Jste zde

Kdy mají dívky a ženy začít s antikoncepcí?

Kdy mají dívky a ženy začít s antikoncepcí?

Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článku "Mládež a sexuální chování".

Ideální je, když s antikoncepcí ženy začnou ještě dříve,
než neplánovaně otěhotní.
(Já)

Tato otázka je pokládána častěji, než otázka, která by měla být kladena jako první. Tato otázka zní "Kdy začít se sexem". Pokud by mladí lidé na tuto otázku hledali odpověď, pak by se jim snadněji hledala i odpověď na otázku "Kdy začít s antikoncepcí".

Misím však připomenout, že antikoncepce je mnohem bezpečnější forma ochrany před nechtěným otěhotněním než eventuální interrupce nebo těhotenství.

Dnes je dostupná celá řada různých forem antikoncepce. Které to jsou řeší článek "Antikoncepce" a články, které hlavní doplňují. Většina obsahu toho dnešního článku se může vztahovat na většinu druhů antikoncepcí. Není totiž o konkrétních metodách zabránění početí. Je to spíš úvaha na téma používání antikoncepce a jejího vlivu na zahájení sexuálního života mladých lidí. Příklady však jsou zaměřený především na ženskou hormonální antikoncepci, která je mladým lidem nejdostupnější a je dnes velmi často považována za nejlepší formu ochrany proti početí. V části pro muže, je pak největší pozornost věnována jeho odpovědnosti za nechtěné těhotenství ženy a používání kondomu.

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale podívejme se na to z pohledu významu sexu v životě člověka. Dříve se sex spojoval s uzavřením manželství a touhou po společném životě manželů "v dobrém i zlém". Dnes se dovídáme od společenských a sociálních autorit informaci, že sex plní především "rekreační funkci", tedy, že má být především pro radost.

Z pohledu "posledního vývoje ve světě" jsem se dověděl o tom, že Evropa je "tradičně křesťanská" a že uznává "křesťanské hodnoty" na všech úrovních vztahů mezi lidmi. Nějak se mi do tohoto hodnocení obtížně vkládá jeden ze střípků té křesťanské demokracie a to je právo na nezávazný sex nebo na potraty. Nějak nikde nemohu najít, že by nezávazný sex a potraty byly tím, co církve mají za základní hodnoty křesťanství, na kterých církev pevně stojí. Neobávejte se, tento článek není ani o církvích, ani o náboženství. Dokonce jeho cílem není moralizovat nebo hodnotit, proč názory na sex a potrat jsou v dnešní společnosti takové, jaké jsou.

Otázka antikoncepce se netýká jen žen!

Ve společnosti se pomalu, ale jistě vytváří obecný názor, že antikoncepce je především starost žen. Schválně se zeptejte své dcery co si myslí o antikoncepci. nijak to blíže nespecifikujte a možní budete překvapeni, že automaticky začne hovořit o antikoncepci pro ženy. Tak to je ve společnosti pomalu, ale jistě prezentováno, že za ochranu proti nežádoucímu otěhotnění musí být zodpovědná žena, protože neotěhotní muž, ale ona. Takovéto myšlení je však naprosto zavádějící. Když žena neplánovaně otěhotní, bude se to týkat i muže!!! Jenže takto se v dnešní době mezi mladými lidmi na "bezpečný sex" moc nehledí. Mladí muži automaticky předpokládají, že ochranu zajistí žena. Vždyť ani v pornu se kondomy nenosí... A porno je v dnešní době nejsnadněji dostupná "učebnice sexu" pro mladé. Ženy by tuto odpovědnost za své nežádoucí otěhotnění neměly přebírat automaticky. V první řadě by si odpovědnost měl uvědomovat muž. Navíc většina ženské antikoncepce (s výjimkou ženského kondomu - Femidomu) vůbec nechrání proti přenosu sexuálně nakažlivých chorob. Žena by se však proti případnému nezodpovědnému chování muže měla jistit...

K čemu antikoncepce vlastně slouží?

Tak tuto otázku by asi už nikdo nečekal. Jenže právě nyní má svůj význam. V úvodu článku jsem napsal, že antikoncepce je ochranou proti nežádoucímu otěhotnění ženy. Ale také se dá říct, že antikoncepce je cesta, jak skoro zapomenout na hlavní účel milování, sexu, soulože. A tím hlavním cílem je pro přírodu naopak cesta k oplodnění ženy, cesta k narození dítěte, jako pokračovatele rodu, národa, lidstva...

Sex je i díky jeho nesprávně volené propagaci v podvědomí lidí zaměřený především na zábavu, relaxaci, povyražení, vzrušení... O reprodukční funkci sexu se už rozhodně tolik nemluví. Snad jen v poslední době, kdy je už naprosto jasné, že západní "křesťanská" civilizace vymírá a na její místo se tlačí civilizace jiné... Někde jsem dokonce četl, že dnešní doba je ve válečném stavu, ve válce děloh!!! Nebudu to rozebírat. Není to cílem tohoto webu.

