Jste zde

Ženská prsa

Ženská prsa

Volné pokračování článků "Erotogenní zóny ženy" a "Sexuální vzrušení".

Prsy, též ňadra, jsou párový útvar na přední stěně hrudníku. U žen jsou prsy mnohem výraznější než u mužů. Ženské prsy obsahují mléčné žlázy a tukovou vrstvu. Na vrcholu prsu se nachází bradavka obklopena tmavým pigmentem zvaným prsní dvorec. Bradavka slouží ke kojení. Na prsech se nacházejí erotogenní zóny (oblast na povrchu těla, jejíž dráždění způsobuje nárůst sexuálního vzrušení). Jedno průměrné prso váží okolo 1/2 kg a obsahuje zhruba čtyři až pět procent z celkového množství tělesného tuku ženy. Jeho hmotnost přirozeně záleží na jeho velikosti. Objem tuku v poměru k objemu mléčné žlázy se v prsu s věkem zvyšuje. Zhruba šest procent lidí, žen, ale v tomto případě i mužů, trpí takzvanou polymastií nebo polythelií. Jedná se o vývojovou vadu, při které se žena nebo muž narodí s větším počtem prsních žláz nebo bradavek.

Lidé jsou jediným živočišným druhem, jehož samičky (ženy), mají prsa po celý život. U všech ostatních živočišných druhů se prsa samiček vytvoří teprve tehdy, když samička čeká mláďata. Když samička mláďata přestane krmit mateřským mlékem, prsa zase atrofují.

O prsou z pohledu erotiky

 • Ve stádiu plodu a v raném dětství se mužská i ženská prsa, bradavky a dvorce vyvíjejí podobně. V pubertě se mužské prsa už dále nevyvíjejí, ale u žen dochází k jejich zásadním změnám. Vývin a růst ženských prsou je zjevně patrný a je zejména důsledkem přítomnosti estrogenu a progesteronu v ženském těle. Prsa se zvětšují, rostou, vyvíjejí a stávají se citlivější.
 • Růst ženských prsou je naprosto individuální záležitostí. Velikost i tvar jsou z velké části otázkou genetiky.
 • Dívkám se obvykle začínají vyvíjet prsa s příchodem první menstruace. Ženská prsa rostou přibližně do věku 18 až 20 let, mění se však po celý její život.
 • Vzhledem k tomu, že všechna ženská prsa mají stejný počet nervových zakončení (nezáleží na tom, jaká je jejich velikost), jsou menší prsa citlivější na doteky, zatímco větší prsa mohou potřebovat silnější stimulaci. Malá prsa tak mohou ženám přinášet mnohem více radosti jak velká. Je to další argument pro ženy, které se trápí komplexem malých prsou.
 • Doteky na prsou a bradavkách druhou osobou jsou obvykle projevem vzájemné intimity. Když někdo dovolí, aby se jiný člověk dotýkal jeho prsou, pak to bývá známkou citové vazby a důvěry. Pokud je dotek na prsou z různých příčin nežádoucí, například při obtěžování, pak se jedná o naprosto nevhodné chování, které může být kvalifikováno jako sexuální obtěžování a trestáno. To platí pro muže i ženy.
 • Prsa ženy jsou velmi významnou erotogenní zónou. Pro některé ženy dokonce nejdůležitější a nejcitlivější.
 • Prsa a zvláště jejich bradavky, jsou velmi silné erotogenní zóny pro muže i ženy. Zvláště u žen jsou velmi citlivé a jejich stimulace vede ke vzniku erotických pocitů nebo sexuálního vzrušení. Laskání bradavek je velmi příjemná forma milostné předehry a pomáhá zvýšit sexuální vzrušení ženy.
 • Některé ženy mohou při intenzivní a dlouhé stimulace bradavek prožít i vyvrcholení vzrušení.
 • Erekce (vzpřímení) bradavky bývá nejvýznamnějším ukazatelem ženského sexuálního vzrušení. Vizuální podněty při pohledu na vztyčenou, vzrušenou ženskou bradavku následně působí jako erotický podnět i na sexuálního partnera ženy a zvyšuje jeho sexuální vzrušení a touhu.
 • Někteří muži se vzruší už jen představou sání bradavky nebo při pohledu na vzpřímené bradavky a to i pod oblečením.
 • Sání ženských bradavek dospělým mužem je někdy o označováno jako "Kojení tatínků". Tato aktivita však nemusí mít erotický podtext...
 • Sání ženských bradavek dospělým mužem (ženou) je někdy označováno jako "erotické kojení".
 • Pro muže, který se sexuálně vzruší pohledem na ženskou hruď mohou být prsa fetišem.
 • Ne každá erekce bradavek musí být nutně spojena s erotickým vzrušením. U lidí může dojít ke spontánní erekci bradavek, se všemi fyziologickými změnami, jako reakce na chlad. Tato reakce nastává jak u žen, tak i mužů.

