Jste zde

O čem by si partneři měli včas promluvit

O čem by si partneři měli včas promluvit

Hlavní téma: "Jak se vztah rozvíjí".
Téma navazuje na článek "Vztah - na co je vhodné se zeptat a hlavně kdy" a pokračuje článkem "Komunikace - na co se zeptat před svatbou".

Každý partnerský vztah, který by mohl být perspektivní, se musí rozvíjet. Nejedná se přitom jen o to, kdy se vztah z období seznamování postupně posune do období intimního poznávání. Pro každý vztah je důležité, že si k sobě lidé postupně nachází cestu, budují vzájemnou důvěru a přitom po sobě začínají toužit nejen psychicky, ale také fyzicky.

Některé vztahy se bohužel rozvíjejí tak rychle, že na nějaké vzájemné poznávání "není čas" a hned se přikročí k poznávání fyzickému na úrovni sexu... Tak o takovýchto vztazích nemá smysl moc přemýšlet, protože při nich lidé neuvažují o tom co bude, ale jen o tom co je právě nyní. Důvody pro rozvíjení vztahu na jiné než fyzické úrovni pak hledají až poté, co se sexuálně uvolnili. Málokteré vztahy však při takové rychlosti poznávání důvody proč se sejít za jiných okolností než při sexu nacházejí. Ale stává se to...

Tento článek bude o vztazích, které se rozvíjejí postupně a ve kterých se oba partneři chtějí nejdříve vzájemně poznat jako lidé, než se jejich vztah posune do vztahu intimního. Jaký je v tom rozdíl bude zřejmé z otázek, které by si partneři, kteří to spolu myslí vážně a hledají vztah dlouhodobý, perspektivní, "na celý život", spolu měli zodpovědět dříve než se rozhodnou pro intimní soužití. Asi si řeknete, že něco podobného jen "zdržuje" a že na takové otevřené rozhovory ve fázi, kdy spolu dva lidé chodí není vhodná chvíle. Možná si dokonce myslíte, že se o něčem podobném se "nemluví"... Samozřejmě máte pravdu, ale na takové otázky nemusí být "vhodná chvíle" nikdy... Položte si otázku, co je intimnější - pohovořit si o sexu a jeho otázkách nebo mít sex? V praxi většina lidí nejdříve "koná" a pak se teprve (někdy) ptá. Spousta lidí by si ale možná ušetřila celoživotní trauma, kdyby si před zahájením intimního života na vyslovení a zodpovězení těchto otázek našli čas.

Pravdou je, že do intimních rozhovorů se chce málokomu. Sexuální pud lidí bývá silnější než je opatrnost a obezřetnost. Určitě se nikomu nebude chtít o těchto otázkách mluvit v situaci, kdy je sex na spadnutí. Pokud to však se vztahem myslíte opravdu vážně, najděte si na otázky o sexu čas ještě dříve než intimní chvíle nastanou.

Jak by taková "otevřená komunikace s mužem mohla vypadat?

Rozhodně nechci, aby takový otevřený rozhovor vypadal jako výslech!!! Naopak by měl probíhat v příjemné atmosféře, kdy si o otázkách vztahu a jeho rozvoje spolu otevřeně promluvíte. Klidně to může být při sklence vína nebo v láskyplném ojetí. Příjemná atmosféra je pro takový rozhovor nutností!!! Takže následující otázky berte jen jako téma na zamyšlení, které si spolu upravíte tak, jak vám bude vyhovovat. Pokud bude reakce muže taková, že to vše ženě raději ukáže v praxi, měla by žena zvolnit...

Určitě si nepředstavuji, že o těchto a mnoha dalších otázkách spolu budete hovořit najednou. To by nikdo nezvládl a ani neustál. Jen se nad těmito otázkami zamyslete a někdy, až bude vhodná chvíle, se k nim případně vraťte. Některé spolu ani v budoucnu probírat nemusíte, protože když nebudete moc spěchat, odpovíte si na ně chováním partnera nebo partnerky v každodenním životě.

Téma pokračuje článkem "Komunikace - na co se zeptat před svatbou".

 

Články s podobnou tematikou