Nechci, aby článek o antikoncepci vyzněl, že jsem jejím nepřítelem! Naopak si v některých případech myslím, že jsou lidé, kteří by ji měli mít hrazenu od dětství až do stáří z povinného zdravotního pojištění! Někteří...

Antikoncepce je zcela jistě prospěšná a má v životě lidí své místo a význam. Je však potřeba ji používat s rozumem, tak jako jiné věci, které jsou prospěšné, ale mohou být i zneužité nebo nebezpečné. Každá žena, která s antikoncepcí začíná , si musí být vědoma i rizika, které jí může přinést. Také musí mít v životě jasno i v tom, zda chce být matkou. Podstatné je i to, že si musí být vědoma, že jako žena má pro mateřství vyhrazenu jen část života a to musí bezvýhradně přijmout.

Přirozená antikoncepce - vysoký věk partnerů

Na vážné zamyšlení však je stav, kdy lidé začínají rodinu a děti řešit až v době, kdy už začínají problémy s plodností žen a dokonce i mužů. Právě tehdy mohou nastoupit i problémy s dlouhodobou kontaminací těla chemickými látkami a hormony, které snadnému oplodnění vajíčka prostě brání. Vždyť i na vystřízlivění potřebujete mnoho hodin, a to jste přitom vypili jen trochu alkoholu. Srovnejte to s horou antikoncepčních pilulek za dvacet let pravidelné konzumace. I žena se po tak dlouhé době musí detoxikovat, dostat do normálního stavu ženy. Někdy to trvá měsíc, dva, jindy půl roku, rok.... a někdy je už pozdě.

Antikoncepce je vynikající byznys

Nikdo snad nepochybuje o tom, že v dnešní době mladí lidé začínají se sexuálním životem podstatně dříve než v minulosti. A hned na začátku sexuálního života se s vervou pustí do podpory toho vynikající byznysu, jakým antikoncepce je. Čím dříve ženy a mladí muži začnou používat antikoncepci, tím více prostředků do ní nakonec za život vloží... Proto je jasné, proč na tlaku na antikoncepci má zájem tak mnoho institucí. Pro některé z nich je čekání na to, až se lidé zamilují, budou spolu chodit, domluví se na sňatku a nakonec se vezmou a bez antikoncepce založí rodinu a pak někdy začnou uvažovat o antikoncepci, příliš dlouhá doba na kvalitní byznys s odpovídajícím ziskem!!!

Všimněte si, že v médiích se rok od roku zveřejňují nové a nové studie, které "jednoznačně" ukazují na to, že s prvním sexem mladí začínají v 18-ti letech, pak 17-ti letech .....až se za pár let dovíme, že hned po uplynutí 15-ti let. Méně to být už nemůže, protože by byl porušen zákon a takováto studie by se mohla dostat do zájmu vyšetřovatelů policie (tedy měla...).

Nezastupitelná role matky

Obecný dojem z toho, že je normální začít se sexem například už v 16-ti letech je informace, která potěší především mladou generaci. Dává jim totiž představu, že je "normální" mít sex kolem 16. roku věku. Stejný signál je to ovšem pro rodiče a hlavně matky. Mnohé z nich totiž ví, co je to tlak okolí na mladou dívku, která sice ještě nic moc normálních ženských znalostí nemá, ale při vyslovení slova sex se podlamuje v kolenou. Mnoho těch "zodpovědných matek" pak svoji dceru "preventivně" vybaví antikoncepcí. Je to sice dost velký náklad na rodinný rozpočet, ale ať má holka jistotu, kdyby to na ni přišlo... Místo toho, aby si se svou dcerou průběžně pohovořila a objasnila jí, proč nemá podléhat názorům médií společnosti nebo kamarádů a kamarádek, dá jí do ruky antikoncepci. Přitom vztah matky a dcery založený na důvěře a chápání, že rady matka dceři nedává proto, aby ji v něčem bránila, ale proto, aby jí chránila a objasnila jí, že vše má v životě svůj čas, je tou nejlepší antikoncepcí, jakou jí matka může dát.

