Jste zde

Alergie na latex

Alergie na latex

Pokračování článku "Bolest při sexu a po něm".

U některých jedinců dochází k alergickým reakcím na latex, ze kterého je vyráběna převážná část prezervativů. Možnost, že je člověk alergický na latex samozřejmě je. Že se to však zjistí až při sexu je ovšem jen málo pravděpodobné. Pokud má někdo alergickou reakci na latex, už by na to přišel mnohem dříve než při sexu. Tuto látku totiž obsahuje celá řada předmětů, nejen prezervativy.

Mnohem pravděpodobnější však je, že žena nebo i muž bude alergický na spermicid nebo lubrikant, které kondomy obsahují. Pozitivní inovací u prezervativů je, že některé kondomy mají přidaný spermicidní lubrikant (mazadlo). Jedná se však jen o lubrikaci zlepšující použití kondomu. Pokud se u muže nebo ženy projeví alergická rekce na kondom, pak je potřeba ověřit, zda není způsobena citlivostí na přidaný lubrikační krém.
Pokud svědění a pálení přetrvává a zhoršuje se, může se jednat o počínající infekci a měla byste vyhledat odbornou pomoc u svého gynekologa. další možností je příště použít jinou značku prezervativů nebo použít kondomy bez lubrikantu. Pokud při použití kondomu potřebujete využít i vlastností lubrikantu, pak zvolte nějaký na bázi vody nebo silikonu. Většinou neobsahují dráždivé látky a většina alergiků je lépe snáší.

Ještě důležitá informace: Spermicidní prostředek aplikovaný v prezervativu sám o sobě jako antikoncepce nestačí!!! Pro použití spermicidu jako antikoncepčního prostředku, je nutné použít další dávku specializovaného antikoncepčního lubrikačního prostředku. V prezervativu je jeho funkce pouze doplňková!

Jednou z možností vzniku alergické reakce při použití kondomu je volba nevhodné lubrikace - lubrikantu na olejovém základu. Olej latex rozkládá. Alergická reakce tak prioritně nemusí pocházet z kontaktu sliznice s latexem, ale může být následkem kontaktu sliznice s produkty rozpadu latexu.

Pro úplnost jen připomínám, že používat olejové lubrikanty nebo přímo oleje při aplikaci prezervativu je přímo zakázané.

Někdy si to však lidé hned neuvědomí. Prezervativ při kontaktu s oleji může ve velmi krátké době ztratit své vlastnosti, může prasknout, ale také se chemicky mění a rozkládá. Proto vzniká i možné riziko alergické reakce sliznice.

Podrobnější informace naleznete v části:

 

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)(L)