Jste zde

Proč lidé zůstávají single?

Proč lidé zůstávají single?

Volné pokračování článku "Single".

Většina důvodů se týká žen i mužů. Těch důvodů je vlastně docela hodně. Mezi ty nejčastěji uváděné patří:

 • Touha nezávazně si užívat
  Svoboda žít si podle svého je pro tyto lidí ceněna nade všechny jiné výhody partnerství nebo manželství. Ničeho nelitují, nic jim neschází, vztahy si nepřipouštějí. Mohou jít kam chtějí, s kým chtějí a to kdykoli a bez omezení. Mohou se bavit, pít, kouřit prostě si užívat bez omezení. Mohou si zařídit svůj život podle svých představ, bez závazků a omezení. Jejich sexuální život může být libovolně promiskuitní, nevázaný a pestrý. Bez obav a bez výčitek. 
  Kolik takových lidí ve skutečnosti je?
   
 • Žít s jedním mužem nebo ženou, ale jen bez závazků
  Takovýto vztah může být navázán mezi dvěma podobně smýšlejícími lidmi nebo s partnerem, který žije jinde v manželství. Týká se to jak mužů tak i žen. Nejčastější jeho podoba je sex na zavolání - přátelství s výhodami. V případě že se jedná o ženatého muže nebo vdanou ženu, single nemusí se svým milencem řešit výchovu dětí, splácení dluhů, nájmů nebo hypotéky. Nemusí řešit společné domácí práce, společně nakupovat ani se dohadovat kdo bude vynášet odpadky. Vztah je volný a nikdo se v něm nemusím zabývat běžnými vztahovými problémy a rodinnými povinnostmi. Mohou spolu cestovat, sportovat, navštěvovat kulturní a společenské akce, prostě krátkodobě ale pravidelně společně žít. S lidmi, kteří současně žijí v partnerském nebo manželském svazku to samozřejmě tak veřejně probíhat nemůže. Sex není zatížený povinností, je očekávaný a plánovaný. Sex je relaxace, přistupuje se k němu až po odpočinku a bez zábran, je více experimentální a pestrý. Prostě opak předpokládaného manželského sexu ...
 • Časté střídání milenců a milenek nebo vícenásobné sexuální vztahy
  I to může být důvod proč zůstávat sám. Vysoká sexuální potřeba může vést až k hypersexualitě, se kterou by si jeden partner nebo partnerka neporadili. Proto takový člověk řeší svou potřebu větším počtem individuálních partnerů a přitom žije relativně sám. Problémem je, pokud jeho vysoké sexuální potřeby začne vnímat okolí. Proto ve svém okolí není vhodné mluvit o jednotlivých partnerech. Pokud o sobě partneři neví, pak je také nutná velká pozornost na přeřeknutí. Mnohdy záměna jména může způsobit vážné problémy a zkomplikovat jinak dobře fungující rozpis milenek a milenců. Dnešní společnost na tak volnou podobu milostné sexuální svobody není připravena a akceptuje ji spíše jako prostituci. Bližší informace naleznete v článku "Satyriáza - nadměrná potřeba sexu u muže" a "Erotomanie a nymfomanie" a "Sex na zavolání - přátelé s výhodami".

 • Strach ze vztahu
  Mnoho lidí, kteří se rozhodli žít single má z dlouhodobého vztahu prostě strach. Často je odrazuje situace z jejich okolí, kdy jejich vdané kamarádky si na svoje muže neustále stěžují, ženatí kamarádi nemají pro svou ženu hezké přirovnání. Prostě z původně krásného vztahu se stalo peklo. Nakonec zjistí, že mnohé vztahy v okruhu blízkých a známých prostě nefungují tak úžasně, aby to stálo za riziko, že něco podobného zažijí také. Postupně pod vlivem událostí a rozvodů v jejich okolí získávají pocit, že mít dlouhodobý a ještě navíc fungující vztah je skoro nemožné. Více si všímají negativních vztahů, než těch vztahů, které jsou stabilní. Na vině je i společnost, která dlouhodobé vztahy a především manželství a rodinu nijak moc nepropaguje. Nepovažuje je za něco, co je potřeba udržet a rozvíjet. Jak často jste například v médiích zaznamenali podporu takových hodnot jako je láska, věrnost, sexuální zdrženlivost, rodina a manželství. Zato média úspěšně propagují především sexuální aspekty života a možnosti jak si nevázaně užívat. Stát vynakládá větší investice do reklam na české výrobky a cestování po české republice, jak na propagaci a podporu fungující rodiny.
 • Obava ze zevšednění vztahu
  Strach z rodiny, dětí, povinnosti a následného zevšednění vztahu a rozvodu. Představa, že po pár letech to bude jiné, nudné a nezajímavé, zato bez možnosti legální změny je tak silný, že lidé raději zůstanou sami.

