Jste zde

Komplex VELKÁ PRSA

Komplex VELKÁ PRSA

Volné pokračování článků "Ženská prsa" a "Zábrany při sexu".

Základem jakékoli vyrovnanosti ve vztahu, nebo životě, je přiměřené sebevědomí. Největší problémy v oblasti sexuality i poruchy sebevědomí mohou nastat v období dětství a puberty. Právě v této době vytváříme předpoklady pro přijetí sebe sama a přijetí svého těla i jeho nedokonalostí. Co se jednomu zdá normální, je pro druhého neštěstím. Malá prsa - velký problém, ale velká prsa - velký problém. Každá žena si na sobě najde něco, co se jí nelíbí. Vždycky tu budou nějaké maličkosti, které dívka na svém těle bezpečně odhalí a pak bude potají závidět těm, kdo tento problém nemají.

Puberta není zrovna snadné období života. Dítě dospívá, jeho tělo se mění a děti se konfrontují s okolím, jeho názory a normami. Komplex méněcennosti se vyvíjí nejprve z jakéhosi pocitu méněcennosti - pocitu, že nedosahujeme toho, co mají jiní. Hoši začínají v kolektivu porovnávat penis, zejména jeho délku, děvčata se srovnávají ve velikosti a tvaru prsou. Velikost a tvar ženských prsou je určena hlavně geneticky. Nedá se tedy docílit jejich zmenšení jinak než plastickou operací. Snadnější cesto je však volba správné podprsenky, která prsa zvýrazní, ale také podepře a uleví zádům. To, co prsa dokáže ovlivnit nejvíce je obezita. Štíhlá žena s velkými prsy je elegantní. Stejná žena s nadváhou už nebude vypadat tak úžasně.

Puberta a komplexy

Tvar a velikost prsou patří mezi nejčastější důvody vzniku komplexu méněcennosti u žen. Ženské poprsí hraje velmi důležitou roli v sexuální přitažlivosti mezi mužem a ženou. Někteří muži upřednostňují velká ňadra, jiní naopak malá ňadra. Jedno je ale jisté - muže ženské poprsí prostě nenechá v klidu. Muž když se podívá na ženu, automaticky "oskenuje" i partii jejího dekoltu. Ženy to ví a umí toho využít. Muži by vás ale mohli překvapit. Prsa sice hodnotí kladně, ale na ženě, kterou si vybrali jako partnerku, pro ně velikost a tvar jejích prsou není to nejdůležitější. V manželství je pro udržení vyrovnaného vztahu potřeba mnohem více hodnot, než je závislost na prsou. Muže spíš odradí trvalá nespokojenost ženy s vlastním tělem, než její skutečné nedostatky.

"Když se v životě díváš na to, co máš, vždycky můžeš mít víc. Ale když se díváš na to, co nemáš, nikdy nebudeš mít dost." (Oprah Winfrey)

Obdobím komplexů z nedokonalosti svého těla v různé míře projdou všechny dívky, chlapci, muži i ženy bez rozdílu. I u mužů se říká "Malý penis - velký problém". Vraťme se však k ženám a jejich obavám. Se svým poprsím je však v průběhu života spokojená jen málokterá žena. Potom se není čemu divit, že malá ňadra, ale i velká povislá či ňadra daleko od sebe, bývají důvodem velmi nízkého sebevědomí některých žen. Pocity méněcennosti je pak mohou traumatizovat celý život. Vnímání vlastního těla souvisí především s ženinou psychikou a s její schopností být sama se sebou spokojená a mít správně přiměřené sebevědomí. Se skutečnou fyzickou krásou ženy souvisí jen okrajově. Komplex z malých prsou jsme si probrali v článku Komplex MALÁ PRSA, tak nyní se budeme zabývat pohledem z druhé strany - na velká prsa.

Velká prsa jsou samozřejmě hezká, ale ve většině případů jsou jsou pro jejich nositelku spíše zátěží.

Nepříjemné problémy s velkými prsy

Zatímco některé ženy touží po velkých prsech, jiné ženy zase trápí jejich nadměrná velikost. Jedná se o problém nejen psychický, ale i fyzický. Velká prsa mají jednu velkou nevýhodu a tou je fakt, že jejich tíha negativně působí na zatížení páteře s bolesti zad. Příliš veliké poprsí, se pak stává pro řadu žen zdrojem nejrůznějších osobních i zdravotních problémů. Psychický problém vzniká většinou v pubertě, kdy dívky pomalu dospívají. Na dívky s většími a postupně velkými prsy se pak upírá větší pozornost nejen chlapců, ale i dívek. Vyvinutá dívka je pak středem pozitivního zájmu, ale i posměšků a urážek. Pod tímto tlakem pubertálních spolužáků se za svá prsa dívka začne stydět a hrbením se a stahováním ramen dopředu se snaží velikost prsou zmenšit alespoň opticky. Nejen že to moc nepomáhá, ale takto psychicky napnutá a fyzicky stažená dívka si ničí postavu, deformuje záda a psychicky si vytváří komplex, kterému se říká "Komplex velkých prsou". Velká prsa tak někdy paradoxně mohou ženě sebevědomí ubírat a zvyšovat pocit studu za její jinak hezká ňadra.

Později se ženy začínají hrbit nejen kvůli psychickým problémům s velkými prsy na které se upíná neustálá pozornost mužů a žen, ale navíc i pod jejich tíhou, kterou se snaží přenést na zádové svaly. Nahrbení částečně chvíli pomáhá, ale zvyšují se problémy se zády a s bolestí páteře. Veliká prsa se navíc časem přirozeně vyvěsí a ztratí svoji přirozenou pružnost. Tím, jak prsa poklesnou se zhorší i podmínky pro odvádění tepla a potu a prsa jsou vystavena většímu namáhání třením kůže o kůži. Pod svěšenými prsy se kůže prsou dotýká kůže hrudníku a právě v těchto místech se velmi snadno zapaří. Přehřívání oblasti pod kůži vede k vyššímu pocení a to, společně s mechanickým drážděním pak vede ke kožním problémům na prsou a pod nimi. Zvyšuje se náchylnost ke kožním vyrážkám, zánětům kůže i rozšíření kožních plísní a kvasinek. Rozkládající se pot je navíc nepříjemně cítit.

K přirozenému zvětšení prsou dochází v těhotenství a v době kojení. Je to naprosto přirozený, zcela normální stav a patří k tomuto období života ženy. U některých žen ale po skončení kojení nedojde k přirozenému zmenšení a prsa zůstanou nadměrně veliká.

Některým ženám se vyvinou veliké a těžké prsy zcela bez vazby na těhotenství, nebo kojení. Takto velké prsy mohou být zdrojem osobních i zdravotních problémů. Velké prsy jsou však také velice těžké a bývají častou příčinou bolesti zad, nebo problémů páteře zaviněných nesprávným držením těla. Velké prsy jsou také i jistým kosmetickým problémem, to ani nemluvím o potížích se šatníkem.

Pokud jsou opravdu velká prsa dána pouze genetikou a nejsou následek nadváhy, je možné zvážit zvážit jejich zmenšení nebo se spíše soustředit na opatření, která život s velkými prsy ženě trochu usnadní. Ženy mohou velikostí prsů trpět i psychicky, protože jsou středem pozornosti a někdy i nepříjemných narážek a posměšků. Pokud jsou zdravotní, případně psychické problémy nezvládnutelné, pak je možné zvážit jejich chirurgickou úpravu - modelaci prsou.

Chirurgickou úpravu velikosti prsů by měl provádět výhradně zkušený plastický chirurg.

Tento typ operací vyžaduje velké znalosti a zkušenosti v oboru plastické chirurgie a zkušenosti se správnou modelací prsou. Jedná se nejen o odstranění problému velikosti, ale také o dosažení co nejlepšího estetického výsledku po operaci. Ženská prsa jsou pro ženu i muže symbolem ženství a proto mají plastičtí chirurgové vysokou odpovědnost za výsledek své práce. Náprava nesprávně provedené operace je často velice obtížná, a někdy i nemožná. Bližší informace o plastice a modelaci prsů, kladech a záporech tohoto zákroku naleznete v článku "Plastická operace prsů".

Když vynecháme alternativu úpravy prsou chirurgickým zákrokem, můžeme úspěšně využít ten nejjednodušší neoperativních způsob pro ulehčení zádům a odlehčení prsům. Tím je samozřejmě volba správné podprsenky která bude pohodlná, bude prsa příjemně obepínat a prsa správně podpoří. Díky správně zvolené podprsence je pro většinu žen s velkými prsy život i bez plastické operace mnohem snadnější.

Dají se velká prsa opticky zmenšit?

Velká prsa byly, jsou a budou středem pozornosti mužů, ale i žen. Je to výrazný ženský prvek, který je ale možné pozitivně využít pro zvýšení ženskosti správně zvolenou podprsenkou, vkusně vybraným oblečením, hlubokým výstřihem nebo hezkou ozdobou a šperkem. Začneme tím, kde ženy dělají nejčastěji chyby - volbou vhodné podprsenky. Jedině kvalitní a správně zvolená podprsenka je pro prsa vysvobozením. V dnešní době se vyrábí speciální podprsenky, které umí prsa opticky zmenšit o jednu až maximálně dvě velikosti. Ale i to je úžasné, když si uvědomíme, co dokázala jenom správná volba tvaru a velikosti podprsenky. Ne každá žena snese podprsenky s lehkou výztuží a pevnými ramínky, ale i to je správná cesta pro optické zmenšení prsou. Vždy by ale měla žena zvažovat, za jakých okolností chce, aby její prsa vypadala menší. Určitě by o to neměla usilovat doma nebo v soukromí. Tam by si naopak měla udělat úplný relax bez ohledu jak velká její prsa budou.

Správně zvolené oblečení, dokáže změnit poměr velikosti prsou k celkové postavě. Vhodné jsou vzory látek, které opticky protahují postavu a dělají ženu vyšší a štíhlejší. Samozřejmě štíhlá žena to bude mít s maskováním velkých prsou snadnější, než žena plnoštíhlá. Delší trička a kalhoty opět postavu ženy spíše prodlouží. velká prsa ovšem neznamenají, že by žena musela být automaticky plnoštíhlá. proto základem musí být jinak atletická postava, kterou velká prsa ještě více podtrhnou. A ženy s plnoštíhlou postavou ví, že když budou cvičit, pravidelně se pohybovat, když hudou plavat a střídmě jíst, pak budou mít postavu štíhlou podtrženou velkými prsy! Bez cvičení správné životosprávy to prostě moc nejde.

Nyní již víme, že s velkým poprsím jsou často spojeny bolesti zad. Proto by žena neměla na nic čekat a měla by posilovat své svaly, cvičit, chodit plavat a používat pouze kvalitní spodní prádlo správné velikosti. Důležité je také správné držení těla. Když se žena nrovná, vypne hrudník a přestane chodit se svěšenou hlavou, úplně se změní její vizáž a také se jí i zvedne sebevědomí. Hodně udělá nejen vhodné spodní prádlo, ale také správná volba vhodného oblečení. To umí podtrhnout ženinu postavu s velkými prsy. Decentně oblečená žena se vzpřímenou postavou a hrdě vztyčenou hlavou, navíc s velkými prsy opravdu stojí za pohled i za zastavení.

Bližší informace naleznete v článku "Jak pečovat o ženská prsa". 

 

Poznámka:

Nadměrně veliké poprsí - odborně gigantomastie.
Modelace prsou - zmenšení nebo změna tvaru prsou pomocí chirurgiceké operace.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)