Velikost prsou

Růst prsou je naprosto individuální záležitostí. Velikost i tvar jsou z velké části otázkou genetiky. Velikost prsou se určuje z rozdílu obvodu hrudníku pod prsy a obvodu přes prsa (přes nejširší část, tedy nejčastěji přes bradavky). Tento rozdíl též označuje velikost košíčků u podprsenek.

Velikost košíčku AA A B C D E F G H I
Rozdíl v cm 10–12 12–14 14–16 16–18 18–20 20–22 22–24 24–26 26–28 28–29

Označení velikosti prsou v hovorové mluvě je jako "jedničky", "dvojky", "trojky", "čtyřky", "pětky". Vychází ze staršího značení velikostí podprsenek a udrželo se. Pro muže je takováto klasifikace daleko srozumitelnější, než označování písmeny. Dá se říct, že mnozí muži dnešní označení velikosti prsou mnohdy ani neznají.

Na velikosti prsou nezáleží
Pro ženu - matku, mají její prsa hlavní význam v tom, že díky tomu, že díky nim je schopna poskytnout dítěti mateřské mléko a může své dítě kojit. Pro tvorbu mléka velikost prsou není podstatná. Žena s malými prsy může mít klidně více mléka, než žena s velkými.

Ženský hrudník je symbolem ženství
Ženský hrudník by měl být ozdobou, symbolem ženskosti. Prsa jsou považována za jeden z nejsvůdnějších prvků ženské krásy. Jenže každý má jiný pohled na to, co je krásné. Ženy, které mají drobnější poprsí, touží obvykle po větším a naopak. Možností, jak změnit a upravit tvar či velikost prsou je celá řada. Počínaje požíváním nejrůznějších tablet, cvičením speciálních cviků na zpevnění prsních svalů a konče plastickými operacemi.

Krásný ženský dekolt přivábí mužské pohledy spolehlivěji než cokoliv jiného. Nezáleží však na tom, jestli má žena velikost C, B, nebo A, mužům se líbí všechna prsa, na tom úspěch žen u mužů nestojí. Pro některé ženy však jejich prsa představují velký psychický problém - stydí se za ně. Některé ženy se většinou stydí za malá prsa, jsou však i případy, kdy jejich prsa jsou příliš velká a způsobují různé zdravotní komplikace.

Jedno prso je vždy větší
Žádná ženská prsa nejsou nikdy dokonale symetrická. Kromě toho, že se od sebe mohou lišit tvarem, jedno z nich bývá vždy nepatrně větší. U většiny žen tím nepatrně větším vždy levé ňadro. Tento rozdíl však nebývá při zběžném pohledu rozlišitelný.

Každá žena je originál
Každá žena se liší od druhé prsy nevyjímaje. Prsy jsou párový orgán a jako takový se mohou lišit i mezi sebou. Z tohoto pohledu neexistují dokonalá prsa. Ani ta nejkrásnější (z pohledu mody a časopisů pro pány) ve skutečnosti nikdy dokonalá nejsou. Vždy se alespoň trochu odlišují. Může to být velikostí prsu, tvarem prsu, velikostí, tvarem a barvou bradavky, velikostí, tvarem a barvou dvorce, umístěním dvorce na prsu, umístěním bradavky na dvorci a dalšími milými odlišnostmi. Tyto rozdíly většinou bývají relativně malé. Často jsou rozdíly okem rozpoznatelné a běžně se stává, že prsa jsou asymetrická – to znamená, že pravý a levý prs má odlišnou velikost, mají jinak barevné nebo odlišně veliké prsní dvorce, nestejnoměrné bradavky nebo vpáčenou jednu nebo i obě bradavky. Je to však problém? Není, dokonce to může být výhoda nebo přednost! Chytrý muž si jeden den bude hrát s tím menším a druhý den na ně čeká to větší! Vždyť není vůbec žádný důvod se nad tím trápit a stresovat, takovéto rozdíly jsou naprosto běžné. Pro představu - zcela běžný je rozdíl velikosti až jednoho čísla košíčku podprsenky.

