Jste zde

Přátelství s výhodami - jak ho ukončit?

Přátelství s výhodami - jak ho ukončit?

Hlavní téma: "Přátelství s výhodami (přátelství s benefity)".
Volné pokračování článku "Přátelství s výhodami má svá rizika".

Přátelství s výhodami (přátelství s benefity), kterému se někdy také říká "sportovní sex", "přátelství s benefity", "kamarádství s benefity", "sex na zavolání" nebo anglicky "fends with benefits", nehezky řečeno "sex bez podmínek", je poměrně rozšířená forma sexuálního vyžití lidí, především těch mladších.

V určité životní etapě se přátelství s výhodami může jevit jako ideální způsob řešení sexuálních potřeb (sexuálního pnutí...) Prostě zavoláte kamarádovi nebo kamarádce a domluvíte se na nějaké akci a oba předpokládáte, že nakonec bude i sex... Nejedná se přitom o žádný vztah, ale "pouze" o vyřešení sexuální potřeby na obou stranách... Nezapomínejte tedy na to, že přátelství s výhodami není plnohodnotný vztah.

POHLED TOHO, KDO VZTAH CHCE UKONČIT

Ale jak se zachovat tehdy, když už vám takováto forma vztahu-nevztahu přestane vyhovovat? Jak se zachovat tehdy, když si najdete skutečného partnera nebo partnerku. Jedno jednoduché řešení tady je - prostě přestanete komunikovat, přestanete volat, prostě zmizíte ze života vašich přátel na zavolanou. takovémuto způsobu ukončení vztahu se říká "Ghosting" - rozchod bez vysvětlení. Můžete namítnout, že přátelství s výhodami není žádným skutečným vztahem a že jde "jen" o uspokojení sexuálních potřeb. Ano, máte pravdu!!! Přátelství s výhodami by se vlastně mělo hned od počátku říkat spíše než "přátelství" ""sex bez podmínek"". Hned od počátku by bylo jasné o co vlastně jde a co se od takovéhoto vztahu dá očekávat. Problém je hlavně v tom, že takovéto označení by zdaleka nebylo "společensky přijatelné jako "přátelství s výhodami".

Z pohledu definice přátelství s výhodami je tedy "Ghosting" - rozchod bez vysvětlení jednou z "přijatelných alternativ ukončení toto "sexu bez podmínek". Ale kam by se pak poděla obyčejná lidská slušnost a projev alespoň minimální lidské úcty k člověku, se kterým jste mívali sex? Takto se mohou muži chvat ke kurtizáně (prostitutce) a ženy k profesionálnímu milenci (gigolovi), ale ne přátelé, kteří spolu možná prožili spoustu krásných společných chvil!

Pokud jste byli opravdoví přátelé, kteří si vzájemně vypomáhali se sexem, pak je minimálně slušné jim sdělit, že máte vážný vztah a že jim děkujete za krásné chvíle společně prožité. ale že nadále už zůstanete pouze přáteli. Pokud šlo opravdu jen o sex, pochopí to. Pokud měli nenaplněná očekávání, bude to bolet, ale časem se s tím nějak vyrovnají.

Jak tedy "přátelství s výhodami" čestně ukončit?

"Rozchod" bude individuální a jeho forma bude hodně záležet na délce vztahu a na situaci i "společenské atmosféře" ve které jste si takto vzájemně "vypomáhali". Musíte se s toto situací vypořádat tak, aby vás tento vztah někdy v životě nedostihl v situaci, která vám nemusí být vůbec příjemná.

Pokud váš vztah založený na "sexu na zavolání" byl krátkodobý, většinou může stačit, když si zavoláte a vysvětlíte si novu situaci, která nastala. Pokud jste si dopoud nezavolali, pak bude určitě "čestné" případnou nabídku na společně strávený večer nebo výlet "s bonusem" odmítnout, ale s vysvětlením...