Co asi tak může očekávat matka, že dcera s jejím darem v podobě antikoncepce udělá? Pokud si myslí, že ji tím ochránila před nezodpovědným vztahem, moc se mýlí. Ta antikoncepce je z pohledu dívky jednoduchou vstupenkou do světa dospělých. Až bude mít příležitost, tak ji v bláhové víře, že antikoncepce vše řeší, použije. Mnohdy si ani pořádně nepřečte návod. Proč taky, návod na používání počítače a internetu také nečetla a jak se s ním krásně, i bez návodu, naučila pracovat... Se sexem to musí být ještě snadnější, když ho dělají všichni... Myšlenky na to, že antikoncepce neřeší možnou nákazu před sexuálními chorobami, nemá a tak nemá ani žádné obavy, že by sex s neznámým chlapem nemusel skončit bez následků. Matka jí přece varovala, že nesmí souložit bez antikoncepce, ale o nákazách jí přitom nic neříkala. Kdyby to měl být problém, tak by jí přece nedala antikoncepci, ale něco jiného!!! A antikoncepci použila a navíc tak krásný kluk, o kterého měly zájem všechny kamarádky, by přece něco tak nepříjemného jako je pohlavní nemoc ani nemohl mít....!!! Vžijte se do myšlení mladé dívky, která sněním o sexu tráví více času, než by si dnes už přece jen starší matka dokázala představit. Z pohledu matky je však dcera poučená a matku hřeje pocit, že bezezbytku splnila svou povinnost a do života svou dceru vybavila.

Jak je to s dívkami a sexem v reálu

Současné dívky, podle volně dostupných statistik v České republice se zahájením sexuálního života až tak moc "nespěchají". Se sexem statisticky začínají až kolem osmnáctého roku věku. Tato hranice se však i v reálu (nejen ve statistikách společností prodávajících různé prostředky ochrany) pomalu posunuje k té dnes nepřekročitelné hranici 15-ti let. Z pohledu Gaussovy křivky je tedy možné prohlásit, že dolní hranice, kdy dívky začínají s pohlavním životem je 15 let, postupně se křivka zvedá, aby kolem 18-ti až 20-ti let kulminovala a pak postupně klesá... Některé dívky tak se sexem začínají velmi brzy, prakticky ještě v období dětství.

Co radí gynekologové mladým dívkám, které začínají se sexem?

Pro řadu dívek je jedním z hlavních důvodů, proč se odhodlají k první návštěvě gynekologa, právě předepsání antikoncepce. Tu totiž může předepsat pouze lékař, neboť není volně dostupná k běžnému prodeji a to ani v lékárnách.

Zodpovědný gynekolog je ve velmi obtížné situaci. I on je zcela jistě přesvědčen o tom, že začínat se sexem jako mladá, nezralá a nedovyvinutá dívka jistě není ideální. Jenže co má dělat. Ze zákona je pohlavní styk s osobou mladší patnácti let  hodnocen jako trestný čin. Pokud má dívka více jak 15 let, má na předepsání antikoncepce "nárok". Pokud by jí lékař začal od sexu zrazovat, vystavuje se dokonce riziku, že by ho mohla nahlásit, že je "nějaký divný". A takto "divný lékař" by byl s největší pravděpodobností i potrestaný. Schválně neřeším jak přísně, i domluva je forma "trestu".

Zodpovědný lékař by možná našel odvahu a antikoncepci dívce nepředepsal. Mohl by však narazit už u rodičů oné dívky. A rozlícená matka, to je něco, co dokáže přeorat i zodpovědného lékaře. Navíc i zodpovědný lékař a jeho rodina musí jíst... Proto se mnozí lékaři, kteří by za jiných podmínek jednali jinak, dívku o nevhodnosti zahájení života v tak mladém věku jen poučí a antikoncepci předepíšou. Ti ostatní ji prostě jen předepíšou...

Zajímavé však je, pokud o antikoncepci žádají dívky mladší 15-ti let. Při předepsání antikoncepce dětem pod 15 let lékaři podstupují riziko, že se dá snadno dohledat, v jakém věku byla antikoncepce lékařem poskytnuta (díky rodnému číslu). Z pohledu zákona by pak takto benevolentní a nezodpovědný lékař vlastně napomáhal trestnému činu zneužívání nezletilé! Věřím, že tak daleko si žádný zodpovědný lékař zajít netroufne! Ale je někdo, kdo by to kontroloval...? Když není žalobce, není ani soudce... Zvláště v situaci, kdy s dívkou přijde za lékařem i matka s názorem, "Když to nemůžete napsat na dceru, tak to napište na mne". Opravdu takovéto situace nenastávají?

Mnoho lékařů, i gynekologů, zastává názor, že rizika při užívání dnešní moderní antikoncepce i od věku 15-ti let jsou malá. Předepisují ji tedy každé dívce, která ji bez rizika zdravotních komplikací snese.

Asi jsem nějak postižený, ale vždy, když přede mnou někdo prohlásí " Myslím si, že rizika při užívání antikoncepce jsou malá",

tak si vybavím jednu lidovou moudrost a to

"Myslet, znamená hovno vědět...".

Téma pokračuje článkem "Antikoncepce, mladí chlapci a muži".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)(O)