Pokud se najde muž, který by měl k těmto drobným rozdílům připomínky nebo je zesměšňoval, pak je to hlupák, kterému by stálo za to nechat veřejně přeměřit, zda nemá jedno varle výš než druhé.

Většinou se dají rozdíly velikosti prsou bez problému vyřešit volbou správné podprsenky, případně vhodnou gelovou vycpávkou. Stačí se poradit v prodejnách spodního prádla pro ženy. Nemusíte mít obavu se svěřit, řeší to často.

Velikost ženských prsou se v průběhu života mění
V průběhu měsíce se může velikost ženských prsou měnit až o celou jednu velikost. Jedná se o přirozené změny velikosti, které žena nemusí ani nijak výrazně vnímat. Prsa se zvětšují během menstruace, kdy je vyšší hladina hormonů progesteron a prolaktin, ale také během sexuálního vzrušení. K největším změnám velikosti prsou samozřejmě viditelně dochází nejvíce během těhotenství.

I sebekrásnější žena není dokonalá
Ani na první pohled skoro dokonalá žena, při jejich podrobnějším prozkoumání zjistí, že ani její prsa nejsou tak úplně stejná a dokonalá. Pokud je ale rozdíl větší, může to být pro ženu problém především psychického rázu a z prsou a z hrudníku se pro ni stává problém. Jenže pozor - všechno je to otázka sebevědomí. Žena téměř dokonalá může mít celoživotní trauma z barevného pupínku nad levou bradavkou a bude trpět tímto komplexem mnohem víc, jak její sebevědomá kamarádka, která si vůbec problémy se vpadlými bradavkami a dvorcem každým jinak velkým a barevným vůbec nepřipouští!!! Vždyť je to taky hloupost. Podrobněji se nedokonalostmi prsou zabývá článek "Ženská prsa - jak se vyrovnat s jejich nedokonalostmi".

Ženská ňadra a sexuální vzrušení

Ženská prsa (hezčí je ňadra) jsou nejen důležitou erotogenní zónou, ale také symbolem ženskosti, plodnosti, smyslnosti i erotiky. Pro některé muže jsou nejvýraznějším symbolem ženské krásy i sexuálního vzrušení. Jejich význam pro sexuální vzrušení ženy je nezpochybnitelný a proto o svých prsou musí ženy vědět co nejvíce. Co se mužů týká, pak znalost stimulace prsou a jejich laskání považuji za základní znalosti o sexu bez nichž se žádný muž nemůže stát respektovaným milencem... Více informací naleznete v článcích "Ženská prsa a sexuální vzrušení" a "Ženská prsa a jejich vzrušení při stimulaci"

Onemocnění prsů

Jedním z nejhorších onemocnění je karcinom prsu (rakovina). V České republice je každý rok diagnostikováno více než 4600 nových onemocnění a více než 2000 žen každoročně na následky tohoto onemocnění umírá. Rakovina prsu je tak nejčastější příčinou úmrtí českých žen ve věkové kategorii 20–54 let. Česká republika se připojila k většině evropských zemí a zahájila celoplošný mamografický screening. Ženy nad 43 let mají možnost jít na bezplatné mamografické vyšetření, které může tuto chorobu odhalit již v časném stádiu, kdy je relativně jednoduše a s velkou pravděpodobností na celkové uzdravení léčitelná. Doporučuje se toto vyšetření absolvovat každé dva roky.

Téma pokračuje článkem "Ženská prsa - jak se vyrovnat s jejich nedokonalostmi".

 

Poznámka:

 • Prsy - singulár prs, mužského rodu, nesprávně často prso, latinsky mamma
 • Žena s největšími prsy v novodobé historii, Annie Hawkins-Turner, má obvod hrudníku 178 centimetrů. Obě její prsa dohromady váží téměř 50 kilogramů a je díky nim zapsaná v Guinessově knize rekordů.
 • Pokud někoho pravidelně sexuálně vzruší pohled na ženská prsa a tento pohled cíleně vyhledává, může se jednat o sexuální úchylku spjenou s fetišismem.
 • Ke spontánní erekci bradavek, se všemi průvodními fyzickými změnami, nemusí dojít jen při sexuální stimulaci nebo ve chvílích vzrušení- Může to být také reakce na chlad nebo na emotivně silné podněty, které nemusí mít žádný sexuální podtext.

Pro zasmání:

Ženská prsa jsou důkazem, že muž dokáže myslet na dvě věci najednou.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)((L)

Štítky: