Jste zde

Přátelství s výhodami má svá rizika

Přátelství s výhodami má svá rizika

Hlavní téma: "Sexuální chování a vztahy".
Volné pokračování článku "Přátelství s výhodami (přátelství s benefity)".

Pro někoho, kdo žije v manželství nebo partnerství, případně chodí s přítelem nebo přítelkyní, je "sex na zavolání" neboli "přátelství s výhodami" jen obtížně pochopitelná forma mezilidských vztahů. Jak mohou dva kamarádi jen tak klidně mít spolu sex a druhý den být zase "jen přáteli"? A jak to funguje mezi dalšími přáteli těchto lidí? To spolu mají sex všichni navzájem? A co když si někdo z nich najde partnera, se kterým chce žít? Jak na to zareagují ostatní dosavadní "přátelé s výhodami"? Udrží se pak monogamní vztahy? A co když některá z "kamarádek" otěhotní? Kdo se bude hlásit jako otec dítěte, když ta žena měla sex s více muži a všichni to ví? Bude vše stejně bezproblémové, jako doposud? A co pohlavní choroby v tak hezky fungujícím systémů "kamarádů s výhodami" a sexu na zavolání?

Zdaleka to nebudou všechny otázky, které by se k tématu "přátelství s výhodami" daly položit. Mnohé z těchto otázek si však lidé, kteří tuto podobu sexuálních vztahů vyhledávají ani neřeší. prostě nad některými problémy, které by mohly nastat ani nepřemýšlí a mnohdy si je ani nepřipouští.

Je přátelství s výhodami normální stav mezilidských vztahů?

Vidíte, už u první otázky se budou nejspíš názory na to co je a co už není normální, diametrálně rozcházet. Nejspíš vzniknou minimálně tři názorové skupiny:

  • je to normální, když to nikomu nevadí
  • je mi to jedno, co kdo dělá
  • je to hrozné, kam až jsme klesli

Někdo se možní sám sebe ptá "Je to vůbec možné, není to jen nějaká hloupost? Tak by přece lidé nemohli fungovat! Možné to je a opravdu to funguje! Kdyby takovéto vztahy mezi lidmi neexistovaly, neměla by tato forma sexuálních vztahů svůj vlastní název "přátelství s výhodami".

Tento stav "přátelství s výhodami" připouští různé formy intimních projevů a uspokojování. Je možné očekávat, že nejdříve se může jednat o postupné rozšiřování intimních doteků při mazlení, později o přechod na nepenetrační praktiky a nakonec vztah dospěje až k penetračnímu sexu. To vše se může klidně stihnout za jediný večer nebo se takovýto vztah bude rozvíjet postupně. Rozsah a intimitu doteků a mazlení si samozřejmě tito partneři zvolí podle svých potřeb nebo na základě toho, jak se domluví, kam až chtějí zajít.

O co při přátelství s výhodami vlastně jde?

Na rozdíl od "sexu na jednu noc", kdy se neočekává, že by po sexuální aktivitě ještě někdy následovalo jeho opakování, je "sex na zavolání" neboli "přátelství s výhodami" o něco více vázané. Není to jednorázová záležitost. Jedná se o kontakt dvou lidí, kteří dlouhodoběji udržují sexuální vztahy bez závazků. Mohou si kdykoli a domluvit si schůzku za zábavou zakončenou většinou sexem. Všechno je docela jednoduché a neosobní. Někde se potkáte, zajdete si na večeři, budete mít sex, a pak jdete každý zpět k sobě domů. A protože milování není jednorázové, ale opakuje se někdy mnohokrát ročně, může být i sex je více vynalézavý, pestřejší a dá se v něm i více experimentovat. Je to logický důsledek toho, že partneři se na sex připravují a chtějí vyniknout. Navzájem se více znají, vědí jaké reakce sex provází a tak si mohou i více dovolit. Bližší informace o tomto způsobu řešení sexuálních potřeb partnerů naleznete v článku "Sex na zavolání - přátelé s výhodami".

Vztahové problémy a komplikace

Vztah při kterém lidé mají pravidelné pohlavní styk bez milostného vztahu, je obecně považován za Příležitostný sex, příležitostný sexuální vztah, který je přece jen trochu odlišný od "sexuálního vztahu na jednu noc". Někdy se takový vztah "přátelství s výhodami", "sexu na zavolání", označuje jako "sex bez podmínek" nebo "přátelství s výhodami".

Často se takovéto vztahy navazují mezi přáteli, rozvedenými manžely nebo promiskuitními přáteli. To je také i rozdíl mezi sexem na jednu noc, kdy se "partneři na celou jednu noc" nemusí vůbec znát.

