Jste zde

Jak snadné je neplánovaně otěhotnět

Jak snadné je neplánovaně otěhotnět

Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článku "Jak snadné je otěhotnět?".

Těhotenství je možný výsledek jakékoli formy sexuální aktivity, kde se ejakulát obsahující spermie dostane do pochvy a odkud je přes děložní čípek nasáván do dělohy, kde spermie oplodní vajíčko. Je naprosto jedno, jakou cestou se ejakulát do pochvy dostane. Může to být po ejakulaci muže při vaginálním styku, ale stejně dobře se do pochvy může dostat při vzrušování ženy prsty po kontaktu ruky s ejakulátem vypuzeným mimo vagínu.

Jak se ejakulát se spermiemi do vagíny může dostat si ukážeme na několika příkladech:

 • Při vaginálním sexu - což nejčastější a nejbezpečnější cesta k oplodnění. Do pochvy se ejakulací dostane největší množství a protože obsahuje i největší dostupné množství těch nejlepších a nejpohyblivějších spermií obsažených v ejakulátu, je pravděpodobnost oplodnění hodně vysoká. Jedná se o klasický nechráněný sex vhodný pro početí.

 • Při vaginálním sexu "na chvilku" nebo "alespoň na kousek" je otázkou, zda právě ten okamžik svolení nebude tím podnětem, který spustí ejakulaci...

 • Při nepenetrační technice vzrušováním ženy prsty kontaminovanými spermatem po ejakulaci muže mimo vagínu. Prsty také mohou být kontaminovány spermatem vystříknutým na tělo ženy. Muž po ejakulaci často ani netuší, že sperma prsty setřel, například z oblasti Venušina pahorku a zanesl přes prsty do pochvy a někdy přímo do oblasti děložního čípku.

 • Zatečením spermatu z těla ženy po ejakulaci muže na tělo ženy. Nejčastěji k tomu dochází bezprostředně po "přerušované souloži". kdy muž na poslední chvíli vystříkl sperma sice mimo tělo ženy, ale část ho mohla zasáhnout stydké pysky nebo Venušin pahorek a bříško. Vzhledem ke stejné teplotě spermatu, jako je teplota těla, sperma nemusí vnímat ani žena ani muž a ono pak samovolně gravitací zateče tam, kde ho příroda potřebuje ...

 • Při orálním sexu v situaci, kdy je orální sex prováděn po mužově ejakulaci s cílem poskytnout ženě její orgasmus. Sperma se po ejakulaci může nacházet nebo muže natéct do oblasti Venušina pahorku, stydkých pysků nebo třísel. Při orální stimulaci těchto oblastí dojde k jeho přenesení na jazyk muže a zanesení do pochvy. Stejné riziko se týká orálního sexu po análním sexu s ejakulací do konečníku. Podrobněji se tímto rizikem zabývá článek "Je možné otěhotnět při orálním sexu?"

 • Při technikách třením tělo o tělo, kdy žena po ejakulaci muže chce dosáhnout svého orgasmu například "technikami masturbace ženy třením vulvy o předměty nebo tělo" muže. Po ejakulaci pak snadno může dojít ke kontaminaci těla muže i ženy spermatem. Sperma gravitací stéká po těle a může se dostat na plochu těla, například na stehno muže o které se žena tře vagínou s cíle dosáhnout vyvrcholení.

 • Zatečením spermatu po análním sexu - zatečením ejakulátu z análu do oblasti pochvy. Anus (konečník) je totiž po análním sexu nějakou dobu uvolněný, žena jej nedokáže plně stáhnout a sperma tak může vytékat bez možnosti ženy nějak tomu zabránit.

 • Souloží po análním sexu, kdy muž naprosto proti zdravému rozumu po ejakulaci v ánusu provede zavedení penisu do pochvy. (Možná pod okouzlením z pornografických filmů, kde je takováto praxe běžně demonstrována).

