Jste zde

Venušiny kuličky - zdravotní pomůcka

Venušiny kuličky - zdravotní pomůcka

Tento článek navazuje na popis sexuální pomůcky Venušiny kuličky z pohledu jejich využití pro posilování svalstva pánevního dna a PC svalů u žen.

Je jich mnoho druhů a mají různá provedení. Základním stavebním prvkem, který této pomůcce dává i charakteristický tvar jsou dvě kuličky o průměru od 2,5 do 3,5 cm. Ovšem počet a ani kulový tvar není nijak předepsaný. Jedno však mají společné - jsou to většinou plastové nebo silikonové kuličky, které mají uvnitř dutinu ve které jsou umístěny další těžší, většinou kovové nerezové kuličky menšího průměru, než je dutina. Jsou spojené tenkým provázkem, většinou vyrobeného z lékařského silikonu. Vkládají se do pochvy a při běžném pohybu ženy se uvnitř Venušiných kuliček rozhoupe kovové jádro a chvíli se kývá ze strany na stranu. Tento jemný pohyb se přenáší na celé Venušiny kuličky. Když jsou v klidu, nic se neděje, jen tlačí na stěnu pochvy. Při jakémkoli pohybu se kuličky, začnou hýbat, kmitat a případně i trochu rotovat. Je jasné, že když je pohyb pomalejší, jsou stimulační pohyby slabší, naopak, například při rychlé chůzi nebo běhu se kmitání kuliček podstatně zvýší. Pohyb kuliček v pochvě způsobuje velmi příjemné pocity a dá se jimi dosáhnout vysokého vzrušení a někdy (opravdu výjimečně) i vaginálního orgasmu. Mezi ženami jsou proto velmi oblíbené a vyhledávané.

Zdravotní pomůcka pro posilování svalstva pánevního dna

To, co však dělá právě Venušiny kuličky jedinečnými, je jejich vedlejší zdravotní účinek. Venušiny kuličky nejsou nic nového pod sluncem. Jsou známé již ze starověku a i tehdy byly používány pro radost majitelky. Málo známé jsou ale významné vedlejší účinky, které byly popsány již v 50. letech 20. století. Jednalo se o tzv. "Rumba koule" - většinou čistě ohlazené kamínky nebo dřevěná tělíska z těžších ušlechtilých dřevin. Vložením do vagíny dochází k samovolnému stahování pánevních svalů a procvičování pánevního dna. Jedná se o podobný efekt jako při rehabilitační technice, známé jako "Kegelovy cviky". Venušiny kuličky tak možná mohou být považovány za zdravotní pomůcku a jejich účinky mohou sloužit jako prevence inkontinence, kterou mnoho žen trpí obvykle po porodu, kdy je oslabeno pánevní dno.

Pro výraznější posílení svalstva pánevního dny je vhodné kuličky aplikovat denně alespoň na 30 minut.

Na "Kegelovy cviky" ovšem ženy musí neustále myslet. Někdy však zapomínají, ale bez cvičení se jejich zdravotní stav sám nezlepší. Cviky mají provádět co nejčastěji a v podstatě kdekoli. Venušiny kuličky jim zapomenout nedovolí - kmitající hmota ve vagíně jim potřebu svírat svalstvo pánevního dna neustále připomíná. Mají obavu, že by kuličky mohly vypadnout a proto se snaží je pomocí stahování poševních svalů udržet uvnitř v pochvě.  Tyto cviky pro zpevnění pánevního dna předepisují porodníci a gynekologové. Opravdu se jimi dá vyřešit mnoho problémů po porodech a při lehčí formě inkontinence.

Pokud budete chtít tuto techniku vyzkoušet, nepřehánějte to. Začněte s běžnými lehčími kuličkami a pomalu. Až budete mít nějaké zkušenosti, začněte používat další druhy, které mají větší váhu a menší průměr. To však dělejte pozvolna a po poctivém tréninku. Poševní svaly jsou svaly a můžete je unavit nebo vysílit a to není cílem cvičení. Možná nebude špatné se zeptat svého gynekolog. Asi potvrdí o čem jste se zde dočetli, ale nečekejte, že by Vám je sám od sebe doporučil, či předepsal. Pro mnohé lékaře jsou Venušiny kuličky, i přes jejich pozitivní vedlejší účinky, především erotické pomůcky a nepatří mezi pomůcky předepisované na zdravotní pojišťovnu. Ale třeba narazíte na osvíceného lékaře a bude si s ním moci o tomto způsobu podpory léčky posilování svalstva pánevního dna pohovořit. Více o Venušiných kuličkách najdete v článku věnovanému pouze Venušiným kuličkám.

Jak používat Venušiny kuličky pro posilování svalstva pánevního dna

 • Před cvičením je potřeba provést důkladnou hygienu Venušiných kuliček. Doporučuje se dodržet návod na použití pro konkretní výrobek.Většinou je potřeba kuličky důkladně umýt mýdlem a některé typy je možné i vyvařit. Vždy se řiďte návodem výrobce, který zohledňuje použitý materiál i konstrukci kuliček.
 • Před zahájením cvičení se musí připravit i žena. Kromě běžné hygieny je vhodné vykonat malou potřebu a důkladně vyprázdnit močový měchýř. Nebudete mít při posilování svalů pocit nutkání na malou stranu.
 • Pokud s posilováním PC svalu začínáte, určitě to nepřehánějte s jejich váhou ani velikostí. Začněte s běžnými lehčími kuličkami a pomalu. Až budete mít nějaké zkušenosti, začněte používat další druhy, které mají větší váhu a menší průměr. To však dělejte pozvolna a až po poctivém tréninku.
 • Opatrně do pochvy vložte obě Venušiny kuličky najednou. Nejpohodlnější je to udělat podobně, jako se vkládá menstruační tampón. Nejsnáze je to možné provést tak, že zvednete jednu nohu a opřete ji například o hranu sedáku židle nebo o postel.
 • Stáhněte PC svaly a sevřete jimi kuličky uvnitř pochvy. Většina žen při tom bude pociťovat příjemné pocity naplnění pochvy a možná i prožije mírné vzrušení.
 • Hlavní dominantní pocit však bude ten, že koule se tlačí z pochvy svou váhou dolů a snaží se vypadnout na zem.
 • Žena jejich vypadnutí musí zabránit právě stahováním PC svalů a tím je přirozeně posiluje. 
 • Ze začátku to bude trochu divné, možná i nepříjemné, ale po nějaké době si na tento pocit zvyknete a stahování PC svalů bude provádět skoro podvědomě.
 • Při posilování nedělejte žádnou jinou aktivitu nebo dokonce fyzickou práci.
 • Soustřeďte se na cvičení a snažte se Venušiny kuličky bezpečně udržet na svém místě.
 • Když na posilování přestanete myslet nebo se budete věnovat jiné činnosti, je dost pravděpodobné, že vám vypadnou z těla.
 • Venušiny kuličky noste uvnitř pochvy jen tak dlouho, dokud vás to nebude příliš unavovat. Poševní svaly jsou jen svaly a můžete je snadno unavit nebo vysílit a to není cílem cvičení. Každý den můžete přidat trochu času na posilování navíc.
 • Pro výraznější posílení svalstva pánevního dny je vhodné kuličky aplikovat denně alespoň na 30 minut.
 • Po delším tréninku docílíte toho, že je zvládnete udržet i na několik hodin.
 • Venušiny kuličky po cvičení vyjměte podobně, jak jste je do pochvy vložily. Stačí povolit PC svaly a trochu poskočit a ony se budou snažit samy vypadnout. 
 • Nemusíte mít obavu, že jejich vyjmutí bude složité nebo obtížné. Půjde to snadněji, než si myslíte.
 • Po vyjmutí je potřeba Venušiny kuličky důkladně omýt ve vlažné vodě a ošetřit pomocí mýdla nebo saponátů. Zase je nutné dodržet návod na jejich údržbu podle pokynů výrobce.
 • Ošetřené kuličky uložte do ochranného obalu a odložte je na bezpečné místo.

Důležitá informace:

Při posilování svalstva pánevního dna není možné svaly pánevního dna pouze posilovat! Stejně důležité je naučit se svaly pánevního dna také povolovat a umožnit jim relaxovat!!! U žádného cvičení na posilování svalů se svaly jen neposilují. Aby cvičení mělo význam, musí se svaly také uvolnit! Jinak by se jednalo o jednostranné cvičení, které by sice zajistilo zvětšení svalové hmoty, ale nedovolilo by následně s nimi cíleně pracovat a využívat jejich vlastností k omezení inkontinence a zlepšení prožitků při sexu. Proto se při cvičení zaměřte i na techniky relaxace, které jsou popsány v článku o "Kegelových cvicích". Jedině pak má cvičení s Venušinými kuličkami smysl a je efektivní!

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)