 • Soběstačnost
  Většina lidí žijících single je soběstačná. Ženy muže nepotřebují ani kvůli finanční opoře a mnohdy ani kvůli samostatnému bydlení. Umí se o sebe postarat a jsou nezávislé. Mohou žít podle svých představ a nic a nikdo je neomezuje. Podobně je to s muži, kteří se naučí vykonávat nezbytné domácí práce a vařit. Více jak partnerství si cení své relativní svobody.
   
 • Asexualita
  Asexualita není nemoc. Někteří lidé pozorují, že jsou prostě trochu jiní jak jejich okolí. Hlavně vnímají, že k nikomu necítí žádnou sexuální přitažlivost, obecně uznávaný přístup k sexu se nezajímá, po sexu netouží a někdy mají pocit, že nemají jasno ani ve své sexuální orientaci. Představa sexu s jiným člověkem je jim naprosto cizí a ani je nijak neláká v představách, natož pak aby ji realizovali. Asexuálům sex nechybí, nevyhledávají ho, ani neodsuzují, i bez něj se cítí přirozeně, bez depresí. Proto také žijí většinou sami.
   
 • Nedostatek příležitosti
  Nedostatek příležitosti s někým se seznámit a navázat trvalejší vztah může být častější příčinou života single, než by se mohlo zdát. Většinou je na "vině" přechod ze smíšeného kolektivu do kolektivu mužů nebo žen a velké pracovní vytížení. Po práci již pak takový člověk nemá sílu myslet ještě na vztahy a tak si raději odpočine. Po nějaké době si zvykne a připadá mu to normální. Nedostatek příležitosti může provázet řasu pracovních činností, z nichž mnohé se navenek jeví jako velmi atraktivní. Například se jedná o námořníky, vojáky, geology, letušky nebo piloty, ale i novináře, policisty i lidi pracující v zahraničí a stovky dalších profesí a zaměření. Vzhledem ke své práci se nechtějí vázat protože ví, že nedokáží svému protějšku zajistit normální partnerský nebo manželský život.
   
 • Single milenka ženatého muže nebo single milenec vdané ženy
  Život je někdy až příliš složitý. Mnoho samostatně žijících lidí si najdou milence nebo milenku mezi zadanými lidmi. Mnohdy mají svého milence nebo milenku, tedy tak se to snaží chápat. Ve skutečnosti jsou milencem nebo milenkou svého partnera. Chtějí nebo spíš očekávají, že se ten druhý odstěhuje od rodiny, ukončí manželství a změní vztah z milenky na manželku nebo z milence na manžela. Většinou je to však jen zbožné přání. Může se také stát, že narazíte na ženatého muže nebo vdanou ženu, kteří mají rodinu a nehledají vztah, ale sex. O svém závazku manželství se tak nějak opomenou zmínit. Tehdy je opravdu potřeba se zamyslet, zda je takovýto vztah perspektivní a zda po jeho ukončení na tom nebude ještě hůře. Je potřeba zvážit zda hledáte vztah nebo sex. Myslím, že už nadpis vyjadřuje proč jsou single ... Takovýto člověk, přestože žije single, však má ve vztahu s někým, kdo má závazky, zajištěný sex v dohodnutém termínu nebo na zavolání. Nejedná se o sex s někým neznámým, je to sex se stejným mužem nebo ženou. Takovýto vztah můžeme zařadit do "kategorie"  sex na zavolání - přátelství s výhodami. Pro člověka žijícího single odpadá pocit viny z promiskuity nebo výčitky z nevázaného sexuálního života. Z druhé strany je člověk který má závazky. Jak právní, tak morální a materiální. Muž má manželku, žena manžela, většinou mají děti. Se singlem se "nevěrník" stýká jen pro sex. Většinou nemá zájem rozbíjet své manželství a přesně to očekává také od svého single milence nebo milenky. Milenka nebo milenec představuje hlavně jistotu pohodlného sexuálního vyžití. Je to výhodná sexuální relaxace bez příliš velkého rizika. Není to přímo známost na jednu noc a tak se snižuje i případné riziko nákazy pohlavní nemocí. Vše samozřejmě záleží na míře odpovědnosti a důvěry. Pokud má single nebo jeho partner nezávazný sex ještě někde jinde, pak je riziko nákazy i prozrazení vztahu podstatně vyšší. Někteří single si proto naváží vztah s jednu osobu, na kterou se mohou relativně spolehnout a stanoví si pravidla která budou oba dodržovat. Pro ženu nebo muže žijící v manželském nebo partnerském vztahu však milenec ji milenka vždy představují případné riziko. Nejčastěji se problémy objeví v okamžiku, když vztah chtějí ukončit nebo při náhodném prozrazení nevěry.
   