 • Při Intercruralním sexu (mezi lýtky) nebo interfemoralním sexu (mezi stehny) při kterých se dosahuje vzrušení a orgasmu pomocí tření o části lidského těla. tato praktika je využívána heterosexuálními i homosexuálními páry.Sexuální výchova u dospívajících chlapců a děvčat může informovat o intercruralním sexu, jako o formě bezpečného sexu, při kterém je potlačeno nebezpečí nechtěného těhotenství a je zachováno panenství. Většinou se však o náhradních formách intimního sblížení moc nemluví. Přitom je možné tuto sexuální praktiku doporučit místo penetračního sexu při sexuálním experimentování mezi mladými lidmi začínajícími s erotikou. Základem "bezpečného sexu" je důsledně očistit těla milenců od ejakulátu, nejlépe omytím a dále neprovádět žádné neuvážené sexuální praktiky. Ideální je, když jako první dosáhne orgasmu žena a pak teprve muž.

 • Coitus ante portas - soulož před branami - některé páry touto technikou soulože mezi stehna plně nahrazují klasickou soulož. Technika se často provádí v poloze "Lžičky". Důvodem může být touha po bezpečné sexuální technice bez nutnosti použití jakékoli antikoncepce. Pokud je tato praktika dodržována bez výjimek, pak je to bezpečnější antikoncepcí než přerušovaná soulož, při níž občas dochází k úniku malého množství spermií. Muž pohybuje ztopořeným penisem mezi sevřenými stehny své partnerky a soulož zakončí orgasmem mimo oblast vulvy. Pokud po ejakulaci nedojde k zatečení ejakulátu nebo jeho zanesení do pochvy, pak nemůže ani dojít k otěhotnění.

 • Při opakované souloži, kdy první soulož sice proběhla bez chyb a bezpečně, ale před druhou souloží, které pak následovala v časově poměrně krátkém úseku, muž neprovedl osobní hygienu, nevykonal malou potřebu, která by bezpečně znehodnotila spermie v močové trubici a pod předkožkou a následně neumyl si penis. Ejakulátu v močové trubici a pod předkožkou může být dost nato, aby byl schopen společně s další preejakulační tekutou vznikající při novém vzrušení dopravit spermie k děložnímu čípku ...

 • Při nevhodných hrátkách se sexuálními pomůckami, kdy například sdílením erotické pomůcky (vibrátoru) mezi ženami, z nichž jedna měla před těmito hrátkami sexuální styk s mužem a ten ejakuloval do její vagíny, dojde ke kontaminaci pomůcky spermatem a následnému zanesení spermatu do vagíny druhé ženy.

 • Při sexu v období menstruace, bez použití ochrany. Teoreticky by žena otěhotnět neměla, prakticky se to může stát...

 • Při selhání antikoncepce
 • poškození nebo prasknutí kondomu. Velmi snadno se kondom nejčastěji poškodí při otevírání jeho obalu. Pozor na nástřih nůžkami nebo prokousnutí zuby! Pozor na záruční dobu a na správné uložení nepoužitých kondomů! Vždy dodržujte návod na uložení po použití!
 • vlivem nesprávně nasazeného kondomu, kdy pro sperma není ve špičce ponecháno dost místa a kondom se poruší.
 • při použití nevhodného lubrikantu, který naruší materiál prezervativu (například olej x latex)
 • při poškození nebo prasknutí femidomu.
 • úmyslné poškození kondomu při snaze jednoho z partnerů "pojistit" si toho druhého těhotenstvím.
 • při přirozeném vypuzení nitroděložního tělíska z dělohy.
 • při selhání poševního pesaru.
 • při vysazení ženské hormonální antikoncepce nebo při chybě dávkování při její změně.
   
 • V kuriózních případech úmyslného zneužití spermatu.
  • například, když žena využije spermatu partnera zachyceného v kondomu ke svému "umělém" oplodnění.
  • když se k živému spermatu muže dostane žena která touží po dítěti za každou cenu.

Časté dotazy jsou, zda se dá otěhotnět po sexu při společné koupeli. Tato varianta je teoreticky možná, prakticky však, vzhledem k nevhodnému prostředí vody pro přežití spermií, málo pravděpodobná.

Ještě jeden dotaz se občas objevuje a to, zda žena můžete otěhotnět i tehdy, když už je těhotná. Rozhodně to není běžné, ale už se takové případy staly. Teoreticky to tedy možné není, ale velmi, velmi, velmi malá "šance" tady bohužel je...

Jak je zřejmé, situací, kdy může dojít k neplánovanému otěhotnění je opravdu více jak dost. Proto je dodržování zásad bezpečného sexu (lépe bezpečnějšího sexu opravdu nutné.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)