Jste zde

Poruchy sexuální touhy a chemické látky

Poruchy sexuální touhy a chemické látky

Hlavní téma "Sexuální dysfunkce".
Pokračování článku "Sexuální poruchy".

Při sexuálních aktivitách se nejčastěji můžeme setkat masážními prostředky, lubrikanty i olejíčky a esenciálními látkami, které příjemně voní. Mohou však být i nebezpečné pro zdraví lidí. Řada esenciálních látek není přírodního, ale chemického původu. Proto je potřeba používat například pro masáže a především pro masáže pohlavních orgánů jen přípravky vyrobené z přírodních, čistých a bezpečných látek. V drogeriích nebo internetových prodejnách se však setkáte i s lákavými kosmetickými přípravky, krémy nebo vazelínami, které mohou obsahovat stopová množství acetonu, kyselinu karbalovou, dibutylftalát, oxidy železa, přísady a aditiva. Některé z těchto přísad mohou případně dráždit sliznice nebo způsobit alergickou reakci kůže nebo sliznic. Při použití, pro které byly vyrobeny, tyto stopové přísady nevadí a jejich obsah je schválený v "prohlášení o shodě" výrobku. Jejich vnitřní použití je však naprosto nepřijatelné! Některé ze stopových látek, které mohou obsahovat, jsou dokonce považované za potenciálně rakovinotvorné. Například Vás může zlákat použít k masáži úžasně vonící krém na ruce. Například pro masáž konečníku muže či ženy nebo prostaty muže. Krém je úžasný pro aplikaci na ruce, pro kterou byl vyroben a schválen. Stěna střeva však rychle a velice účinně vstřebává i tyto vedlejší, podpůrné nebo "voňavé" látky a ty se pak postupně ukládají především v prostatě. Při častějším používání těchto chemikálií, nevhodným způsobem, mohou vyvolávat podráždění, záněty nebo v krajním případě až podpořit rozvoj rakovinného bujení. Podrobněji se touto problematikou zabývá článek "Masážní prostředky vhodné pro masáž prostaty".

Nebezpečné chemikálie však mohou být i součástí sexuálních hraček. Na internetu a v kamenných obchodech najdete spousty vibrátorů různých značek, modelů, tvarů a materiálů, vibrační i nevibrační. Většinou jsou kvalitní a z nezávadných materiálů. Mnoho z těchto pomůcek však ve skladech a na poutech prodejců mohlo čekat na svého uživatele nepřiměřeně dlouhou dobu. Vzhledem k tomu, že se nejedná o zdravotnický materiál, záruční doba je dána od data prodeje, nikoli od data výroby. Navíc některé, především staré a proto dnes levné pomůcky, mohou být vyrobeny z PVC, či jiných plastů nebo gumy s příměsí chemických látek, které by v žádném případě neměly přijít do styku se sliznicemi pohlavních orgánů. Pokud není přímo u výrobku výrobcem garantováno, že výrobek takovéto látky ani ve stopovém množství neobsahuje, pak je na místě velká obezřetnost. Lépe je takovouto pomůcku bez garance materiálu vyřadit nebo ji používat s nasazeným kondomem. Ten zabrání styku sliznice pohlavních orgánů s materiálem pomůcky. Pro úplnost uvedu typy materiálů používaných pro výrobu sexuálních pomůcek, které by mohly obsahovat rizikové látky:

  • Plast - zřejmě nejlevnější materiál pro výrobu vibrátorů. Hlavním rizikem, především u starších výrobků je možnost, že při výrobě materiálu pomůcky byly použity rizikové chemikálie.
  • Latex - hodně pružný a poddajný materiál. Může však způsobovat alergické reakce. Nevýhodou je také jeho typická vůně. Kvůli své poréznosti vyžaduje pečlivou údržbu, případně používání kondomu.

Další doporučené články:

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)