 • Zklamání z předcházejícího vztahu
  Takovýmto zklamáním bývá nejčastěji rozvod nebo rozchod. Důvodů, proč se muž nebo žena po rozvodu nebo rozchodu už dále nesnaží najít někoho nového může být celá řada. Tím základním důvodem však ve všech případech zůstává zklamání z předcházejícího vztahu a nedůvěra. Problém zklamání je problémem nejen pro toho kdo hledá, ale i pro toho, s kým se seznámíte. Pokud by za touhou seznámit se nebyl předcházející vztahový problém, mohli by si tito lidé docela porozumět. Jenže zklamání z předcházejícího vztahu muže člověka natolik rozhodit a změnit, že mnohdy nejsou schopni normálně uvažovat a komunikovat. Pokud je za navazováním nového vztahu snaha pomstít se svému bývalému partnerovi, je to pro navazování nového vztahu ten nejhorší důvod ze všech. Většinou nakonec stejně zaviní i nepříjemné ukončení nového vztahu. Neustálé srovnávání, poměřování, hodnocení nebo vracení se ve vzpomínkách k předešlému vztahu nejen nedovolí vybudovat vztah nový, ale většinou zraňuje nového partnera a nedovolí mu plně se v novém vztahu otevřít. Podobně je to s lidmi, kteří si na něco z minulosti neustále stěžují a cítí se v novém vztahu nedoceněni.
   
 • Skrývaná sexuální orientace na stejné pohlaví
  Slovo homosexualita je často používáno ve významu, pro tzv. homosexuální chování. Homosexuální chování je však něco jiného než samotná homosexualita. Ta obvykle označuje sexuální aktivitu mezi příslušníky stejného pohlaví. Homosexuální orientace je pro mnoho lidí obrovský psychický problém. Nedokáží se se svou orientací vyrovnat a nedokáží ji mnohdy ani přijmout. Pod tlakem okolí, výchovou nebo z obavy o ztrátu postavení nebo práce raději volí osamělý život než společenské odsouzení pro přiznanou homosexualitu. Raději žijí single než by svou orientaci přiznali a ve společnosti snášeli opovržení lidí, kteří nechápou, že za svoji orientaci nemohou. Často se to týká lidí žijících na vesnici nebo v malém městě, kde sousedské vztahy dokáží udělat ze života peklo. Podobně je tomu u lidí, kteří zastávají významné pracovní postavení - například lékaři, učitelé, vychovatelé nebo i lidé pracující s lidmi nebo v kolektivu který homosexualitu veřejně odsuzuje. V poslední době je vztah k homosexuálním lidem smířlivější. Ne každý ale dokáže svoji orientaci přiznat a sám se s ní vyrovnat a s tímto přiznáním mezi lidmi žít a pracovat.
   
 • Ztráta dlouhodobého životního partnera
  Citové pouto mezi manželi nebo partery může být tak silné, že při úmrtí jednoho z nich ten druhý už zůstane žít sám.
   
 • Nenalezení vyhovujícího životního partnera
  Takovýto člověk nechce dělat životní kompromisy. Než prožívat život s někým, ke komu nemá citový vztah, raději zůstane žít sám. Svobodný život člověka který žije sám však nemusí být a většinou ani není nijak bouřlivý. Prostě žena doposud nepotkala muže, se kterým by si dokázala představit prožití zbytku života a muž ženu se kterou by chtěl trvale zůstat. Někdy je v dnešní době opravdu těžké se seznámit s normálním a nezadaným mužem nebo ženou.

„Být sám neznamená to samé, jako být osamělý“
(Taylor Swift)

 • Pozor na seznamky
  Dnešní doba nabízí se možnost hledat partnera nebo partnerku na internetových seznamkách. Je potřeba si ale uvědomit, že mnohé seznamovací profily lidí kteří hledají partnera nebo partnerku jsou mnohdy nevěrohodné a nezřídka přímo podvodné. Zklamání nebo přímo problémy, které z takovéhoto seznámení vznikají, mohou přinést další ztrátu sebevědomí a ještě větší prohloubení depresí. Člověk, který hledá partnera očekává to samé od toho druhého. Pokud se ale zklame i v tomto základním předpokladu, může to být horší rána, jak běžné náhodné setkání, které nikam nevede. Velmi obezřetně je potřeba přistupovat i k lidem, kteří mají své závazky v manželství. Mnohdy nehledají vztah, ale milenku nebo milence. Takže seznamky ano, ale velmi obezřetně.

   

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

Rejstřík
Single, Singles

(AK)(Z)(L)