Jste zde

Sex a stres

Sex a stres

Hlavní téma: "Sexuální problémy souvisí s problémy zdravotními".
Volné pokračování článku "Zdravotní a intimní problémy".

Jednou z nejčastějších vět, které v dnešní době při setkání lidí můžeme slyšet je "Jsem ve stresu". Lidé jsou dnes příliš přetížení nebo spíše už ani nedokáží rozlišit co je důležité a co není. Vlastně si za tento stav mohou taj trochu sami. O problémech ví, ale změnit svůj život často nechtějí nebo neumí. Přitom stres stojí za řadou problémů v každodenním životě, vztazích a tedy i v sexu. Co vlastně způsobuje tolik stresu u lidi?

Je nespočet příčin, které mohou vyvolat stavy stresu

Stres je už dnes považován za jednu z hlavních příčin zdravotních problémů. Většinou bývá výsledkem nějaké nerovnováhy mezi jednotlivcem a společností nebo mezi lidmi. Projevuje se tak i neschopnost jedince odolávat každodenním nárokům, ať už v pracovním nebo osobním životě.

Záleží na individuálních rysech osobnosti a genetických předpokladech každého z nás, jak budeme na stresující podněty reagovat. Stres může být vyvolán mnoha faktory, jako je neharmonický manželský svazek, krize rodinných vztahů, práce, finanční problémy, nebo osobní události. Nejčastěji se stres projevuje v souvislosti s vysokými pracovními nároky (pracovní přetížení, nedostatek klientely, soutěžení, špatné vztahy s kolegy a nadřízenými). Často však stres provází také změnu v pracovním zařazení nebo obavu o ztrátu společenského uznání. Asi nejsilněji ovlivňuje chování lidí v kritických situacích a to jak pracovních, tak životních. V práci to může být nejistota udržení pracovního zařazení nebo práce, v osobním životě pak to jsou rodinné problémy.

Mezi ty klasické příčiny stresu patří rodinné konflikty, manželské výčitky, rozvod, problémy v jednání s dětmi, sexuální poruchy. Mnoho lidí však za nejzávažnější příčiny považuje finanční problémy, neboť z nich vyplývají mnohé další krize.

Stres provází změny zdravotního stavu. Pokud to, co Vás trápí je nemoc (vlastní, nebo blízkých), je dobré dozvědět se co nejvíc o způsobech její léčby a moudré léčbu přenechat na starosti lékařům. U krátkodobého působení stresu se většinou jedná o změny přechodné. Pokud však stres působí dlouhodobě, může se změna zdravotního stavu projevit jako chronická. Při stresu například dochází k nadměrnému zvýšení množství adrenalinu v krvi. Na tuto změnu lidé reagují různě, většinou však při dlouhodobém působení negativně.

Odolnost proti stresu závisí i na fyzických změnách, citovém rozpoložením, věku a mnoha dalších faktorech.

Stres ovlivňuje také sex - a to významně!

"Libido sexualis" je z latiny sexuální touha, žádostivost, pohlavní pud... Stres patří mezi ty nejbezpečnější a nejúčinnější "zabijáky" sexuální touhy.

Stres produkuje stresový hormon kortizol který patří mezi hormony které snižují libido, tedy "chuť na sex". Chronický stres pak velmi silně ovlivňuje produkci pohlavních hormonů, protože tělo produkuje stresové hormony na úkor pohlavních hormonů, konkrétně produkci testosteronu - mužského pohlavního hormonu a estrogenu u žen.

Hormon testosteron u mužů a estrogen u žen navozují touhu po druhém pohlaví, zvyšují jejich sexuální touhu - libido.

Také pravidelná tělesná aktivita přináší jen klady pro zdraví a pohodu. Najděte si pro sebe volný čas. Mohla by to být například relaxace nebo sport. Udělejte si čas, na vaší milovanou osobou, zapalte k večeři svíčku, nebo si zajděte na příjemnou večeři pro dva. Sex patří mezi pohybové aktivity s nejrychlejším pozitivním účinkem. Sex je dobrý pro srdce, celé tělo a ducha.

Mezi "klasické metody" vedoucí ke snížení stresu patří aromaterapie, muzikoterapie, jóga nebo masáže. Je prokázáno, že například reflexní terapie chodidel, čínské tlakové masáže nebo ajurvédské masáže velmi rychle snižují krevní tlak, zbavují člověka pocitů úzkosti a "rozpouští" stres.

Důležitá je harmonie mezi tělem a myslí. Když vaše tělo touží říkat ano a vaše mysl říká ne, je takovéto rozpoložení velmi špatné a jen ještě více prohloubí frustraci. Sexuální aktivita mnohdy znamená najít kompromis.

Pokud je však sex prostředkem nadvlády a manipulace, nakonec přináší do vztahu neshody, zášť a nenávist. Tento druh sexuálního vztahu dává vzniknout nevraživosti a dále jen stres prohlubuje...

Nepodceňujte milostnou přípravu

Ideální přípravou na milování je masáž, něha, hlazení, tulení, laskání... Hladit a dotýkat na těch nejcitlivějších místech při předehře pak dovoluje zapojení všech pěti smyslů. Je však potřeba mít ochotu dávat i brát. Sex založený na lásce a porozumění, vzájemnosti a ujišťování, přispívá k poznání sebe sama. Prožíváte-li sex naplno, udržíte stres na uzdě. Zapomeňte na problémy a vnímejte sex jako radost a potěšení. Použijte své představy a tužby a uvolněte se. Některé momenty v životě jsou k nezaplacení a nedají se ničím nahradit. Sex mezi ně určitě patří.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)