Problémem je, že zvláště u žen se dá jen těžko předpokládat, že takovýto dlouhodobější vztah nebude provázen nějakou citovou vazbu k osobě, se kterou se žena miluje. Nemusí se nutně jednat o zamilovanost nebo lásku, ale nějaký kladný pocit i takováto forma sexu musí provázet, protože jinak by žena jen těžko mohla sexuální akt prožívat naplno. Orgasmus u ženy je postaven na jiném základě než u muže a tak se nějaké emoce při sexu prostě můžeme předpokládat.

Problémem je, že zvláště u žen se dá jen těžko předpokládat, že takovýto dlouhodobější vztah nebude provázen nějakou citovou vazbu k osobě, se kterou se žena miluje. Nemusí se nutně jednat o zamilovanost nebo lásku, ale nějaký kladný pocit takovéto milování musí provázet, protože jinak by žena jen těžko mohla sexuální akt prožívat naplno. Navíc orgasmus u ženy je postaven na jiném základě než u muže a tak se nějaké emoce při sexu prostě předpokládat dají.

Příležitostný sex, pokud se opakuje, stává se pravidelným příležitostným sexem. A pravidelný příležitostný sex už se dá považovat za vztah!

Nezáleží na tom, jak si lidé to, co dělají, pojmenují, ale jaká je realita. Pravidelný příležitostný sex už nemůže být pouze nezávazným sexem bez důvodu a těžko obstojí i argument, že se jedná "jen" o uspokojení sexuálních potřeb. Ten důvod už musí být mezi pravidelnými partnery zřetelný, když se k sexu vracejí pravidelně!

U "klasického" "přátelství s výhodami" převládá hlavní touha - uspokojit sexuální potřebu a nevázat se. Mít sex, ale nemít další závazky a povinnosti. Pravděpodobně je to i hodně vzrušující, když se takto, jinak pouze přátelé, mohou sexuálně uspokojit, vyjít si vstříc. Nic za to nepožadují, pouze si vzájemně vypomohou.

Po sexu se prostě rozejdou a dále si každý žije svým vlastním životem. Mohou mít společné přátele, ale i své vlastní přátele. neznamená to ovšem, že každý, kdo je v jejich přátelském okruhu musí být nutně i jejich milencem nebo milenkou. Je pravděpodobné, že o udržování těchto nadstandardních vztahů určitá část přátel ví a možná jich využívá a poskytuje je. Není to však až tak obecné.

Problémem se může stát i to, že všichni lidé ve vašem okolí tuto formu sexuálních vztahů nemusí uznávat a nemusí s ní souhlasit. Je tedy vhodné se o těchto "nadstandardních" vztazích zase tak moc nešířit a na potkání neventilovat názor, jak je to úžasné. Může se totiž stát, že někdo z okruhu partnerů "na zavolání" může navázat vážnou známost a takováto pověst by jeho vztahu mohla zásadně ublížit. To samé se ovšem může stát i Vám.

Sex na zavolání je zcela jistě pohodlný a může vyhovovat všem, kteří jej přijali za svou formu uspokojování sexuálních potřeb. Jenže, co když se ze sexu s jednou osobou pomalu stane pravidlo. Jak se začne měnit pohled na sex "na zavolání" v případě, kdy spolu prožijete několik dnů nebo dovolenou u moře? Zůstane vše při starém a po dovolené si zase půjdete každý za svým? To se dá jen těžko předvídat.

Mnoho lidí s těmito vztahy si navzájem neustále zdůrazňuje nutnost oddělování sexu od přátelství. Proto například po sexu raději hned odejdou, aby neriskovali, že se přátelství začne rozvíjet v něco víc, co by jejich nezávislost mohlo omezovat. Proto taková snídaně po večerním sexu je považovaná za nepřijatelnou důvěrnost. Po sexu lidé se prostě rozejdou a každý jde svou cestou. To neznamená, že by sex nemohl probíhat v bytě jednoho nebo druhého partnera. Jen se nepředpokládá "přenocování". To už by bylo příliš závazné a nepřijatelně osobní a pro mnohé takovéto vztahy i "rizikové".

