-A A +A

Jste zde

Je sex s bývalým partnerem nevěrou?

Je sex s bývalým partnerem nevěrou?

Hlavní téma: "Nevěra".
Volné pokračování článku "Co je nejčastějším důvodem nevěry?".

Žena se zřídkakdy po druhé zamiluje do téhož muže.
(Honoré de Balzac)

V životě už to tak někdy chodí. Lidé se sejdou, nějakou dobu jdou společně životem a pak se rozejdou. Každý jde svou vlastní cestou na které se pak opět potká s dalšími .... a celý příběh se může opakovat. Někdy se to období společného života prožije v podobě přátelství, jindy je vztah hlubší a přeroste v milenecký vztah nebo partnerství. Může se však také spojit i svazkem manželství. Ať už je to forma jakoukoli podobu, vždy se jedná o úzký vztah dvou lidí, který v jejich životech musí zanechat svou stopu. Ale i v případě, že se vztah nepodaří udržet, láska se vytratí a problémy nakonec partnery dovedou až k rozhodnutí vztah ukončit, nevyhnutelně zůstane nějaké citové pouto na celý život. nehodnotím, jaký cit k sobě partneři uchovají, ale nikdy žádný vztah nemůže být tak špatný, aby neměl krásné okamžiky, na které se prostě nezapomíná.

I přes rozchod se prostě na toho druhého nedá úplně zapomenout. Zvláště v případech, kdy ze vztahu vzešla rodina a děti. Takovýto vztah je prostě na celý život a nedá se tak lehce vytěsnit.

Život však jde dál a lidé se dále potkávají a navazují nová přátelství, známosti i vztahy. Nový vztah je pak samozřejmě vázaný i na příslib věrnosti a dalších povinností, které se k tomu vážou. Jenže život je mnohdy složitější než by si lidé mohli přát. Nezřídka se stane, že se bývalí partneři setkají a z nutnosti nebo i zájmu si na chvíli popovídají. Takováto konverzace, možná i pár skleniček vína a lidé se rozpomenou i na ty okamžiky, kdy jim spolu nebylo zas tak zle. Důvěrný rozhovor pak za příhodné situace může přerůst v sex.

Jak potom nahlížet na sex s bývalým partnerem?

Důvodů, proč se tak stalo může být mnoho. Nejčastěji to bývá pocit vzájemné osamělosti, potřeby sexu nebo prostě vzpomínka na to, jaké to bylo, když se ještě milovali. Možná v nových vztazích nenašli to, co hledali a vlna emocí, která je náhle ovládla byla silnější, jak negativní vzpomínky na to, co je rozdělilo. Někdy takto reagují i rozvedení manželé, kteří jsou nuceni žít ve společném bytě i po rozvodu. Nemusí se jednat o snahu vrátit vše zpět před rozvod. Většinou se jedná "jen" o řešení emoční krize a uspokojení sexuální potřeby. Jen málo párů se dá i po rozchodu opět dohromady. Je jich málo, ale stává se to. Nikde však není zaručeno, že až odezní pocity sexuální touhy, znovu se nevrátí stálé problémy, které je dříve rozdělily.

Nabízí se tedy otázka, zda je takovýto sex mezi bývalými partnery vůbec vhodný. Na to je obtížné odpovědět. Představme si situaci, kdy důvodem rozchodu byla například nevěra jednoho z partnerů. Ten druhý se musel smířit s tím, že v jejich společném životě se objevil někdo třetí. Musel se s tím smířit, ale nemusel se s tím vyrovnat. I rozchod nebo rozvod pak nebyl ničím jiným, než odtržením toho druhého na úrovni fyzické, ale ne emoční. Pokud se za nějakou dobu bývalí partneři znovu sejdou a mezitím se u nevěrníka jeho nový vztah skončil nebo prostě vychladnu, pak se může stát, že jiskra, která znovu přeskočí, způsobí obnovené citů, které před krizí k sobě cítili. Nemusí tomu tak ovšem být vždy. Také se nedá očekávat, že sex vše spraví, obnoví a uvede do původního stavu. Může to tak být, ale problémem ovšem může zůstat podvědomá bariera obavy z dalšího zklamání, které nevěra do vztahu jednou provždy zanesla.

Z pohledu bývalých manželů nebo partnerů společný sex za nevěru pravděpodobně považovat nebudou. Ale bude se na to tak dívat i partner nebo partnerka z nového vztahu, pokud by nebyl jednoznačně ukončen? Asi jen těžko se to dá očekávat.

Když takovouto úvahu zobecníme, pak sex bývalých partnerů, pokud jsou bez jiných závazků, je možné považovat za sex dvou nezadaných lidí. Pokud však jeden z nich má neuzavřený nový vztah s jiným partnerem nebo partnerkou, pak je takovouto aktivitu nutné považovat za nevěru.

Naplňuje to totiž "definici" nevěry, kdy za nevěru je možné považovat sexuální, případně milostný poměr s partnerem mimo manželství nebo též mimo jiný dlouhotrvající vážný vztah, s nímž se pojí slib věrnosti.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)