Jste zde

Plastická operace prsou

Plastická operace prsou

Volné pokračování článku "Ženská prsa".

Tvar a velikost prsou patří mezi nejčastější důvody vzniku komplexu méněcennosti u žen. Ženské poprsí hraje velmi důležitou roli v sexuální přitažlivosti mezi mužem a ženou. Někteří muži upřednostňují velká ňadra, jiní naopak malá ňadra. Jedno je ale jisté - muže ženské poprsí prostě nenechá v klidu.

Se svým poprsím je však v průběhu života spokojená jen málokterá žena.

Potom se není čemu divit, že malá ňadra, ale i velká povislá či ňadra daleko od sebe, bývají důvodem velmi nízkého sebevědomí některých žen. Pocity méněcennosti je pak mohou traumatizovat celý život. Vnímání vlastního těla souvisí především s ženinou psychikou a s její schopností být sama se sebou spokojená a mít správně přiměřené sebevědomí. Se skutečnou fyzickou krásou ženy souvisí jen okrajově.

Nejčastějším důvodem pro řešení úpravy prsů plastickou operací bývá "Komplex MALÝCH PRSOU a "Komplex VELKÝCH PRSOU". Některé operace jsou však ze zdravotního hlediska nutností a žena je musí podstoupit pro zachování zdraví nebo života. Upozorňuji však, že i plastičtí chirurgové se dnes shodují na tom, že je dobré si zvětšení ňader důkladně promyslet a uvažovat i nad možnými nepříjemnostmi.

Je plastika prsou řešením?

Stejně jako u mužů, tak i u žen pocity méněcennosti často vedou k radikálním snahám se svým fyzickým nedostatkem něco udělat. Tehdy se žena dostává do kolotoče hledání všech možných technik, které zaručeně vedou ke zvětšení prsou do měsíce nebo zmenšení prsou do dvou měsíců. Žena hledá, zkouší a nakupuje ... To je přesně obraz dnešní doby přesycené reklamami a falešným pohledem na ženské tělo ve filmech, reklamách, časopisech nebo pornografii. Efekt z nákupu nejrůznějších zaručených prostředků na úpravu ňader však přinese zisk pouze prodejcům a výrobcům. Zbytečně vyhozené nemalé peníze a přehnané očekávání zásadního zlepšení pak ženu uvrhnou do ještě hlubší deprese.

Ne všechny operace prsou jsou výsledkem komplexu méněcennosti. Bohužel nastávají situace, kdy je plastika prsou jediným a nezbytným řešením zdravotních problémů, nebo následků životních tragedií. Nejčastěji se jedná o řešení stavů po ablaci prsu (odstranění prsu při zhoubném nádoru), nebo po dopravních nehodách či úrazech. Tady není co řešit. Jedná se o nutný zákrok, který řeší otázku života, nebo zdraví.

Ještě se zastavím u jedné zajímavosti Problémy s nízkým sebevědomím kvůli velikosti prsou nemají jen ženy. Stále častěji plastiku prsou podstupují muži. Na rozdíl od žen, si však prsa nenechávali zvětšovat, ale naopak zmenšovat. Jejich problémem je to, že díky nesprávné životosprávě a problémům s hormony jejich prsa jsou větší, než by se u mužů očekávalo. Při plastické operaci si tedy nechávají odebírat přebytečný tuk. Často si ještě prsa nechají i dotvarovat, aby lépe odpovídala představě o dokonalém muži...

Odchylky nebo vady prsou

  • vady vrozené
  • vady získané

Kosmetické operace mají jeden cíl - odstranit, případně co nejvíce zmírnit daný problém, který postižená žena považuje za zásadní a intenzivně ho prožívá jako trauma .

Plastika prsou z hlediska estetické plastické chirurgie může řešit jak vady vrozené, tak i získané. Mnohdy ale řeší plastikou prsů problémy sebevědomí a komplexu méněcennosti. A tady je potřeba dobře zvážit, zda nová prsa vyřeší problémy v hlavě.

Některé ženy s komplexem méněcennosti se rozhodnou pro zásadní a radikální obecně přijímané řešení. Jdou na plastickou operaci prsou. Rozhodnou se tak pro řešení, které je hojně propagované v televizi, chválené v časopisech a v praxi viditelné na tělech modelek a celebrit....

Povislá a nesouměrná prsa

Plastickou operací je možné řešit korekce kvůli změnám ve tvaru a objemu prsů, které nastávají po těhotenství a kojení. Mateřství a kojení má samozřejmě nějaký vliv na tvar a velikost prsou. většinou se také výrazní asymetrie prsů. Jen velmi málo žen má naprosto stejnou velikost a tvar prsů - normální je spíše nějaká odchylka. levý nebo pravý prs je prakticky vždy velikostí nebo tvarem odlišný... pokud je tato odchylka významná a žena se rozhodne pro plastickou korekci tvaru prsu, pak je možné tento stav řešit. Zákroku musí předcházet odborná konzultace při které se lékař vyjádří k možnostem úpravy prsů tak, aby jejich tvar po operaci ženě vyhovoval. Možnosti korekce poklesu a asymetrie s nutností modelace prsů musí vycházet především z anatomie těla klientky a tvaru jejich stávajících prsů. Tato úprava se často kombinuje s úpravou velikosti prsů - jejich zvětšením nebo zmenšením. V situaci, kdy klientka vyžaduje zvětšení prsů, je jedno z řešení augmentační mammaplastika, při které se modelace se zvětšením prsů řeší použitím anatomických implantátů. Pro vyrovnání asymetrie se pak používají prsní implantáty rozdílného objemu, například vpravo 200ml, vlevo 250ml. Po provedené plastické operaci s vložením implantátů se velikost prsů vyrovná a tvarováním prsů se upraví i jejich povislost.

