Jste zde

"Klasické" problémy mužů při sexu

"Klasické" problémy mužů při sexu

Volné pokračování článků "Sexuální dysfunkce", "Sexuální poruchy" a "Když orgasmus nepřichází ...".

Při sexu bývá za největší problém muže považovaný stav, kdy se mu nedaří dovést svou ženu až k vyvrcholení. Je to samozřejmě problém, který žádného normálního muže neponechá chladným. Otázka způsobu uspokojení ženy se však dá řešit vzájemnou spoluprací partnerů a především hledáním vhodnějšího způsobu milování.

Tento článek bude spíše o problémech mužů, ale ty i tak nakonec samozřejmě často souvisí s problémem absence orgasmu u partnerky. Nejde to ani jinak. Sexuální problémy mužů se přímo dotýkají žen a problémy žen zase trápí muže.

"Klasické problémy mužů" si musíme rozdělit na ty, které

 • přímo ovlivňují prožití vyvrcholení ženy
 • ovlivňují pouze prožitek vyvrcholení muže

V partnerském životě je nakonec celkem jedno, kdo z páru sexuální problémy má. Ve výsledku se vždy jedná o problém partnerský, který je vhodné řešit ještě v době, dokud neovlivní vzájemný partnerský vztah i v jiných rovinách.

U mužů se dá předpokládat, že největším problémem jsou problémy s erekcí nebo problémy s ejakulací. Je tomu tak. Oba tyto problémy mohou bránit tomu, aby žena při souloži mohla prožít vyvrcholení. Naštěstí oba nejsou pro dosažení vyvrcholení ženy nepřekonatelné. Žena mnohem snáze než souloží dosáhne vyvrcholení jinými technikami a především orálním sexem. Je sice notoricky známé, že ženy upřednostňují orální sex před souloží, ale vysvětlujte to mužům...

Nejdříve se proto podíváme na potíže s erekcí. Jsou v zásadě dva směry, kterými se mužovy obavy o erekci ubírají

 • půjde to nebo to nepůjde?
 • bude to stačit, když to půjde?

Klasické sexuální problémy mužů

 • Erektilní dysfunkce a celkově problémy s erekcí jsou pro většinu mužů problémem zásadním. Přeloženě to znamená, že i kdyby to mohlo jít, nepůjde to...
 • Předčasná ejakulace - ze začátku to vypadá, že to půjde, nakonec se však zjistí, že jen na chvíli...
 • Krátká soulož - coitus brevis - vypadá to, že to půjde, ono to dokonce jde docela dobře... ale i tak to nestačilo...

Pak je tady skupina sexuálních problémů, které se už týkají především muže. Jsou to problémy s prožitkem jeho vyvrcholení nebo ejakulací. Poruchy ejakulace nejsou častým onemocněním, o to bývají závažnější příčinou poruch plodnosti. Tyto problémy se tak nakonec žen mohou týkat ještě mnohem více, než ty, které ovlivňují jejich šanci na prožití orgasmu. To, že bývají příčinou komplikací s oplodněním ženy nebo mohou mít dopad na celkový prožitek z partnerského milování  může být příčinou velkých partnerských problémů a často i narušení vztahu mezi partnery.

 • Poruchy orgasmu u muže - anorgasmie - souvisí s neschopností muže prožít orgasmus. Nejedná se o příliš častý sexuální problém, ale vyskytuje se. Muž, který touto porucho trpí, není schopen docílit vyvrcholení pohlavním stykem, masturbací ani jinými běžnými technikami, například orálním sexem. K ejakulaci dochází pouze při nočních polucích.
 • Astenická (slabá) ejakulace - někdy nazývaná jako částečná neschopnost ejakulace, se projevuje normální fází puzení ejakulátu současně s poruchou expulsivní fáze ejakulace. Muž prožívá velmi slabý orgastický prožitek, při kterém dojde k ejakulaci minimálního množství ejakulátu.
 • Retrográdní ejakulace, někdy nazývaná "suchý orgasmus" - ztráta antegrádní ejakulace, kdy ejakulát odchází do močového měchýře a ne přirozeně močovou trubicí ven mimo tělo muže. Vliv na ni mají stavy po úrazech, chirurgických zákrocích a podávání některých léků.
 • Bolestivá ejakulace a krev ve spermatu - pokud muž cítí při ejakulaci bolest, pak tyto pocity mohou souviset se záněty močového ústrojí nebo prostaty. Podobné problémy však signalizují problémy s ledvinami. Zánět močového ústrojí nebo ledvin je problémem, který se velmi snadno přenese i na ženu. Muži s tímto problémem se sexu většinou vyhýbají. Naprostou nutností je však, aby se léčili a vyléčili. Po odeznění zánětu bývá po problémech s bolestivou ejakulací.

 

A na závěr problémy, které jako problém nevypadají, možná dokonce vypadají lákavě, ale kdo některý z nich někdy prožil, ví, že je to peklo...

Trvalá erekce by mohla být snem mnoha mužů. Nejspíš těch, kteří bojují na druhém břehu s problémy s erekcí. V jejich představách je trvalá erekce přesně to, co by potřebovali. Jenže v praxi by nejspíš po krátké době toužili po tom, aby jejich chloubu v erekci přirozeně (jako jindy) překonala zemská přitažlivost. Jenže právě to mužům s problémem priapismu dopřáno není.

 • Priapismus - stav přetrvávající bolestivé erekce - dlouhotrvající a neustupující erekce, která je velmi bolestivá a může trvat i několik dní. K priapismu mají sklon muži se zvýšenou krevní srážlivostí, nemocní leukémií nebo trombózou. S dlouhodobou erekcí musí postižený co nejdřív k lékaři. Ten provede odsátí krve z topořivých těles a pokud ani to nepomůže, podávají se nemocnému léky. Někdy je potřeba i drobný chirurgický zákrok. Pokud muž vyhledá odbornou pomoc pozdě, může to způsobit do budoucna problémy s erekcí.
 • Retardovaná ejakulace - retardovaný orgasmus - stav, při kterém je potřeba k orgasmu s ejakulací abnormální stimulace ztopořeného penisu. Bývá považována za mírnou formu anorgasmie, přičemž oba příznaky se mohou projevit u téhož pacienta. Příčiny jsou psychogenní i organické. Ženám by tato impozantní schopnost muže vydržet i několikahodinovou soulož mohla imponovat. Většina z žen, které takového muže mají, by ale ocenila, kdyby se jeho schopnost odolávat ejakulaci snížila alespoň na hodinu....

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(O)