak konstatuje, jako s tím už ani nešlo nic dělat. Místo toho, aby lidé zvolnili životní tempo, uvolnili se a trochu se odreagovali sdílením radosti s někým druhým, raději se spokojí s konstatováním, že o sex přestává být zájem a že vzniká skupina, kteří se označují jako asexuálové.

Problém je, že asexuálové jak se něžnostem nebo sdílení radostí s někým jiným nevyhýbají. Jejich hlavním symptomem je, že je prostě pouze neláká sex, že ho nepotřebují ke spokojenému a vyrovnanému životu. Že dokáží být šťastní i bez sexu. A to ta skupina lidí, která je unavená a uspěchaná z honby za materiálními výhodami a statky, o sobě říct nemůže.

Jaký zaujmout a k asexualitě postoj?

Asexuálům je potřeba "držet palce", aby měli možnost najít své místo ve společnosti bez stupidních otázek a tlaku okolí... prostě bude úplně stačit, když je ostatní lidé nechají na pokoji, nechají je žít život tak, jak si ho sami vybrali. A také bych jim přál, aby dokázali zůstat mimo jakákoli hnutí, která potřebují svou odlišnost prezentovat pochody, alegorickými vozy, pompézní oslavou výstřednosti, odlišnosti, a "významnosti"... Věřím, že zůstanou stejně skromní, nenápadní a neagresivní, jak tomu bylo doposud. A že ostatní pochopí, že asexuálové na sex prostě nejsou. A asexuálové, kteří to o sobě ví, by v sobě měli najít odvahu sdělit to včas svým potenciálním partnerům. Sdělit jim to o sobě ještě dříve, než vstoupí do nějakého svazku s osobou, která sex ve vztahu potřebuje. Hlouběji se touto problematikou zabývá článek "Jak se chovat k asexuálům?".

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)