Jste zde

Sexuální potřeba v průběhu života

Sexuální potřeba v průběhu života

Hlavní téma: "Sexuální potřeba".

Mladí potřebují radost a lásku, dospělí práci a přátelství, staří mír a pokoj.
(Konfucius)

Z výzkumů vyplývá, že muži myslí na sex mnohem častěji než ženy. Z běžného života je zřejmé, že to muži nijak netají. Může za to testosteron, jehož hladina u mužů je dvacet až čtyřicetkrát vyšší než u žen. Na této úrovni se hladina testosteronu udržuje větší část života. Hladinu testosteronu u žen řídí hormonální cyklus.

Testosteron u mužů a estrogen u žen navozují touhu po druhém pohlaví, zvyšují jejich sexuální touhu - libido.

Vzhledem k tomu, že se úroveň hormonů během měsíčního cyklu mění, chuť na sex u žen je mnohem proměnlivější, než u mužů a během měsíce se může výrazně měnit.

Ženy mají k sexu jinou motivaci, sex je pro ně vyjádřením blízkosti a intimity, nebo způsob, jak udělat radost partnerovi. Muži jsou většinou motivovaní čistě fyzicky s touhou pro uvolnění.

"Slyšela jsem, že prý se pohlavní zdatnost mužů pozná podle vlasů. Je na tom něco?"
"Je. Muži v lásce liknaví mají na temeni kolečko. To vzniká od toho, že si je žena k sobě přitahuje, řkouc: "Ještě, ještě..." kdežto muži náruživí mají kouty způsobené tím, že je manželka odstrkuje se slovy: "Už dost..., už dost..."

Potřeba sexu průběhu partnerského života

"Je známo, že ženy jsou v období zamilovanosti ochotny se s potěšením milovat s partnerem vysoko nad rámec svých skutečných sexuálních potřeb. Po uplynutí zamilovanosti, v době normálního partnerského soužití, je však jakékoli nucení ženy do frekvence milování, která je nad její normální a obvyklou potřebu vybití, kontraproduktivní"
(sexuolog Petr Weiss)

V počáteční fázi svazku mají muž i žena, přibližně stejně velkou sexuální touhu. V této fázi partnerského života se navzájem poznávají psychicky i fyzicky. Ale sexuální touha u ženy časem slábne. Tato změna žádostivosti je přirozená v každém vztahu. Sexualita i ve velmi vysokém věku je významným prostředkem k upevňování vztahů. Proto je otázkám sexu potřeba věnovat pozornost trvale, nejen v dobách největší sexuální potřeby.

Potřeby a cíle společného života se s věkem posouvají směrem k výchově dětí, starostí o uživení rodiny, bydlení, péče o stárnoucí rodiče a další úkoly, které na začátku vztahu nebyly prioritou. Mnohdy to však vede k nejasnostem mezi partnery. Muž se může cítit zklamaný a odmítnutý svou kdysi sexuálně aktivní partnerkou. Žena zas přemýšlí nad tím, zda to znamená oslabení pocitů. Důležité je najít rozumný poměr mezi povinnostmi a vyjádřením vztahu mezi partnery.

Neplatí představa, že starší ženy nemají na sex chuť, zatímco starší muži jsou k němu kdykoli připravení a neustále po něm touží. Problémy se sníženou sexuální potřebou mají také muži. Na vině je nejen testosteron, jehož hladina se s věkem muže snižuje, ale především problémy s erektilní dysfunkcí. Mnoho starších mužů je vystaveno tlaku na jejich "výkonnost" nejen od žen, ale také od společnosti. V posledních letech se o sexu seniorů hodně mluví a píše. Muži se pak porovnávají s tím, že o sexu starších lidí se píše v superlativech a že oni to tak už nevnímají. Je samozřejmě naprosto správné a přirozené podporovat myšlenku, že starší lidé "TO" nesmí vzdát" a že mají mít bohatý intimní život v šedesáti, sedmdesáti nebo i osmdesáti. Pokud však muž vnímá, že "už TO prostě nejde", může zareagovat tak, že se sexu a intimnostem začne cíleně vyhýbat.

Není žádný důvod se sníženou sexuální potřebou trápit. Každý člověk je jiný, každý člověk má ve vyšším věku jinou sexuální touhu, trápí ho jiné zdravotní i životní problémy a ty s erekcí nejsou výjimkou. Jsou senioři, kteří spolu mají pravidelný sexuální život v pokročilém věku a naproti tomu jsou relativně mladí lidé, kteří se sexuálních aktivit vzdají třeba už v padesáti. Jde hlavně o to, aby mezi partnery nevznikl v otázkách sexuálních potřeb nesoulad, který by mohl vést k osobní nespokojenosti ve vztahu, hádkám nebo vztahovým problémům.

Pro ženy mužů, kteří své sexuální problémy se svou ženou neřeší nebo se sexu cíleně vyhýbají, bývá největším problémem ztráta sebedůvěry, která nakonec může přejít až do komplexu méněcennosti. Ženy si pak vytvoří představu, že už nejsou dost atraktivní, že jsou prostě staré... Problémy muže s jeho sexuálním zdravím chápou jako své selhání a vůbec si nepřipouští myšlenku, že za nezájmem muže o sex může stát to, že přestal mít na sex chuť nebo že má problémy s erekcí. Ty přitom s atraktivností ženy nijak nesouvisí...

Je potřeba si uvědomit, že senioři mají své sexuální potřeby a že je mají různé. Vždy ale bude záležet jen a jen na partnerech, jak se svou sexualitou a intimnostmi v průběhu celého života naloží.

 

Pro zasmání

"Dědo, co máte radši: soulož a nebo vánoce?" "No, soulož ale vánoce jsou častěji..."

Po důkladné zdravotní prohlídce se ptá dědeček lékaře:
"Pane doktore, můžu ještě v mém věku bez újmy na zdraví milovat?"
Doktor se zamyslí a říká: "Ale jistě, dědo, svou vlast..."

"Můj manžel tvrdí, že souložit každý den je nezdravé. Nemohl byste ho přesvědčit o opaku?"
"Mohl, ale raději bych osobně utvrzoval vás v tom, že nemá pravdu."

Pro zamyšlení:

Člověk má být stále zamilován.
To je důvod, proč se nemá ženit.
(Wilde)

Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dnové, kdy to bude daleko horší -
budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.
(Jan Werich)

Jsme dva, dva na všechno, na lásku, život, na boj i bolest, na hodiny štěstí. Dva na výhry i prohry, na život a na smrt - DVA!
(Karel Čapek, Citáty o lásce)

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje:

(AK)(Z)(L)