Pokud se pak lidem daří oddělit přátelství od vzájemného poskytování sexu, může se jim podařit udržet přátelství i poté, co přestanou využívat "služeb na zavolání". Mohou potom zůstat dále přáteli a to i tehdy, když například jeden z nich bude chtít žít v manželství nebo partnerství s někým jiným. Bohužel takovéto ukončení nezávazného vztahu na sex vždy nemusí být tak snadné a jednoznačné. Nad otázkami ukončení "přátelství s výhodami se zamýšlí články "Přátelství s výhodami - jak ho ukončit?" a "Po přátelství s výhodami - můžete být jen přátelé?".

Hlavním vztahovým rizikem je však nenaplněné očekávání. Když někdo přistoupí na takovouto formu vztahu, neznamená to, že nemá hlubší úmysly nebo že se původní záměr nezávislého sexu nemůže u jednoho z nich změnit v očekávání dalšího rozvíjení vztahu. Milování bez citu je jen sex. Častější milování vždy vytvoří nějakou vazbu a očekávání. Když už nic jiného, tak pokračování příště! Když bude mít žena častěji sex s přítelem (kamarádem), logicky začne mít pocit, že on se k ní chová jinak, než k ostatním kamarádkám a začne se jinak chovat k němu. Může to však být jen špatný závěr, který si vytvoří. Sexuální vztah se pak začne transformovat v nějakou formu očekávání a může samozřejmě přerůst i v lásku a očekávání vztahu. Toto očekávání však nemusí být z druhé strany vůbec chápáno a tím méně se dá očekávat, že bude vnímáno pozitivně. Nejčastějším úskalím, které za takovéhoto nezávazného vztahu může udělat peklo jsou právě nenaplněná očekávání. Původní touha po sexu může být vystřídána i touhou do dalších společenských nebo kulturních zážitcích, po veřejném přiznání vztahu a po legitimizaci sexu partnerským vztahem. ten druhý to tak nejen nemusí chápat, ale takováto touha nebo požadavky mu mohou připadat naprosto nepřijatelné a omezující!

Pak už je jen krůček k závislosti na tom druhém a k touze po jeho neustálé přítomnosti. To ovšem může být začátkem konce.

Pokud se takováto názorová roztržka začne projevovat ve větším kolektivu kamarádů, kteří o vašem sexuálním kamarádském vztahu ví, může to znamenat i problém mezi ostatními kamarády, kteří se logicky postaví na stranu jednoho nebo druhého.

Z původně nevázaného vztahu se může stát klasický milenecký problém. Je potřeba si uvědomit, že jeden nebo oba partneři mohou využívat "sex na zavolání, přátelství s výhodami" mezi více kamarády, které vzájemně znáte i neznáte. Takovéto vztahové očekávání může klidně propuknout z více strana a původně radostný nezávazný sex se může stát noční můrou a ztratí veškerá kouzla.

Možná někde tyto vztahy fungují roky a bez komplikací. Pokud se však pro tuto formu sexuálních vztahů rozhodnete. Musíte počítat i s tím, že vše nemusí probíhat jen podle Vašich plánů a představ.

Naprosto nová situace pak nastane v okamžiku, kdy se jeden z partnerů vdá nebo ožení. Z původně nevázaného sexu by se potom stala klasická nevěra, se všemi možnými důsledky pro manželství nebo dlouhodobé partnerství.

Často se však stává, že podobná přátelství nepřestávají ani tehdy, kdy jeden nebo i oba partneři mají závazky. Potom se už vlastně jedná o paralelní sexuální vztahy, které přetrvávají na pravidlech jako za svobodna, jen jsou přísně utajované.

Riziko pohlavních chorob

Je zřejmé, že sex na zavolání je bezpečnější varianta jako sex na jednu noc nebo sex s prostitutkou. Pokusím se jeho riziko seřadit v porovnání s jiným sexuálním chováním lidí. Jedná se o bezpečnější formu sexuálního vztahu, která se může týkat jednoho nebo více "přátel s výhodami na zavolání". Míra nebezpečí , kterou takovýto vztah přináší velmi silně závisí na tom, kolik má každý z účastníků takovéto sexuálního vztahu dalších "přátel na zavolání". Může se jednat o relativně věrné přátelství, které se dále nerozšiřuje ani u jednoho z účastníků, ale stejně tak se může jednat o rozvinutou "síť přátel na zavolání" z nichž každý účastník má své další přátele. Používání antikoncepce u ženy zabrání pouze nežádoucímu otěhotnění, proti pohlavním chorobám však chrání pouze bariérová antikoncepční metoda - kondom a ženský kondom (Femidom). Bližší informace o srovnání sexuálních styků z pohledu bezpečného sexu naleznete v článku "Sexuální vztahy a bezpečný sex" a článku "Sex na zavolání (přátelé s výhodami)".

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)