Jste zde

Dyspareunie

Dyspareunie

Volné pokračování článku "Sexuální dysfunkce u žen".


Dyspareunie - "nepříjemné až bolestivé pocity ženy během soulože. Může vyústit až do odporu k pohlavnímu styku, popř. i nevolnosti při souloži a po ní. Příčina je často psychická, neuspokojivý sexuální život (snížená potence partnera, problémy v manželství) nebo traumatické zážitky v minulosti (pohlavní zneužití, znásilnění). Může ovšem také spočívat v onemocnění pohlavních orgánů a orgánů malé pánve a event. psychické obtíže mohou vyplývat z chronické algopareunie [dys-; -pareunie]"

ZDROJhttp://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/dyspareunie


 

Jde o stavy koitálního diskomfortu, při kterých koitální pohyby penisu v pochvě vyvolávají nepříjemné pocity (dyspareunie) až bolest (algopareunie).

Případům, kdy má bolest při sexu psychickou, ne fyzickou příčinu, se říká neorganická dyspareunie. Může být způsobená studem, strachem, obavami z nežádoucího otěhotnění nebo zábranami a předsudky. Objevuje se i jako následek traumatických zážitků – zneužívání v dětství nebo znásilnění. Jedná se o vážný problém osobní a následně vztahový problém, který se nedá zvládnout bez pomoci psychologa nebo sexuologa. Léčení bývá úspěšné, ale trvá delší dobu.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Štítky: