Jste zde

Obavy z prvního milování

Obavy z prvního milování

Hlavní téma: "První milování".

Dnes se první sexuální zkušenost bohužel odehrává stále více v mladším věku a tedy mnohdy předčasně. Mladiství začínají praktikovat svůj sexuální život jako důsledek různých tlaků a vlivů v době, kdy ještě nejsou dostatečně připraveni na takovouto životní změnu. A dopady většinou nejsou pozitivní.

Období dospívání připravuje mladé lidi na cestu do světa erotiky. Sexuální život je ještě před nimi a tak své představy většina z nich ukájí v onanii. Tělesně by se mohli milovat, ale většina z nich ještě není duševně zralá tak, aby byla připravena nést i odpovědnost za vztah a důsledky sexuálních aktivit. Představa sexu je většinou omezená na vlastní uspokojení prostřednictvím partnera. Odpovědnost vůči druhému a především milostný cit, vzájemná náklonnost a láska jsou spíše omezené nebo zcela chybí.

Většina lidí, když se má před někým poprvé svléknout, se cítí nesvá a stydí se. Bojí se, že nedokonalost těla se stane terčem posměchu nebo kritiky. Největším traumatem žen je to, že si myslí, že mají příliš malá nebo nedokonalá prsa, příliš silné boky a břicha. V jejich očích to snižuje jejich atraktivnost a považují se za naprosto nemožné...

Před prvním milováním muži řeší svůj klasický problém s největší mužskou obavou a tou je samozřejmě velikost penisu. Většina mužů se domnívá, že má příliš malý a nehezký penis. Muži kteří jsou přírodou lépe vybaveni si zase myslí, že by to mohlo být ještě lepší ... Společně se pak muži s malými i velkými penisy stydí za propadlé hrudníky, ochablé svaly, pokleslá vyvinutá břicha, neforemnou postavu a řídké vlasy ... Prostě každý si najde svůj mindrák, kterým se sžírá!

Přitom platí, že čím víc se dvojice zná a miluje, tím méně se těchto fyzických nedokonalostí všímá.

Ztráta panenství či panictví patří jen málokdy k erotickým zážitkům. Spíše je to směs vzrušení a obav ze selhání, nejistoty a strachu z neznámého. Panic či panna jsou většinou nervózní, mají obavy, ale zároveň jsou i vzrušeni a touží po tom, aby "poprvé" už proběhlo. Pro všechny muže i ženy je to významný životní okamžik. V průběhu života však nakonec některé ženy zjistí, že jejich první partner pro ně nebyl tak důležitý jako vlastní ztráta panenství. Muž panic, může první sex prožít tak rychle, že ho to až překvapí a může mu to být i nepříjemně. Muži mnohdy svoje první milování vnímají spíš jako dobrodružství a diví se, jak to vůbec zvládli. Mnoho žen svou první zkušenost vnímá jako úlevu po období, kdy na ni netrpělivě čekala a případně se jí obávala. Většinou se dostaví pocit úlevy, že již není "stará panna" a že má za sebou první krok sexuálního života. Nakonec i muž pocítí jistou hrdost nad tím, že již je plnohodnotný muž!

První milování z pohledu ženy

Žena k prvnímu milování přistupuje více emotivně. Často si klade otázky jako: "Má mne opravdu rád? Nechce jen mé panenství? Nejde mu jen o sex? Opravdu to chci i já? Chci to právě s ním? Známe se už dostatečně dobře? Kdybych otěhotněla, chci aby to byl otec mých dětí? Chci s ním v budoucnu žít?.....". Mnohdy si před prvním milováním nebude až tak jistá. Jenže chlapci mají silnější sexuální tenzi a tedy se snaží na dívky naléhat. Dívka se pak mnohdy obává, že její zdráhání bude důvodem rozchodu. Jenže žádná dívka nemá ve vztahu povinnost tomuto naléhání vyhovět. Pokud by důvodem rozchodu mělo být to, že dívka nevyhoví naléhání po sexu, co bude muset obětovat příště?