Pokud však sexuální vztah trval po delší dobu nebo byl spojen s vyjádřenými emocemi, pak jen zavolat nestačí. Dokázali jste se scházet "z očí do očí", tak si novou situaci vysvětlete stejně osobně, jen se už neptejte po "bonusu"... nebude to ale tak snadné jako zavolat a pak položit telefon... Bude to však čestné ... V dnešní době se lidé přímo vyhýbají sdělit někomu něco zásadního a nepříjemného "z očí do očí" a raději volí SMS nebo mail i u ukončení dlouhodobých vztahů s jasným vyjádřením vzájemných citů. Slušní lidé však takto neukončují ani přátelské a už vůbec ne intimní vtahy. Jedině lidé s nízkým sebevědomím a lidé, kteří chtějí tomu druhému ublížit, se k takové podlé formě rozchodu uchýlí.

Nezapomínejte na to, že pokud na druhé straně bylo nějaké očekávání, pak bude pravděpodobné, že bude nutné zvolit velmi ohleduplnou formu sdělení, že je konec a to nejen se sexem, ale i s očekáváními. Může to způsobit reakce, které mohou být spojené s emocemi, pláčem i výhrůžkami. Prostě takové ukončení nezávazného vztahu nemusí probíhat úplně klidně.

Je potřeba s tím počítat a proto pro setkání raději zvolte místo, kde nebudete sami, ale budete ve společnosti dalších lidí,nejlépe takových, kteří nebudou mít nic společného ani s vámi, ani s přítelem nebo přítelkyní. Ideální je cukrárna, kavárna, restaurace. Nešetřete, zakupte kytici, tu žena ocení i ve chvílích, kdy to není ideální. Muž nepotřebuje nic... Dopřejte si společně občerstvení, vše v klidu snězte a vypijte - předejdete tak tomu, že se vám ho pokusí "umístit na hlavu"... Prostě "na špatné zprávy je vždy času dost...".

Rozhodně rozhovor na téma končení "přátelství s bonusy" nezačínejte "já ti to od počátku říkal(a)!". V klidu sdělte, že to bylo krásné, ale že už takový vztah dále trvat nemůže. vysvětlete proč  a nabídněte přátelství, ale už bez benefitů... Nabídněte i pomoc s jinými problémy a to i tehdy, když vám bude jasné, že vaše nabídka vyzní spíš formálně... Buďte upřímní, ale ohleduplní. Pečlivě a soucitem volte každé své slovo. Vyvarujte se kritickým posudkům toho, co se vám na vašem vztahu-nevztahu nelíbilo nebo co vám nevyhovovalo v sexu. Na to byl prostor dříve, když jste se vzájemně sexuálně využíval. Nyní nejde o to něco "zlepšit", ale takovýto vztah ukončit. A rozhovor na téma KONEC by neměl sklouznout ani k výčitkám ani k hodnocení. Vždyť k ukončení "přátelství s výhodami" máte své důvody. Sdělte je a poděkujte za vše krásné, co jste spolu prožili.

Pokud vše proběhne v klidu, bude to ukončení vtahu na které nebudete vzpomínat s nenávistí. Zůstanou Vám hezké vzpomínky a ty vám nikdo nesebere. Pokud partner nebo partnerka svým morálním profilem odpovídali důvodům pro které jste si je vybrali mezi přátele kterým můžete "zavolat" když jste je potřebovali na sex", nemusíte se obávat scén nebo projevů násilí. To, jak se budete chovat a jak novou situaci vysvětlíte, bude odpovídat míře emocí i negativních reakcí toho druhého.

Poznámka:

Volit sexuální vztah založený na přátelství s výhodami (přátelství s benefity) by měli volit jen lidé, kteří si od počátku budou vědomi pouze toho, že se jedná o "vztah bez podmínek" a to bez ohledu na to, jak mu budete říkat! Předejdete problémům, které vás mohou potkat ve chvíli, kdy jeden z vás takový vztah bude chtít ukončit.

Téma pokračuje článkem "Přátelství s výhodami - on/ona ho chce ukončit!!!"

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje