Jste zde

Ztráta motivace - jedna z příčin nezájmu o sex

Ztráta motivace - jedna z příčin nezájmu o sex

Hlavní téma: "Sexuální potřeba".
Volné pokračování článku "Proč se někteří lidé vyhýbají sexu?".

Ztráta motivace, jako jedna z příčin snižování zájmu o sex, se rovným dílem týká jak mužů, tak i žen.

Na začátku každého vztahu jsou muži motivovaní touhou ženu získat. Ať už je k tomu vede cokoli, jedním z důvodu bude určitě i touha po sexu... Touha ženu získat muže často vede k nevídaným výkonům a aktivitám, které jim jinak nejsou až tak úplně vlastní.

Touha ženu získat, zaujmout nebo mít s ní sex v nich probouzí sílu, nápaditost, eleganci, pozornost, vstřícnost a spoustu dalších pozitivních vlastností, které v nich doposud jen "dřímaly". Ženy si toho nemohou nepovšimnout a je jim to příjemné. Odměnou mužům za jejich snahu, pokud je náklonnost opětovaná, bývá obdiv, někdy i večeře, sex nebo jiný společný program...

Dosažením cílů však muži postupně "vyhasínají", jejich motivace slábne, protože už mají to, co chtěli. Ze sexu se stává rutina, povinnost, ztrácí svou přitažlivost, mizí vášeň i nápaditost.

Tento stav většinou nenastane ze dne na den. Často si partneři ani neuvědomují, že se k sobě už nechovají tak jak dříve. Přisuzují to tomu, že už mají zaběhaný vztah a nevěnují vzájemným změnám pozornosti celkem žádný význam. Dokonce ani to, že se milují méně často než dříve, jim většinou výrazně nevadí. Nenápadně se tento stav prohlubuje tak dlouho, až nakonec jednomu z nich přestane vyhovovat. Podvědomě sice partneři vnímají, že něco začíná být špatně, ale neřeší to a nemluví o tom.

Práce, nákupy, starost o děti, rodinné problémy dennodenně pořád dokola ... Ze zabezpečení rodiny se stává povinnost, samozřejmost, nutnost. Tomu se podřídí vše ostatní. Není čas na odpočinek, změny k lepšímu jsou považované za samozřejmost, ztrácí se smysl a náplň života. Mezi partnery začíná životní rutina, ve které je pramálo prostoru pro obdiv, radost, vnitřní spokojenost. Muž by má pocit, že rodinu nezvládá zajistit tak, jak by si zasluhovala, žena je unavená a vyčerpaná, protože celá domácnost je hlavně na ní. Na sex není čas a když tak se značně odbývá. Původní radost z milování je utlačena pod nánosem únavy, vyčerpání, vyhoření...

Omezování sexu, něžností a vzájemné pozornosti přichází pozvolna a nenápadně ...

Vyhoření, určitá únava ze vztahu a ztráta důvodů se ve vztahu snažit, postihuje někdy i ženy. Takováto ztráta motivace se projeví velmi rychle i v jejich vztahu k sexu. Většinou to přichází po nějaké době stereotypního společného života nebo po založení rodiny. Obdivu k muži je postupně méně a méně, vytrácí se nápaditost, pozornost, něžnost a postupně i zájem o sex. Pokud to samé postihne i muže, je pak vztah takovýmto vzájemným postojem partnerů více než jen ohrožen...

Když ženy chtějí mít zajištěné děti...

Jsou ženy, které muže potřebují pro to, aby měly s ním měly děti a aby se o ty děti a o ně měl kdo starat. Jakmile se tento hlavní motiv naplní, klesá na straně ženy zájem nejen o partnera, ale také o sex. Zvláště tehdy, když žena nemá příliš silnou potřebu sexuálního vyžití nebo tehdy, když v muži už nevidí milence, ale jen živitele rodiny. Nedá se to samozřejmě zobecňovat, ale poměrně často se takovýto pohled na muže u některých ženy projeví. V takovéto situaci se může objevit jiný muž, která nastartuje "novou motivaci" a tou může být například lepší materiální zabezpečení ženy a "jejích" dětí. Takováto změna může přijít ze dne na den a muž na takovouto změnu většinou není nijak připraven a vůbec nechápe, kde se stala chyba.

Možná si říkáte, že tak zlé to nemůže být. Možná budete překvapeni, ale toto jsou nejčastější důvody, proč se vztahy mezi mužem a ženou dostávají do problémů a někdy vedou až k rozpadu manželství nebo partnerství. Když se k tomu přidají takové, dnes už "banální" problémy s nevěrou, exekucemi, existenčními problémy, tak se není čemu divit, že lidé jsou zahlceni problémy s běžným životem, natož pak sexem. Na ten mnohdy není ani čas a někdy ani chuť.

Dlouhodobé neřešení partnerských problémů a vyhasínání vztahu postupně přechází ve fázi, kdy partneři spíše žijí vedle sebe, než spolu.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)