Psychické obavy a otázky ke správnosti rozhodnutí nejsou to jediné, co ženy trápí. Před prvním milováním dívky trpí i kvůli strachu z očekávání pocitu bolesti při prvním pohlavním styku. Poprvé pro dívku tento okamžik znamená i fyzickou změnu v jejím pohlaví. Panenská blána (hymen) se zavedením penisu do pochvy většinou jen rozšíří nebo případně protrhne a tímto okamžikem žena přichází o panenství. Okamžik, kdy dojde k protržení panenské blány penisem se nazývá  deflorace. Ta je provázena mírnou bolestí a občas také větším nebo menším množstvím krve. Ne každá žena však musí při prvním pohlavním styku prožívat bolest, stejně jako ne každá žena krvácí. Čím více bude uvolněnější a vzrušená, tím je pravděpodobnější že bude bolest mírnější nebo žádná. Co se týká bolesti pak hodně záleží na na tvaru, síle a poloze panenské blány. K pocitu bolesti dochází i v důsledku kontrakce vaginálního svalstva nebo není-li žena dostatečně vzrušená, nedostatku sekretů. Hodně vyřeší zvolení vhodné polohy pro první milování. Proto není určitě na závadu při prvním milování použít trochu lubrikačního krému. Jen výjimečně se stává, že je deflorace více bolestivá. Při prvním pohlavním styku pro ženu vhodná "Misionářská poloha" a poloha "Na koníčka".

Zbývá jedna z nejpalčivějších obav, které dívky i ženy první milování provází. Je to strach z otěhotnění. Nemají zkušenosti, mnohdy ani dostatek znalostí. S rodiči o tom většinou moc nepohovořily a to co ví od kamarádek, je mnohdy hodně zcestné. Navíc přibývají negativní příklady z okolí, kde to už nedopadlo... Nechat vše na muži je pak to nejhorší rozhodnutí, jaké žena může udělat. Musí se chránit sama. Spoléhat na muže se nevyplácí. Pokud není zkušený, pak může vědět stejně málo, případně skoro nic. Tehdy opravdu může velmi snadno dojít ke stavu, kdy první milování dopadne nad očekávání dobře. Dříve se říkalo "Alespoň máš jistotu, že můžeš mít děti". Včasný rozhovor o antikoncepci a o bezpečném sexu je mezi partnery naprostou nutností. Nedá se spoléhat na to, že ten druhý přece ví, co je potřeba. Případné těhotenství se vždy zásadně dotkne obou partnerů.

Dívka by si měla k prvnímu sexuálnímu styku především vybrat partnera, kterého miluje. V žádném případě nepodléhejte názorům, že "odpanění" je jen technická záležitost a může je provést prakticky kdokoli, nejlépe někdo zkušený.

Není to  pro ženy lehké rozhodnutí. 

První milování z pohledu muže

Muži k prvnímu milování přistupují více fyzicky. Jde jim více o pohlavní uvolnění, jak o emoce. Není to samozřejmě vždy stejné, ale obecně je to velmi silný důvod. Ani panictví se dnes moc necení a ve společnosti vrstevníků může být i důvodem pochybností o orientaci nebo mužnosti. Jenže co se týká rozhodování o tom s kým první milování provést, pak ani muži to nemají o moc jednodušší. Měli by tomuto rozhodnutí přistupovat stejně zodpovědně a se stejnými otázkami, jaké si pokládají ženy. Jenže muže trápí jiné otázky jak ženy. Otázka typu "Nejde jí jen o sex?" je u muže asi málo pravděpodobná. Odpověď na otázku "Nejde mi jen o její panenství?" spíše bude zodpovězena kladně. Mnohem víc je však trápí otázka "Co kdyby otěhotněla - chci být otcem jejich dětí?" a další otázky a obavy, týkající se především závazků, které první milování logicky přinese. 

Hlavní problém mužů při prvním styku je ten, že muž je někdy natolik nervózní, že není schopen dosáhnout nebo udržet erekci. V tomto případě jeho přirozená nervozita, úzkost a očekávané ponížení jsou ještě zhoršovány zásadním významem prvního milování. Místo mužného uskutečnění deflorace dopadl jako "impotent", což je prostě tragedie... Žena však selháním muže také trpí. Může se cítit bezmocná, neschopná, může pochybovat, zda ji partner opravdu chce, jestli ho vůbec dokáže vzrušit. Většina žen se snaží muži z jeho situace pomoci. Je to však problém, neboť neúspěšný pokus o stimulaci ochablého penisu může mužovy pocity zoufalství a beznaděje ještě posílit.

Opačný problémem, který je při prvním styku běžný, je předčasná ejakulace. Nejčastěji příčinou bývá přílišné velké vzrušení a nezkušenost. Pro muže to není tak velký problém v případě, pokud se mu deflorace zdařila a k předčasné ejakulaci došlo až po penetraci. Z jeho strany úkol byl splněn a k jeho vyvrcholení došlo. Zůstal už jen problém co s vyvrcholením ženy. Ta však mnohdy neví, jak má na předčasné ukončení milování reagovat. Zvláště pokud se muž tváří, že je vše v pořádku a že to tak má být. Takováto situace ženu může nepříjemně zaskočit. Přišla o panenství, nedosáhla svých vysněných představ a je zmatená, vzrušená a neuspokojená. Nejrozumnějším řešením je pak zvolit jinou formu uspokojení ženy, například orálním sexem nebo masturbací. I kdyby žena nedosáhla vyvrcholení, v jejích očích muž udělal vše co mohl.

Pokud však k předčasné ejakulaci dojde dříve jak k defloraci, pak je to problém. Sperma je na penisu a doufejme že jen na něm a v prezervativu. Žena je vzrušená a stále panna. Deflorovat není čím. V takovéto situaci je nejrozumnější pokračovat formou neckingu a pettingu v laskání a ženu uspokojit orálně nebo masturbací. Orálně je v tomto případě lepší, neboť muž může mít potřísněné prsty od spermatu. Těhotná panna, to by nemusel vydýchat ani on ani partnerka.

Otázka ochrany proti neplánovanému otěhotnění je vždy starostí i na straně muže. Mnoho mužů zastává názor, že tato ochrana je záležitostí výhradně ženy, vždyť ona přece nechce otěhotnět. Další považují za samozřejmé, že žena bere antikoncepci a je jim to tak jasné, že se ani nezeptají. A jsou i muži, kteří prezervativ nepoužívají proto, protože oni jsou dobří a mají vše pod kontrolou. Jenže případné otcovství je závazek na celý život a placení alimentů až na 26 let. To však v okamžiku, když mají odkrvený mozek nevnímají až tak zřetelně...

 

Když vše selže

Když veškerá snaha nevede k cíli, pak je nejrozumnější přestat se o první milování snažit a zůstat v objetí. Nemá smysl to moc rozvádět, řešit nebo se omlouvat. Ještě bude čas si o tom promluvit, nyní, když je problém stále ještě ve vzduchu, by to ničemu nepomohlo. Rozumnější je si navzájem dát najevo, že se máte rádi a že po sobě stále toužíte. Už ta zkušenost z intimního doteku má pro oba partnery zásadní význam. Přece jen se již o trochu lépe znají a nyní je ještě potřeba odbourat obavy a strachy a příště se milování zase posune o kousek dál. Někdy pomůže, když si partneři řeknou, že to asi uspěchali a že příště se ještě budou hladit, laskat a navzájem poznávat a že "TO" zkusí až někdy později. Toto odložení termínu na "někdy jindy" má na psychiku blahodárný vliv a zbavuje oba napětí. Uvolnění napětí a vědomí, že až někdy příště ... způsobí, že touha oba dovede až k očekávanému výsledku.

 

Další doporučené články:

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)