Jste zde

Komplexy, obavy, strachy a zábrany při sexu...

Komplexy, obavy, strachy a zábrany při sexu...

Hlavní téma: "Sexuální poruchy".
Volné pokračování článků , "Poruchy sexuální touhy - libida", "Poruchy vzrušení", "Poruchy orgasmu".

Život je krásný a krátký. Sex je nám dán nejen pro udržení rodu, ale také pro radost. Proč si ho tedy neprožít naplno? Ne každý ale má to štěstí, aby se dokázal bez zábran, obav a předsudků naplno věnovat prožíváni této radosti.

Důvodu proč se lidé při sexu stydí nebo při něm mají zábrany je více. Nejčastěji se jedná o pocity nedokonalosti, které velmi "úspěšně" navozuje dlouhodobá sexuální abstinence, nedostatečné nebo žádné sexuální zkušenosti, špatné nebo nepříjemné zkušenosti s bývalým partnerem nebo partnerkou, problémy se sebedůvěrou. Velmi častou příčinou obav ze sexu je nespokojenost s vlastní postavou nebo vizáží.

Komplexem muže trpět každý a mnohdy nejvíce trpí ti, u kterých by se to ani neočekávalo. Krásná dívka trpí představou, že není nejkrásnější, mladý urostlý muž trpí nejistotou ze selhání, plnoštíhlá by chtěla být štíhlá, bruneta touží být zrzkou, zrzka blondýnkou .... Ale proč? Vždyť příroda potřebuje rozmanitost a tak si nakonec každý najde svůj protějšek, který je podle jeho představ. A když trpíte nadváhou, nebo nemáte dokonalé tělo, tak s tím prostě něco dělejte a nestyďte se za současný stav. Když se nebudete snažit, stud, strach, mindráky a předsudky to za Vás nevyřeší.

Dlouhodobé komplexy, strachy, traumata nebo zábrany při sexu velmi snadno přerůstají v psychické zábrany, které pro plnohodnotné prožívání milování představují velkou překážku.

Strach je jeden z největších nepřátel jakéhokoli prožitku, zvláště pak sexu, který patří mezi ty nejpříjemnější. Strach a stres dokáží zabránit nejen prožívání příjemných okamžiků, ale navíc mohou způsobit dlouhodobé zdravotní problémy. Stejně tak, jak neexistuje dokonalé tělo, dokonalá povaha, dokonalý partner, neexistuje ani perfektní sex. Vždyť i sex každý vnímá jinak a každý v něm hledá něco jiného.

Když řeknete co si představujete pod pojmem milování -
Žena si vybaví lásku, něžnosti, milostnou předehru, doznívání po aktu milování.
Muž si vybaví sex.

Především pro ženy je to touha po sdílení toho druhého, po vyjádření lásky, nebo alespoň náklonnosti. Pro muže je to hodně touha po sexuálním uvolnění. Sex má být hlavně pohodový a má oběma přinášet radost. Ale vše se musíte naučit. Copak jste chodili do školy jen pro naplnění volného času? Učili jste se a budete se učit každý den až do konce života. Stejně tak je to se sexem. Jednou je to poprvé a pak se celý život můžete učit. Nejdůležitější je chtít se učit. A výsledky se dostaví.

Proto se netrapte tím, zda byl dnešní sex dokonalý. Prostě prožívejte chvíle společné přítomnosti a snažte se naučit dávat a přijímat. Pro svého partnera jste perfektní a tak se do této role plně vžijte a užijte si ji.

Mezi nejčastější zábrany patří stud

Určitá míra studu je naprosto přirozená a bez ní by to ani nešlo. Pokud se s partnerem dostanete tak daleko, že si spolu povídáte, vzájemně se dotýkáte, a postupně se dostáváte do intimnějších situací, pak je jasné, že se pomalu blíže poznáváte a tedy si nejste už tak neznámí. Každý logicky touží jít dál a většinou se dokáže představit společnou koupel, hlazení, laskání nebo sní o vytouženém sexu. Znamená to, že partner nebo partnerka, k Vám mají určitou náklonnost a eroticky je přitahujete.

Když si člověk dopředu představuje že se líbit nemůže, že jeho tělesné nedokonalosti jsou přímo hrozné a svléknout se je zcela nepředstavitelné, pak si dopředu způsobuje trauma, které bude bránit jakémkoli příjemnému prožívání okamžiků s milovaným člověkem. Jak si chcete prožít příjemné okamžiky, když si hned na úvod intimnějšího vztahu vytváříte pocit nenávisti a odporu ke svému vlastnímu tělu. Copak by Vás partner chtěl poznat intimněji, kdyby pro něj Vaše tělo nebylo přitažlivé?

Pokud máte problémy s přijetím svého těla nebo obtížně překonáváte pocity jeho nedokonalosti, pak můžete využít například toho, že v intimním osvětlení je toho prostě vidět méně... Rozhodně se však neschovávejte za tmu. Tma není řešením. Většinou velmi dobře pomůže, když vytvoříte příjemnou intimní atmosféru ve které nebude problém vaše pomyslné nedokonalosti skrýt v přítmí. K vytvoření takového světla stačí svíčka nebo malá lampička, která umožní, aby leccos zůstalo skryto a přitom jste měli oba příjemné pocity z toho, že vnímáte alespoň obrysy svých těl. Další, rafinovanou" možností je zavázat partnerovi nebo partnerce oči. Vy vidíte vše a ten druhý si vás může představovat tak, jak chce. Právě za takovéto situace se lidé často odhodlají k technikám, kterých by se za světla nebo přítmí neodvážili... Dá se to však použít i opačně. Nechte si oči zavázat vy a prožijte vše naplno. Stejného efektu dosáhnete i tím, že zavřete oči a pohroužíte se do svých představ a erotických tužeb. Okolní svět přestane existovat a zůstanou jen vjemy, které by pohledy rušily... Někdy pomůže trocha vína nebo alkoholu. Alkohol v malé míře napomáhá uvolnění, snižuje zábrany. Jen se musí zůstat u té "malé míry". Pokud by toho alkoholu bylo víc, pak snižuje vnímavost na podněty a řada lidí má po jeho větším požití problém dosáhnout vzrušení, případně vyvrcholení. Podrobnější informace naleznete v článku "Pocity studu spojené s nahotou" nebo "Stud a problémy s erekcí a vzrušením.

Sex a bolest

Sex nesmí bolet. Když tomu tak je, je potřeba se podívat na to, jak k sexu přistupujete. Především žena potřebuje dostatek času a dlouhou milostnou předehru, aby byla připravena na spojení s mužem. Když něco ošidíte, určitě se to jinde projeví. Například v malém zvlhnutí nebo nedostatečné erekci. Právě při nedostatečném zvlhnutí může být sex bolestivý nejen pro ženu, ale i pro muže. Dokonce může vést až k úrazům při sexu. Platí to jak pro muže, tak pro ženy. Tomuto stavu se říká sexuální dysfunkce a je možné ji řešit a úspěšně léčit jak u mužů, tak i u žen. Někdy stačí trocha lubrikačního krému, jinde pomůže Viagra nebo jiné léky na podporu erekce. Použitím lubrikantu předejdete nepříjemnému tření, které by mohlo způsobit nepříjemné pocity nebo bolest. Prostě chce to hledat řešení, Kdo hledá, ten najde. Bolest při sexu však může signalizovat i mnohem vážnější problémy. Pokud není chyba na straně přístupu k milostné předehře a sexu, může to znamenat například zdravotní problém. Může to být zánět, fyziologická změna na pohlaví, nebo i pohlavní choroba, nebo vážný zdravotní problém. Tady není na co čekat a je nutné navštívit lékaře. Bližší informace naleznete v článku "Bolest při sexu a po něm".

Odpor k sexu po nákaze pohlavní chorobou

O vzájemné sexuální historii jste spolu nikdy nemluvili, protože to není téma vhodné pro milující se bytosti ve vztahu partnerství nebo manželství. Vlastně toho o sobě možná zas až tak moc nevíte, ale kdo by to řešil... Čistě hypoteticky si představte, že se postupně začnete cítit tak nějak divně a proto raději zajdete k obvodnímu lékaři, aby Vám napsal nějaké prášky, po kterých budete zase FIT. Lékař vám rutinně nechá odebrat krev a něco Vám předepíše. Jste v pohodě... A najednou dostanete SMS, že se máte dostavit ke svému lékaři a to co nejdříve. Tam se dovíte velmi nepříjemnou zprávu, že Vaše zdravotní problémy a nevolnosti nejsou od nachlazení, ale že jste nakaženi nějakou pohlavní chorobou. Toto není fikce, jedná se o běžný příběh mnoha, především mladých lidí, kteří najednou opravdu upřímně nechápou o co vlastně jde... podrobněji se tímto tématem zabývá článek "Odpor k sexu po nákaze pohlavní chorobou".

Obava ze selhání

Obava ze selhání je velký psychický problém, který nedokáže překonat značná skupina mužů. Tam, kde je to vhodné, pomohou prostředky na podporu erekce. Ty muži pomohou překonat obavy ze selhání a to mu následně umožní snadněji udržet sexuální spojení. I když ženu neuspokojí při souloži, nemá pocit, že spojení není schopen a ženu pak k vyvrcholení může dovést jinými technikami. Bližší informace naleznete v článku "Stud a problémy s erekcí a vzrušením".

Za svá přání se nestyďte, mluvte o nich spolu...

Nejlepší je vědět, že o prožitcích při sexu se mezi partnery MLUVÍ. Když to budete respektovat hned od začátku vztahu, budete to mít celý společný život jednodušší. Když jste sice našli odvahu se sblížit fyzicky, ale nenašli jste důvěru si o svých prožitcích pohovořit, pak je nutné to změnit. Podrobněji v článku "Za svá přání v sexu se nestyďte!!!".

Věnujte se dlouhé milostné předehře

Při milostné předehře můžete uplatnit i jiné smysly, než je jenom zrak. Můžete využít hmat, čich, chuť, pocity hřejivého tepla, nebo mrazivého chladu. Úžasné budou pocity hlazením peřím, nebo jemnou kožešinkou. Možností je nepřeberné množství. Co s krasavicí bez nápadů nebo se svalnatým chlapem, který chce jen uspokojit své sexuální potřeby? Vyzkoušejte pár nápadů a technik, například z tantrických, senzuálních, nebo i erotických masáží a možná budete překvapeni, jak to bude vzrušující a vy budete mnohem klidnější a uvolněnější... ale hlavně bez mindráků a obav. Musíte se chtít učit a pak určitě přejde okamžik, kdy si uvědomíte, jak byly Vaše obavy a pochybnosti zbytečné a hloupé.

Pamatujte si - pocitu studu při sexu je potřeba se zbavit! A čím dříve se vám to podaří, tím déle si budete užívat plnohodnotného milování...

 

Na zamyšlení

"S člověkem, jehož strach nerespektujete, se nikdy nedomluvíte".

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)