Jste zde

Alergické reakce u žen při sexu

Alergie na materiál sexuálních pomůcek

Hlavní téma: "Co by měl vědět muž o ženě".
Pokračování článku "Bolest při sexu a po něm".

Sexuální pomůcky jsou úžasným pomocníkem, ale jako vždy se stává, že někteří jsou citliví na materiál, ze kterého je pomůcka vyrobena. Alergie na materiál sexuálních pomůcek není zase tak výjimečná a proto je potřeba dobře zvážit, jakou pomůcku koupit a hlavně se ptát na to, z čeho je vyrobena.

Pro výrobu vibrátorů se používají následující materiály:

  • Plast - zřejmě nejlevnější materiál pro výrobu vibrátorů, z plastu se vyrábí většinou nejlevnější typy vibrátorů. Může způsobovat alergické reakce.
  • Latex - hodně pružný a poddajný materiál. Může však způsobovat alergické reakce, nevýhodou je také má typická vůně. Kvůli své poréznosti vyžaduje pečlivou údržbu, případně používání kondomu.
  • Gel (jelly) - gel je nejoblíbenějším materiálem pro výrobu vibrátorů
  • Nature Skin - imitace lidské kůže. Nový moderní materiál. Zatím není dostatek podkladů, dají se však předpokládat minimální problémy s alergiemi.
  • Lékařský silikon - moderní, velmi bezpečný materiál. Používá se běžně v lékařství. Dobře se udržuje, dobře vede teplo.
  • Sklo - sklo je velmi hygienické z důvodu jeho snadné údržby. Naprosto nealergický materiál.
  • Plexisklo - je velmi hygienický materiál, snadná údržba. Naprosto nealergický materiál.
  • Drahé kovy - zlato a stříbro - luxusní a velmi drahé typy vibrátorů. Naprosto nealergický materiál.

Podrobnější informace naleznete v článcích "Sexuální pomůcky" a "Alergie na materiál sexuálních pomůcek".

Alergie na latex

U některých jedinců dochází k alergickým reakcím na latex, ze kterého je vyráběna převážná část prezervativů. Možnost, že je člověk alergický na latex samozřejmě je. Že se to však zjistí až při sexu je ovšem jen málo pravděpodobné. Pokud má někdo alergickou reakci na latex, už by na to přišel mnohem dříve než při sexu. Tuto látku totiž obsahuje celá řada předmětů, nejen prezervativy.

Mnohem pravděpodobnější však je, že žena nebo i muž bude alergický na spermicid nebo lubrikant, které kondomy obsahují. Pozitivní inovací u prezervativů je, že některé kondomy mají přidaný spermicidní lubrikant (mazadlo). Jedná se však jen o lubrikaci zlepšující použití kondomu. Pokud se u muže nebo ženy projeví alergická rekce na kondom, pak je potřeba ověřit, zda není způsobena citlivostí na přidaný lubrikační krém.
Pokud svědění a pálení přetrvává a zhoršuje se, může se jednat o počínající infekci a měla byste vyhledat odbornou pomoc u svého gynekologa. další možností je příště použít jinou značku prezervativů nebo použít kondomy bez lubrikantu. Pokud při použití kondomu potřebujete využít i vlastností lubrikantu, pak zvolte nějaký na bázi vody nebo silikonu. Většinou neobsahují dráždivé látky a většina alergiků je lépe snáší.

Ještě důležitá informace: Spermicidní prostředek aplikovaný v prezervativu sám o sobě jako antikoncepce nestačí!!! Pro použití spermicidu jako antikoncepčního prostředku, je nutné použít další dávku specializovaného antikoncepčního lubrikačního prostředku. V prezervativu je jeho funkce pouze doplňková!

Jednou z možností vzniku alergické reakce při použití kondomu je volba nevhodné lubrikace - lubrikantu na olejovém základu. Olej latex rozkládá. Alergická reakce tak prioritně nemusí pocházet z kontaktu sliznice s latexem, ale může být následkem kontaktu sliznice s produkty rozpadu latexu. Pro úplnost jen připomínám, že používat olejové lubrikanty nebo přímo oleje při aplikaci prezervativu je přímo zakázané. Někdy si to však lidé hned neuvědomí. Prezervativ při kontaktu s oleji může ve velmi krátké době ztratit své vlastnosti, může prasknout, ale také se chemicky mění a rozkládá. Proto vzniká i možné riziko alergické reakce sliznice.

Podrobnější informace naleznete v části:

Alergie na lubrikační gely, krémy a oleje

Jedná se o poměrně málo častou alergickou reakci na některé druhy lubrikačních krémů nebo olejů, zlepšujících lubrikaci při sexu. Hned na začátku je potřeba si uvědomit, že ne každý materiál, který zlepšuje třecí vlastnosti je možné použít při sexu. Rozhodně není možné použít parfémované masážní oleje nebo masážní emulze běžné užívané při masážích. Jejich složení totiž není vhodné pro styk se sliznicí. Stejně tak olejíčky používané při aromaterapii sice krásně voní, vždy však obsahují nějakou éterickou látku, která prakticky vždy určitým stupněm dráždí citlivou sliznici muže či ženy. problémy pak nemusí mít jen žena, ale i muž, který bude citlivější na konkrétní éterický olej, přítomný v masážním nebo aroma oleji.

Lubrikačních gelů je opravdu velmi velká nabídka. Existují gely na bázi vody, dobře rozpustné ve vodě a velice citlivé k pokožce. Pro ještě větší a trvalejší zvlhčení slouží gely na bázi olejů a vazelíny. Na ty si však je třeba dávat pozor, ne každý je totiž snáší a mohou vyvolat různé alergické reakce. Je vhodné gel nejdříve vyzkoušet na hřbetu ruky nebo v tříslu a pak jej teprve aplikovat.

V současné době u kvalitních gelů nehrozí žádné alergické reakce. Musíte je však vybírat ne  podle ceny, ale podle složení. Prodávají se pod označením hypoalergenní, nebo některé jsou dokonce na bio bázi. Jejich složení pak tělo nijak neohrožuje. Pokud budete mít při použití některého gelu problémy, nebo nepříjemné pocity, vyzkoušejte jiný, případně se poraďte s lékařem. Lubrikační gely mohou někdy předejít i zdravotním úrazům při sexu a proto je dobré je mít doma v záloze.

Podrobnější informace naleznete v článcích "Lubrikanty a lubrikační gely" a "Alergie na lubrikační gely, krémy a oleje".

Alergie na sperma

Velmi problematickou alergií je alergie na partnerovo sperma. Nejedná se o častý výskyt, ale přece jen se stává, že některé ženy mohou alergicky reagovat na partnerovo sperma. Není prokázáno, jak mnoho žen trpí touto alergií a zda je to problém i při homosexuálním styku u mužů. Většinou je tato alergie spojena s obtížemi při snaze o otěhotnění s konkrétním mužem. Alergická reakce se často projevuje jako bolesti v podbřišku, silné stahy dělohy, kopřivka, průjmy, nevolnosti, zvracení. Nejnebezpečnější formou je astmatický záchvat přecházející až v anafylaktický šok.

Tento typ alergické reakce byl popsán teprve v roce 1967. Dříve byly projevy této reakce přisuzovány jiným alergenům. Protože reakce jsou podobné i u jiných alergických reakcí, dá se alergie na mužovo sperma zjistit jedině odborným vyšetřením u alergologa nebo zprostředkovaně vyšetřením cestou gynekologa či sexuologa, který je potřebné testy schopen zajistit. Alergenem ve spermatu je bílkovina, která se nachází v prostatické tekutině společně se spermatem. Protože tato proteinová bílkovina se nachází v ejakulátu všech mužů, není řešením situace změna partnera.

Ve výjimečných případech, kdy žena je alergická i na jiné látky a potraviny, může při požití alergizujících potravin mužem dojít ve stopovém množství k výskytu alergenu ve spermatu, což však již u ženy může vyvolat obdobnou alergickou reakci. Týká se to především alergií na nugátové máslo, ořechy, případně některá antibiotika. V těchto případech je řešením použití kondomu. Podrobněji v článku "Alergie na sperma".

 

Důležité na závěr

Pokud žena nebo i muž trpí při sexu jakoukoli formou alergické reakce, je vhodné vyhledat alergologa a zjistit, co je příčinou těchto zdravotních problémů.

Testy jsou nebolestivé a jednoduché. Léčbou je aplikace léků na potlačení konkrétní alergické reakce. Dále se provádí postupné snižování citlivosti (hyposenzibilizace) na kontakt s alergenem na úrovni kožní, slizniční nebo poševní.

 

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)(L)