Jste zde

Retrográdní ejakulace

Retrográdní ejakulace

Retrográdní ejakulace je úplná ztráta antegrádní ejakulace, jelikož ejakulát prochází přes hrdlo do močového měchýře. Retrográdní ejakulace postihuje podle lékařských statistik přibližně dvě procenta mužů. Kromě toho, že jde o psychicky nepříjemnou záležitost, je retrográdní ejakulace jednou z příčin úplné nebo částečné mužské neplodnosti.

Muži, kteří retrográdní ejakulací trpí mívají, vyjma paraplegiků, normální nebo snížený pocit prožitku orgasmu. Častěji je retrográdní ejakulace spojena s plným prožitkem vyvrcholení.

Suchý orgasmus (orgasmus bez ejakulace) má dvě příčiny.

 • sperma odchází do močového měchýře
 • pravý suchý orgasmus, kdy k pocitům spojeným s vyvrcholení sice dojde, ale nedojde k vypuzení ejakulátu  do močové trubice, tedy nedojde k ejakulaci.
   

Příčiny retrográdní ejakulace

Důvodem tohoto zdravotního problému je většinou ochabnutí svalu, který má za normálních okolností při ejakulaci uzavírat vstup do močového měchýře.

Retrográdní ejakulace může být:

 • Úplná retrográdní ejakulace - bývá běžnější jak částečná. Nejčastěji se jedná o poruchu vrozenou.
 • Částečná antegrádní ejakulace může být zaměněna se sekrecí bulbouretrálních žlázek. Objevuje se také jako komplikace endoskopických výkonů v oblasti prostaty nebo hrdla močového měchýře.

V obou případech, tedy úplné i částečné retrográdní ejakulace, se může jednat o problém vrozený nebo získaný. Často se problém může vyskytnout v souvislosti s

 • operacemi prostaty
 • po endoskopických vyšetření
 • po traumatických úrazech v oblasti pánevního dna
 • po urologických zákrocích nebo operacích v oblasti pánevního dna
 • jako komplikace pooperačních stavu, nejčastěji po odstranění tumoru.
 • jako poúrazový stav je častou komplikací poranění páteře
 • největší skupinu retrográdní ejakulací postižených mužů však tvoří diabetici
 • touto poruchou trpí také někteří psychicky nemocní muži.

Jak se retrográdní ejakulace projevuje

Většina mužů tento problém pozoruje až při orgasmu. Je úplně jedno zda se jedná o orgasmus při masturbaci nebo při sexu. Projevuje se tak, že při orgasmu není ejakulát vypuzen do močové trubice a jejím ústím ven z penisu, ale vždy do močového měchýře. Někteří muži při tomto způsobu ejakulace nepoznají rozdíl pocitově, ale vnímají, že orgasmus proběhl bez viditelného výstřiku spermatu. Mnozí muži však při ejakulaci pociťují bolesti na obou stranách třísel a v pánvi a po ejakulaci se sítí unavení a zesláblí.

Retrográdní ejakulaci muž většinou rozpozná pouhým pohledem. Moč po dosažení orgasmu je zakalená právě kvůli přítomnosti spermatu. Retrográdní ejakulaci spolehlivě diagnostikuje až lékař při rozboru moči a to jak vizuálně, tak laboratorně, když laboratoř potvrdí přítomnosti velkého množství spermií v moči.

Pro normální sexuální život většinou retrográdní ejakulace zásadní problém neznamená. Rozhodně ji však nelze považovat za antikoncepční metodu ani ochranu!!!

Retrográdní ejakulace a problémy s početím

Pokud muž trpí retrográdní ejakulací, můžete mít problém s oplodněním ženy. Pokud dojde k ejakulaci spermatu do močového měchýře, pak je naprostá většina okamžitě zahubena díky nízkému pH a vysokému obsahu toxinů v moči. Do močové trubice a ven z penisu se při tomto druhu postižení dostane jen velmi malé množství spermií a proto je velký problém, aby s nimi muž ženu dokázal oplodnit.

Partnerky mužů s uvedeným problémem, které chtějí otěhotnět, mohou využít pro umělé oplodnění dárcovské sperma. Druhou, složitější možností jak získat dostatečné množství spermií od postiženého muže, je odběr spermatu na speciálních pracovištích, které se umělým oplodněním odborně zabývají.

Ambulantní nebo chirurgická léčba závisí na příčině potíží a je poměrně málo účinná. Většinou však pro zajištění přirozeného oplodnění ženy není dostatečně spolehlivá. Bohužel v řadě případů léčba retrográdní ejakulace ani není možná. Proto je potřeba vždy, když se oplodnění přirozenou cestou dlouhodobě nedaří, vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

 

Články s podobnou tematikou

 

Literatura a zdroje

(AK)(Z)