Jste zde

Skupinový sex - je to "bezpečný sex"?

Skupinový sex - je to "bezpečný sex"?

Volné pokračování článku "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".

Skupinový sex rozhodně nepatří mezi sexuální aktivity, které by mohly nést označení "Bezpečný sex". Jsou to aktivity, které přímo počítají se střídáním partnerů, případně s provozováním sexuálních technik, které se provádí mezi více partnery najednou nebo postupně. Každá forma skupinového sexu má svá pravidla a tedy přináší i vlastní rizika, která vybočují z ochrany proti možnému otěhotnění ženy nebo nezajišťují dostatečnou ochranu proti možnému přenosu sexuálních chorob mezi partnery. U každé formy skupinového sexu jsem se snažil otázky bezpečného sexu řešit nebo je v článcích alespoň připomínám.

Otázku "Co je to vlastně ten skupinový sex?" řeší stejnojmenný článek webu. Pro úplnost si nyní ještě uvedeme hlavní směry, kterými se skupinové sexuální aktivity ubírají.

Jaká ochrna je při skupinovém sexu "dostačující"?

Přesně tak se občas někdo zeptá v "poradně sexuologa". Musím to znovu uvést na správnou míru: žádná. Žádná z ochran proti možnému otěhotnění a možné nákaze proti sexuálně přenosným infekcím není 100% účinná. Každá z nich může někdy, za specifických situací nebo kvůli špatnému použití či poškození, selhat. A to v případě nákazy virem HIV přestavuje smrtelné nebezpečí... Ještě připomínám, že ochrana proti nežádoucímu otěhotnění ženy nezajistí, kromě kondomu pro ženu - Femidomu a kondomu pro muže, ochranu proti sexuálně přenosným infekcím.

Budeme se tedy držet toho, že "100% bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)prostě neexistuje.

V tomto článku se proto zaměříme na nejčastější otázky, které se skupinovým sexem přicházejí do úvahy.

Riziko otěhotnění ženy

Jako příklad si nyní vezmeme skupinový sex ve trojici MFM a FFM (FMF). Riziko otěhotnění ženy při skupinové sexu nespočívá pouze v tom, že žena otěhotní. Možná daleko větší problémy může přinést fakt, že nemusí vědět, kdo je budoucím otcem jejího dítěte. I ta nejkrásnější trojka MFM, kdy manželé nebo partneři mají s druhým mužem ten nejkrásnější vztah, bude nejspíš značně narušena ve chvíli, kdy žena svým "dvěma mužům" sdělí, že je těhotná... I ten nejtolerantnější manžel se určitě neubrání myšlence, že to dítě nemusí být jeho... Nechci se zabývat řešením takovéto životní situace, to by stálo za samostatný článek. 

Když se vrátíme k problému antikoncepce, pak by si rizika nežádoucího otěhotnění ženy měli být vědomi všichni tři, tedy v případě, že těhotenství nebylo důvodem proč trojici se dvěma muži manželé nebo partneři založili. I takovéto případy a důvody pro setkávání trojice nebo pro "výměnu manželek" přicházejí do úvahy. Možná je to však nakonec mnohem přirozenější cesta k dítěti, než umělé oplodnění spermatem neznámého dárce. Rozhodně by to nebylo poprvé, co druhý muž ve trojici měl za úkol ženu oplodnit, protože s partnerem se jí to prostě nepodařilo.

Podobně je to s rizikem nežádoucího otěhotnění jedné (nebo klidně i obou) žen ve trojici FFM (FMF). Pokud se jedná o situaci při které otěhotní mužova partnerka nebo manželka, nemusí to být až tak velká tragedie. Horší je, když se to podaří se ženou, která byla do trojice přizvaná jako host a při radovánkách nechtěně přišla k "outěžku"...

V obou případech je otec víceméně jistý, u trojice FFM (FMF) je dokonce nezpochybnitelný. U trojice MFM bude jistý po velmi krátké době po prověření testem na otcovství. V těchto případech to tedy není nic složitého zjistit, kdo se bude jako otec za pár měsíců radovat...

Ale ne všechny sexuální akce skupinového sexu probíhají v tak komorním složení tří lidí. Další možností je sex ve čtyřech , případně výměna manželek mezi dvěma manželskými nebo partnerskými páry. Výměna manželek je, alespoň co se případného určení otcovství, celkem bezproblémová. Dokonce se stává, že se manželé ve svých párech dohodnou, že v případě nežádoucího otěhotnění prostě nic nebudou řešit a nebudou zkoumat, kdo za touto radostnou událostí stojí. To by asi bylo nejférovější řešení. Předpokládá to samozřejmě, že se jedná o manželské nebo partnerské páry, které se spolu znají a velmi si důvěřují. I tak předsevzetí, že případné nežádoucí těhotenství nebude do budoucna problémem, může velmi rychle vyblednout...

Pomalu se dostáváme ke vztahům, kde nežádoucí těhotenství při skupinovém sexu může být problémem spojeným i s určením otcovství. Čtveřice se totiž může celkem snadno vytvořit i náhodně na nějaké akci nebo večírku či oslavách. Klidně se také může stát, že se lidé poznají pomocí inzerátu nebo se nějak náhodně dají dohromady za účelem skupinového sexu. Ve čtveřici se její účastníci prakticky ani nemusí znát. Sejdou se, pobaví a zase se rozejdou.

Nepředstavujte si, že každá čtveřice musí být, co do počtu mužů a žen, vyvážená. Mimo "klasické varianty MFMF se nabízejí varianty MMMF, FFFM, víc variant mi pro čtveřici nevychází... I to však může být dost na pořádný problém. Nemá smysl do detailu rozebírat, co která čtveřice bude dělat. V konečném výsledku se může stát, že například žena v MMMF čtveřici zjistí, že je těhotná a vychází jí to přesně na termín, kdy si užívala pozornosti tří mužů. Problémem může být, že to bylo na služební cestě a že s těmi muži se seznámila v baru a večer prožili v hodinovém hotelu, kde se samozřejmě nikdo nezapsal pod svým pravým jménem... A jak nyní zjistit, který z těch třech mužů byl ten plodný a hlavně jak vůbec zjistit, kdo ti muži vlastně byli, když se předtím nikdo s nikým neznal...

Na konec jsem si nechal akci, ve které je střídání partnerů skoro "očekávanou nutností"  a je předpokládané. Jedná se o swingers akce nebo akce ve swingers klubech. Představa, že každý účastník akce je členem klubu s platnou legitimací na jméno, nemusí být správná. Ne všechny kluby vyžadují osobní data svých členů při uzavírání členství. Ne každý klub by je dobrovolně poskytl. Pravidla a poučení v swingers klubech varují před nechráněným sexem a kluby dokonce poskytují bezplatně neomezené množství kondomů. Je dobré si uvědomit, že ani kondom však negarantuje 100% spolehlivost a i při jeho správném používání je ve hře možnost, že selže...

Riziko nákazy sexuálně přenosnou infekcí

Připomínat, že při skupinovém sexu je riziko možné nákazy sexuálně přenosnou chorobou podstatně vyšší, je nejspíš zbytečné. Nebudu proto tento názor obhajovat, ale upozorním na situace, kdy je použití kondomu logicky nezbytné.

Protože nemá smysl nic složitě vysvětlovat, omezím se jen na bodové připomenutí situací a činností, kdy je význam bezpečného sexu neoddiskutovatelný.

  • Při technikách orálního sexu kdy dochází ke změně partnerů nebo partnerek. Pokud jedna žena orálně uspokojuje po sobě nebo i s přestávkou více mužů, je riziko přenos nákazy z jednoho muže na druhého opravdu vysoké. Nikde ale není řečeno, že zdrojem nákazy musí být nutně muž. Co když je pozitivní žena poskytující orální sex oběma mužům?
  • Při penetračním sexu, ve chvíli výměny partnerů nebo partnerek. Tehdy je nutné pro každou ženu použít nový kondom pro muže a to i v případě, že nedošlo k předcházejícímu vyvrcholení muže do ženy nebo kondomu. Výměna kondomu po pohlavním styku s jednou ženou zabrání přenosu pohlavních sekretů nebo tělesných tekutin mezi nimi. Pokud by se tak nestalo, nebyl při souloži použit kondom nebo byl použit jen jeden kondom pro obě ženy, pak minimálně jedna žena bude riskovat kontakt sliznice pochvy s tělesnými tekutinami druhé ženy. Pro muže je samozřejmě riziko kontaktu s tělesnými tekutinami žen bez použití kondomu jednoznačné v každém případě. Nové řešení nabízí kondom pro ženu - Femidom za předpokladu, že každá žena použije pro soulož svůj vlastní.
  • V případě, kdy jedna žena je chráněna hormonální antikoncepcí a druhá ne, hrozí pokud muž ejakuloval do ženy chráněné antikoncepcí a následně bez provedení umytí penisu a vypláchnutí močové trubice močí riziko otěhotnění nechráněné ženy. Zbytky ejakulátu nebo preejakulátu (v případě průběžného střídání partnerek) totiž mohou celkem bezpečně "zavinit" nežádoucího otěhotnění nechráněné ženy. Co se týká rizika přenosu pohlavních chorob, je samozřejmě riziko stejné pro všechny zúčastněné...
  • Argumentem není ani předcházející manželská nebo partnerská věrnost všech zúčastněných, neboť už samotný fakt, že se milují v širším složení než partnerském, je dost silný argument pro pochybnosti o bezpečném sexu. U stálých partnerů je samozřejmě větší pravděpodobnost, že sexuálně přenosnou infekcí nakaženi nebudou. Jenže co když jejich stálý partner nebo partnerka tak stálí nejsou?
  • Ani argument, že nikdo nevykazuje žádné příznaky sexuálně přenosné infekce neobstojí. Řada pohlavních chorob má i několikaměsíční dobu po kterou se infekce nebo nemoc neprojevuje žádnými příznaky.
  • Pohlavně přenosné nemoci se v dnešní době šíří velmi rychle. Bohužel virus HIV a nemoc AIDS se nedá rychle odhalit a tak od okamžiku, kdy někdo z partnerů měl nechráněný rizikový sex, může být nákaza přenesena na všechny partnery se kterými měl pohlavní styk nebo jiný sexuální kontakt i po dobu kolem tří měsíců.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)