Rekonstrukce prsou

Rekonstrukce prsu se nejčastěji provádí po ablaci prsu, následku onkologických onemocněních prsů. Odstranění prsu při léčení zhoubných nádorů prsů, je pro ženu velmi traumatizující. Pro některé ženy může být ztráta prsu horší než samotné onemocnění. Odstranění prsu řeší přímé ohrožení života, způsobí však velké psychické trauma, které může mít zásadní vliv na ženinu psychiku a její další život. Některé ženy se se ztrátou prsu vyrovnávají jen velmi těžce. Nesvléknou před manželem, omezí nebo ukončí sexuální život a především se psychicky trápí. Ztráta prsu může být v některých případech dokonce oboustranná. Takovéto případy se musí řešit i u mladých dívek a žen. To má samozřejmě velký vliv na kvalitu jejich dalšího života. Rekonstrukce prsou je řešením. Takto provedená plastika prsou má svůj velký smysl a opodstatnění. Rekonstrukce prsou vrací ženy zpět do plnohodnotného života a to jak partnerského, tak i sexuálního.

Stejná rekonstrukce prsou se provádí i po traumatických úrazech, při kterých došlo k vážnému poškození prsu nebo jeho amputaci nebo jako řešení vrozených vad. Těžkým deformacím prsou dochází nejčastěji při těžkých autonehodách nebo při těžkých úrazech. Psychický dopad je naprosto stejný jako při ablaci prsu při nádorovém onemocnění. Rekonstrukce prsu he cestou, jak poúrazový stav řešit a ženě zachránit její symbol ženství.

Modelace velkých prsou

Zatímco některé ženy touží po velkých prsech, jiné ženy zase trápí jejich nadměrná velikost. Jedná se o problém nejen psychicky, ale i fyzicky. Příliš veliké poprsí, může být pro řadu žen zdrojem nejrůznějších osobních i zdravotních problémů. K přirozenému zvětšení prsou dochází v těhotenství a v době kojení. Je to naprosto přirozený, zcela normální stav a patří k tomuto období života ženy. U některých žen ale po skončení kojení nedojde k přirozenému zmenšení a prsa zůstanou nadměrně veliká.

Některým ženám se vyvinou veliké a těžké prsy zcela bez vazby na těhotenství nebo kojení. Takto velké prsy mohou být zdrojem osobních i zdravotních problémů. Velké prsy jsou však také velice těžké a bývají častou příčinou bolesti zad, nebo problémů páteře zaviněných nesprávným držením těla. Velké prsy jsou také i jistým kosmetickým problémem, to ani nemluvím o potížích se šatníkem. Ženy mohou velikostí prsů trpět i psychicky, protože jsou středem pozornosti a někdy i nepříjemných narážek a posměšků. Pokud jsou zdravotní, případně psychické problémy nezvládnutelné, pak je vhodné zvážit možnost chirurgické úpravy.

Chirurgickou úpravu velikosti prsů by měl provádět výhradně zkušený plastický chirurg.

Tento typ operací vyžaduje velké znalosti a zkušenosti v oboru plastické chirurgie a zkušenosti se správnou modelací prsou. Jedná se nejen o odstranění problému velikosti, ale také o dosažení co nejlepšího estetického výsledku po operaci. Ženská prsa jsou pro ženu i muže symbolem ženství a proto mají plastičtí chirurgové vysokou odpovědnost za výsledek své práce. Náprava nesprávně provedené operace je často velice obtížná, a někdy i nemožná.

Jak je to s úhradou zákroku?

Pokud je od lékaře jasně potvrzeno, plastická operace je potřebná například ze zdravotních důvodů, pak je operace plně hrazena ze zdravotního pojištění. Jedná se především o rekonstrukce prsou, zákroky zmenšení prsou v případech, kdy že velká prsa způsobují vážné zdravotní problémy. Předpokladem samozřejmě je, že různá vyšetření potvrdí vhodnost zákroku. Odborní lékaři jsou však vstřícní a umí rozlišit, kdy je zákrok vhodné provést a kdy se spíš jedná o požadavek z rozmaru. Pokud však žena na plastické operaci trvá a požadované potvrzení o nutnosti operace schází, nezbývá nic jiného, než zákrok hradit ze svého. V naprosté většině "sporných" požadavků se však jedná výhradně o plastickou operaci z estetických důvodů.

Když se rozhodnete, vyřeší to vaše problémy!!!???

Překážkou není ani to, že se jedná se o poměrně bolestivý zákrok, jehož nepříjemné důsledky odezní až za delší dobu. Žena s novými prsy asi pocítí pocit štěstí a uspokojení. Opájí se představou, že konečně je se svým tělem spokojená a že její větší poprsí nyní vyřeší všechny problémy ve vztahu k partnerovi, nebo mužům. Otázkou je, zda tato operace odstranila opravdu všechny šrámy na duši.

Proto je maximálně chválihodný přístup některých plastických chirurgů, že v rámci předoperační konzultace považují za správné se ženou pohovořit o jejích skutečných důvodech, které ji dovedou až na operační stůl. Po zdravotní i technické stránce většinou půjde operaci provést. Vyřeší však její problémy?

Jedná se i o odpovědnost lékařů a naplnění jejich lékařské přísahy. Každý plastický chirurg by měl být zároveň i psychologem a měl by se ženou zodpovědně promluvit o důvodech, které ji nutí plastickou operaci podstoupit. I když to dnes není zrovna běžné, jsou i lékaři, kteří upřednostní člověka před penězi a ženě operaci rozmluví. Když Vám lékař operaci nedoporučí, poděkujte mu a dejte si poradit. Není to tak běžné...

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)