Bezpečný sex neexistuje!
Pouze můžeme mluvit o tom, že některá forma sexu je bezpečnější, jak jiná!
Hlavní téma: "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)".
Volné pokračování článku "Orální sex".
Bezpečný orální sex se týká jak lidí heterosexuálních, tak také homosexuálů. Proto se nad tímto článkem nezamýšlejte jen z pohledu své sexuální orientace, ale snažte se ho přijmout obecně.
Ani orální sex není účinnou metodu prevencí proti přenosu nákazy sexuálně přenosných infekcí. Názor, že orální sex je bezpečnější, jak ten "klasický - penetrační" se mylně rozšířil mezi lidmi a vedl k domněnce, že když nedojde k doteku pohlaví, nemůže se ani přenést "pohlavní" choroba. Některé skupiny pohlavně přenosných chorob se pravděpodobně opravdu méně často šíří tímto způsobem. Jenže to neplatí vždy a za všech okolností! Orální sex byl donedávna doporučován jako forma bezpečného sexu, ale jen za dodržení přísných opatření. Bariérové ochrany, jako je kondom pro felaci - uspokojování muže ústy nebo ústní rouška pro cunnilingus (lízání) mohou při provádění orálního sexu nabídnout nějakou ochranu před kontaktem se sliznicemi a tělními tekutinami. Orální kontakt by však měl být omezen výhradně na oblasti chráněné ochranou. Jen těžko si ale asi dokážete představit, že budete vědomě provádět orální sex s osobou nakaženou tou méně přenosnou pohlavní chorobou nebo že vás ochrání kondom nebo kousek latexové roušky!!!
Provizorní orální ochrany mohou být vyrobeny z kondomu nebo latexové rukavice. Nicméně, používat originální ústní roušku je považováno za vhodnější a bezpečnější. Pokrývá větší plochu genitálu a lépe se tak můžete vyhnout situacím, kdy sklouznete jazykem nebo ústy mimo chráněnou oblast. Zároveň se snižuje riziko, že provizorní náhrada může mít vadu nebo náhodně poškozený povrch od nůžek nebo nože při její výrobě. Jako provizorní ochrana proti přímému kontaktu při orálním sexu může posloužit také tenká potravinářská folie. Neexistuje však žádná jistota, že opravdu zabrání přenosu nemocí. Některé druhy potravinářských fólií vypadají jako neprostupné, ve skutečnosti jsou však z výroby navrženy tak, aby umožňovaly prostupnost vodní páry. Jsou prostě navrženy pro potravinářské účely a ne jako ochrana proti pohlavním chorobám. Občas si lidé stěžují, že folie snižuje jejich pocity z doteku. Je však potřeba si přiznat, že jakákoli ochrana je lepší, jak žádná.
Během orálního sexu je podobně jako u pohlavního styku možné nakazit se sexuálně přenosnými chorobami a to jak při felaci, tak při cunnilingusu. Možnost přenosu sexuálně přenosné infekce hrozí při každém kontaktu sliznic nebo ejakulátu se sliznicí, tedy i se sliznicí v ústech. Během orálního sexu může dojít k vysátí preejakulátu a při orgasmu odstříknutí ejakulátu do úst partnerky, která orální sex poskytuje. V případě onemocnění přijímajícího partnera pohlavní chorobou pak hrozí nebezpečí přenosu pohlavních nemocí na poskytujícího partnera. Mezi ty nejčastější pohlavně přenosné nemoci patří HIV, kapavka, syfilis, kvasinkové infekce, infekce virem herpes simplex a další. Mezi méně časté patří chlamydióza, HIV, hepatitida typu A, B či C, genitální bradavice, infekce lidským papilomavirem, nebo vší muňkou. K nákaze může dojít i opačně z aktivního na přijímajícího partnera, nákaza je tedy obousměrná.
Někdy se ženy domnívají, že když ejakulát včas vyplivnou, nemůže dojít k přenosu nákazy. Bohužel pro přenos nákazy mužským ejakulátem platí naprosto stejná rizika, jak pro jeho vyplivnutí tak i pro polknutí. Partner, který provádí aktivně orální sex, je přitom ve větším nebezpečí než ten pasivní.
Dříve se orální sex řadil mezi bezpečný sex, v poslední době se ale začíná od tohoto zařazení pomalu upouštět.
Další informace najdete v části "Zdravotní rizika při orálním sexu".
(AK)(Z)(L)