Jste zde

Ženská prsa - jak o ně pečovat?

Ženská prsa - jak o ně pečovat?

Volné pokračování článku "Ženská prsa".

Příroda dala ženě prsa především pro zvládnutí její role mateřství. Teprve v druhé řadě je to erotický symbol. Však se také říká, že prsa jsou dětem pro užitek a mužům pro radost. Muži se mnohdy ani netají tím, jak se na ženská prsa rádi dívají a ještě raději se jich dotýkají...

Jak pečovat o ženská prsa a dekolt?

Převážná většina žen však v průběhu života se svými prsy spokojená není. Problémů, které ženy při pohledu na prsa napadají, je mnoho. Kromě jejich velikosti, tvaru, souměrnosti, pevnosti, barvy kůže, barvy, velikosti a tvaru jejich dvorců a bradavek... je to i pocit, že jejich atraktivita klesá se změnami spojenými se stárnutím a rolí mateřství. Estetický problém "povislá ňadra" trápí stále více a více žen. Mnoho změn je přirozených a nedají se moc ovlivnit. Ale o vše cenné se musí pečovat a ženská prsa jsou přece klenot nejcennější ...

Mnoho problémů s pohledem na ženská prsa si ženy vytváří samy. Tím největším problémem je pro ženy snížené sebevědomí a to, že se za to jak vypadají, prostě stydí... Následně pak své "hendikepy" chtějí maskovat tím, že se choulí, hrbí, deformují,... a jinak se "vylepšují"... Výsledkem je to, že muže nezaujmou ženina prsa, ale to, že má tak nějak divnou postavu... Problém skrývání domnělého nedostatku s prsou se reálně změní ve skutečný problém s opticky i fyzicky deformovanou postavou, způsobem chůze či s držením těla.

Dovolím si několik poznámek o držení těla, protože hezká postava ženy, to nejsou jen prsa, ale především celkový dojem ženskosti, který může každá žena zásadně ovlivnit.

 • Vyvarujte se hrbení zad
  Když se žena začne hrbit a stahuje ramena dopředu, vždy se to projeví na bolestech zad. V případě nahrbení je pak celkem jedno, zda má žena prsa velká nebo malá. Takovéto zatížení zádových svalů a páteře se projevuje problémy se záda nejen u žen, ale i u mužů. Ženy s velkými prsy na tom jenom budou o poznání hůře. Váha jejich prsou ještě více ovlivní držení těla a nahrbení a tedy i ještě větší bolest zádových svalů. Když se k tomu přidá ještě stres a povytažení ramen vzhůru - pak je naprosto jisté, že žena začne trpět zdravotními problémy se zády.

 • Okamžitě přestaňte kouřit
  Pokud chce mít žena krásná a pevná prsa, pak musí okamžitě přestat kouřit. Nejde přitom jen o nebezpečí karcinomu prsou. Nikotin, dehet a další škodlivé látky v cigaretách totiž ničí elastin, který se stará právě o pevnost kůže. Výsledkem jsou pak prsa výrazně méně pevná a více povislá než mají prsa ženy, které nekouří.

 • Vhodná podprsenka je nutností
  Prsa jsou vždy vystavena gravitaci a ta je stahuje směrem k zemi.´Účinnou pomocí je podprsenka, která je drží a zabraňuje jejich vytahování. Nejhorší, co můžete pro prsa udělat, je nosit špatnou podprsenku. Špatná podprsenka může být malá, velká, nevhodného tvaru, nebo konstrukce. Správná velikost podprsenky je důležitá pro malá i velká prsa. Dnes se ve specializovaných prodejnách spodního prádla dají zakoupit různé podprsenky malých i velkých velikostí. Velký výběr velikostí a tvarů a provedení dává možnost vybrat si vhodnou podprsenku na každodenní nošení, pro sport i pro společenské příležitosti. Každé ženě bude vyhovovat něco jiného. Některé se vyrábějí se zpevněnými košíčky, vyztužené, nevyztužené s kosticemi, stahovací modely, speciální zmenšující a další.
  • O podprsenkách je potřeba něco vědět aby se podařilo zvolit nejen správný tvar, ale i správný pevný obvod a k němu dostatečně prostorný košíček. Sehnat opravdu kvalitní podprsenku není většinou možné někde na tržnici. Je potřeba zajít do specializovaného obchodu se spodním prádlem a nechat si poradit od prodavačky. Není nutné se stydět! Zkušená prodavačka dokáže opravdu rozumně poradit. Vždyť je také žena a i ona nosí podprsenky. Za kvalitní podprsenku se bohužel musí trochu víc připlatit. Ale prsa každé ženy za to přece stojí a nejedná se přitom o žádný nadstandard, ale o pohodlnou důležitou součást oblečení.
  • Při sportu je podprsenka naprosto nezbytná - dochází při něm k prudkým pohybům a prsa se zbytečně namáhají a vytahují. Během každé sportovní nebo fyzické aktivity je vhodné používat sportovní podprsenku, která je pro tento účel lépe navržena. Pevná sportovní podprsenka umožní sportovat, běhat, plavat jezdit na kole i věnovat se dynamickým sportům, které prsa velmi zatěžují. Navíc uleví od bolestí zad, hlavy a krční páteře.
  • Móda chodit bez podprsenky, tedy "nahoře bez" je sice velice příjemná pro muže, pro prsa už to tak úžasné není.

   Správně zvolená podprsenka je nezbytnou součástí každodenní partnerské erotiky. Svůdné a navíc erotické spodní prádlo se dnes nabízí v rozmanité škále střihů. Erotická podprsenka se sice moc nehodí do společnosti, ale když se doplní svůdnými tangy, brazilkami nebo bokovými kalhotkami, žádný muž neodolá. Malá prsa zvýrazní barva bílá, krémová nebo růžová. Naopak velká prsa opticky zmenší barva černá a tmavě červená. 

 • Olivový olej - ideální olej pro masáže i olejové zábaly
  Olivový olej se při aujurvédských masážích používá jako základ masážních olejů. Pro plošné masáže je ideální spíše olej který neobsahuje příliš mnoho minerálních látek a kyselin. Pro olejové zábaly prsou jsou však vhodnější oleje panenské, tedy takové, které obsahují co možná nejvíce prospěšných látek a minerálů. Právě oleje z prvního lisování oliv za studena obsahují velké množství antioxidantů a minerálních látek. Obsahují také tuky, které pokožku dokonale promastí, hydratují a zlepší její kvalitu a vzhled. Masáž v kombinaci s olejem pak podporuje krevní oběh, obnovuje lymfu, podporuje regeneraci buněk a odstraňuje z kůže a podkoží nebezpečné látky a produkty metabolismu, které by se jinak ukládaly v tkáni a podkoží. U masáže prsou se postupuje tak, že lehce zahřátý olivový olej jemně krouživým pohybem vetřeme do kůže prsou. Mimořádně příjemným zážitkem je pak lehké polévání prsou tenkým proudem ohřátého oleje. Poté přes prsa položte dětskou plenu a ženě dopřejte zhruba 20 minut relaxace... Nejedná se ani tak o klasickou masáž prsou, ale spíše o olejový zábal. Po ukončení procedury se olej jen lehce vysaje do ručníku který při praní nebyl ošetřen aviváží a jehož materiál tak přebytky oleje dokáže odsát...

 • Co s chloupky okolo bradavek?
  Mnoho žen trápí chloupky kolem prsních dvorců. Zrovna na tak esteticky významném místě zrovna nezdobí, ale zato urputně rostou a rostou. Proto je některé ženy po čase přestanou řešit, ale většina se s nimi nesmíří a všemožně se jci chce zabavit. Podrobněji o tom jak je toho možné docílit se dočtete v článku "Ženská prsa - chloupky okolo bradavek".

 • Kosmetika
  V obchodech najdete mnoho druhů speciální kosmetiky, která má pomáhat při péči o dekolt a prsa. Dokonce zde najdete i tabletky a krémy, které mají pomoci zvětšit prsa. Nejvíce však pomáhají prodejcům a výrobcům. Žádné velké výsledky nemůžete neočekávat, ale je pravda, že kvalitní výrobky a jejich pravidelné používání můžeš trochu pomoci i zvětšit prsa. Není to však zrovna levné. V každém případě jakákoli pravidelná péče o prsa je cenná a přináší viditelné zlepšení. Zpevňující krémy fungují i jako "neviditelná" podprsenka. Pracují na bázi aktivních látek, jako jsou aminokyseliny, výtažky ze sóji, ženšenu, mořský řas, jinanu dvoulaločného nebo pšeničných proteinů, které pronikají do pokožky, kde zpevňují vazivo prsou. Takto zlepšují a zvyšují její pružnost, pevnost a vzhled.
   
 • Peeling
  Peeling čistí pleť a odstraňuje starou odumřelou pokožku. Materiálů pro tuto proceduru je více, doporučit je možné například peeling mořskou solí. Sůl se musí jen navlhčit, nesmí se ve vodě začít rozpouštět. Vzhledem k minerálům, obsažených v soli a jejímu desinfekčnímu účinku, je peeling solí i zdravý. Hrst mořské soli sevřete v dlani a krátce ji namočte do vlažné až teplé vody. Pak vodu nechte okapat s solí masírujte krk, dekolt a prsa. Bradavky důsledně vynechejte, jinak vás budou bolet. Mořská sůl zničí odumřelé buňky a pleť vyhladí a vyčistí. Pokud doma nemáte mořskou sůl, použijte obyčejnou.
 • Masážní krém ze semínek granátového jablka
  O prsa ženy pečovaly odedávna. Především ženy v Asii, Egyptě a zemích, kde ženská krása nebyla příliš skrývána. Jednu z metod, které možná používala i Kleopatra, je masáž krémem ze vzácných olejů a rozdrcených semen plodů granátovníku obecného. Vonné oleje tehdejší doby nám nejspíš dnes nebudou až tak dostupné, ale olej byl prakticky jen základ pro vytvoření krému, jehož nejdůležitější složkou byla právě semínka granátových jablek. Takový krém není složité vyrobit ani dnes. V keramické, dřevěné nebo kamenné misce dokonale rozdrtíte semínka zralého granátového jablka. Vhodnější jsou semínka plodu granátového jablka, která jsou ještě čerstvá a hydratovaná. Dokonale rozetřenou hmotu jadérek pak v misce smíchejte s lehce ohřátým kokosovým, mandlovým nebo hořčičným olejem. Teplota oleje by měla být maximálně 50°C aby se nezničily cenné látky, které jadérka granátového jablka obsahují. Pro jednu proceduru vystačíte s jadérky ze dvou granátových jablek. Vznikne krém, který je potřeba vetřít do pokožky prsou. Pozor na dvorce prsou a na bradavky - těm se vyhýbejte. V kombinaci a masáží prsou je to opravdu mimořádně příjemná procedura. Po jemné masáži a vtírání krému do kůže prsou následuje jejich omytí vlažnou vodou. Masážní krém tak z kůže celkem snadno odstraníte. Kůže však i po omytí zůstane jemná vláčná a prsa budou celkově "pevnější". Celou proceduru můžete pro zklidnění pokožky zakončit omytím prsou vlažným mlékem.

 • Tvarohové zábaly
  Místo drahé kosmetiky můžete použít ověřené recepty našich předků. Mnohdy vynikajícího výsledku dosáhnete tvarohovou maskou s medem. Tvaroh se používá častěji na obličej jako obličejová maska, ale stejné účinky má i na kůži dekoltu a prsou. Jedná se o jednoduchou proceduru, kterou si každá žena zvládne udělat doma a s minimálními náklady. Pleťovou masku si připravíte tak, že smícháte tvaroh se lžičkou medu a řádně promícháte a naneste na dekolt a prsa. Vrstva nemusí být velká, stačí cca 5 mm. Masku ponechte působit po dobu 20-ti minut. Někdy si pleť vytáhle z tvarohu vlhkost a ten se sám začne drolit. Po proceduře se umyjte bez saponátů a zlehka osušte. Výsledek Vás mile překvapí.
 • Pleťová maska z vaječného bílku
  Dříve, dokud neexistovaly kosmetické prostředky v podobě jak je známe z dnešní doby, používaly ženy k ošetřování a regeneraci své pleti a k podpoře pevnosti prsou jednoduché a snadno dostupné přírodní prostředky mezi kterými byl velmi oblíbený vaječný bílek. Žloutek se snědl nebo se použilo do pečení a z bílku se vyrobila mimořádně výživná a zdravá pleťová maska. Kromě tváře nebo jiných částí těla se aplikovala i na prsa. Bílek se metličkou vyšlehal ho do pěny a nanesl alespoň na půl hodiny na prsa. Kůže prsou si z pleťové masky odebrala potřebné živiny, minerální látky a hydratovala se jeho vlhkostí, bílek zaschl a ztvrdl. Na závěr procedury se to, co se dalo, z kůže oloupalo a zbytek se smyl vlažnou vodou. Někdy se používala "cibulová" nebo "okurková voda", podobně jako se dnes používají pleťové vod pro odlíčení. Ale i kdyby na prsou zbytky vaječného bílku zůstaly, nic by se nestalo... Uznejte, nebyla to už tehdy relaxace k nezaplacení...???

 • Sprcha studenou a horkou vodou
  Mezi kosmetiku dekoltu a prsou můžeme započítat i studenou a horkou sprchu. To, že horká a studená voda dokáže léčit lidské tělo je známé již desetiletí "Skotské střiky" a přešlapování mezi vaničkou se studenou a horkou vodou patří k běžné lázeňské péči. Takové malé lázně si můžete udělat doma každý den. Studená voda kůži na hrudníku stáhne póry, zúží cévy a vlásečnice, následná změna teploty na horkou pak kůži silně prokrví. Jedná se o vazodilataci svalů a podkoží a již po několika opakováních proudu studené a horké vody bude vaše pleť vypadat zdravější, svěžejší a určitě i omládne. Střídání teplé a studené vody opakujte alespoň 5x. Je-li to pro vás moc nepříjemné, tak 6x. Na závěr se osprchujte vlažnou vodou, aby hruď nebyla podchlazená.
   
 • Studené obklady
  Studené obklady se používají již mnoho let léčbě řady zdravotních obtíží. Dokonce jsou přímo lázeňské procedury, které obklady nebo léčku vodou mají za základní léčebnou metodu. Studená voda osvěží, hydratuje i prokrví tkáň prsou a jejich svalů i tukové vrstvy. Kůže se stáhne a pak se zase  pomalu povolí. Efekt je podobný jako u "Skotských střiků" nebo při sprchování studenou a horkou vodou. Nepřehánějte však délku zábalu. Úplně bude stačit, když zábal na prsa přiložíte tak na 5 až 10 minut. Původně studený zábal se od teplého těla postupně přirozeně zahřeje a bude příjemnější. Proceduru neopakujte ať se nenachladíte... Zábaly nebo sprchování prsou horkou a studenou vodou je vhodné provádět alespoň jednou týdně... nečekejte však okamžité zásadní změny. Tyto vodní techniky jsou prevencí, ne léčbou!!!
   
 • Masáže prsou
  Jednou z nejpříjemnějších starostí o dekolt je masáž prsou, zejména, když do ní zapojíte partnera. Na rozdíl od erotických hrátek se však při péči o prsa z pochopitelných důvodů vynechávají bradavky! Masáž se provádí jemnými pohyby kroužky a tahy od dekoltu ke krku a k bradě. Je to lymfatická technika a pomáhá pohybu lymfy v na hrudníku a prsou a odstraňuje tak zplodiny metabolismu. Nová vyměněná lymfa pak čistí podkoží a ozdravuje pokožku. Při masáži se samozřejmě velká pozornost věnuje prsům. Kůže prsou a jejich pevnost a pružnost nejvíce ovlivňuje výsledný dojem z dekoltu. Běžnou lymfatickou i kosmetickou technikou je lehké masírování prsů dlaní ve tvaru 8. Lymfa se stahuje do lymfatických uzlin v podpaží a na krku. Při masáži prsou se používají i další přesné masážní techniky. Jejich provedení najdete v popisu ájurvédských a lymfatických masáží na našem webu.
   
 • Automasáž prsou
  Pro ošetření poprsí je tou nejjednodušší a nejlepší cestou totiž automasáž. Stačí ji provádět alespoň deset minut denně a prsa budou vypadat mnohem lépe. Jemné a důsledné pohyby prsa prokrví a uvolní lymfu, což se projeví i na zlepšení kvality pokožky. Při automasáži prsou se vyplatí používat kvalitní hydratační, nebo zpevňující krémy. Prsa masíruje zejména z boku a v celém jejich okolí a nevynechejte žádné místo. Nejlepší pohyb při automasáži je jemný plný pohyb a tlak dlaní po prsech ve tvaru ležaté osmičky se stažením lymfy do uzlin. Všímejte si také i jakýchkoli změn na povrchu i uvnitř prsou. V případě, že zjistíte nějaké změny, zatuhnutí, nebo bulky, neváhejte a hned navštivte lékaře. Mimochodem - když požádáte svého gynekologa, aby vám vysvětlil, jak správně dělat automasáž prsou a samovyšetření prsou, určitě vás neodmítne a vše vám vysvětlí, případně ukáže
   
 • Léčebný účinek masáže prsou
  Masáži prsou je potřeba se věnovat minimálně 10 minut. Nezáleží na to, zda je to formou hry nebo klasické masáže. Jemné a láskyplné laskání ňader a jejích bradavek napomáhá intenzivnímu vzrušení nejen u ženy. Potom je pravděpodobné, že následné milování bude mnohem intenzivnější a vášnivější. Vyšší vzrušení zvětšuje je předpoklad dosažení orgasmu a především vícenásobných orgasmů. Většina mužů touží po tom, aby žena orgasmu při milování dosáhla. Dlouhá a intenzivní milostní předehra zaměření na ženina prsa tomu výrazně pomáhají.

Léčebné účinky masáží prsou, zábalů a dalších forem péče o ženská prsa se začnou projevovat až po delší době. Jedna procedura nemůže být a není prevencí proti problémům s prsy. Teprve pravidelná péče o ženská prsa ženě zajistí dlouhodobě příznivé výsledky a prevenci proti nemocem nebo zbytečně předčasným projevům stárnutí nebo ochabnutí. Pak získávají techniky péče o ženská prsa význam nejen estetický, ale především léčebný a preventivní.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: