Jste zde

Tantrická masáž jako psychoterapie

Tantrická masáž jako psychoterapie

Hlavní téma: "Umění doteku".
Volné pokračování článku "Umění tantrické masáže".

Někteří lidé si už možná ani neuvědomují, jak velkému tlaku na psychiku jsou každodenně vystaveni. Dokud se jim nepřihodí něco, co změní jejich životní styl a tempo, myslí si, že takhle žít je normální. Nemyslím tím zrovna, že by se muselo jednat pouze o tempo pracovní. Mnohem nebezpečnější je spíš životní styl, který lidé přijali a už si ani neuvědomují, jak jsou jím pohlceni. Žijí svůj život povrchně, málokdy se umí odreagovat a někteří mají problém vyjít sami se sebou. Stačí se podívat na to, jak se lidé baví například při jídle v restauraci. Přijdou se společně najíst, pobavit a místo toho každý sleduje svůj telefon aby ani na okamžik neztratil kontakt s úplně jinými lidmi. Přesvědčte se sami a možná zjistíte, že ani Vy už neumíte být "tady a teď" a že už máte problém vydržet i sami se sebou v klidu a pohodě... V některých zemích, které jsou nám často dávány za příklad, mají ti co na to mají, svého psychoterapeuta nebo psychoanalytika, případně alespoň nějakého guru, který řeší všechny jejich problémy... Brzy se toho dočkáme i u nás...

Tantrická masáž je určitá, velmi účinná forma psychoterapie.

Samozřejmě ne každá tantrická masáž takovéto účinky bude mít. Nezáleží pouze na tom, jak ji ten, kdo ji poskytuje, dokáže přijímajícímu provést. Naprosto stejně zásadní vliv na výsledek má i přijímající. Záleží na tom, zda chce aby na něj tantrická masáž měla pozitivní vliv nebo to nechce, případně mu to je jedno. U tantrické masáže nejde jen o vzrušení a sexuální uvolnění. Především jde o prožívání pocitů, vnímání sama sebe a svého těla. Ti, kteří hledají jen sexuální uvolnění ho nejspíš prožijí, ale to bude tak všechno.

Tantrická masáž dokáže člověka zklidnit, ztišit a otevřít ho sama sobě. Nejsou to fráze, tak se to opravdu děje. První tantrické masáže v životě budou nejspíš o pocitech vzrušení, případně i o vyvrcholení. Pokud však lidé chodí na tantrické masáže pravidelně, pak sami zjišťují, že mnohem více než vzrušení, vnímají hlouběji své pocity a uvědomují si své tělo. S prohlubováním pocitu spojených s masáží se začínají prohlubovat i prožitky meditační. Je to přirozený vývoj, který samozřejmě potřebuje čas a klid a dostatek zkušenosti na straně dávajícího i ochotu uvolnit se na straně přijímajícího. Najednou zjistíte, že dotek dávajícího nevnímáte jako erotický dotek, ale jako energii, která dokáže ovlivňovat Vaši mysl.

Najednou zjistíte, že jste někde úplně jinde, že máte vize, že se procházíte vzpomínkami... Něco podobného se Vám nejspíš nepodaří prožít hned při prvních masážích, ale ani to není nemožné.

V bezpečném prostředí, ve kterém se tantrické masáže provádí, může u masírovaného docházet k typickým psychickým procesům, kterým se říká "uzavírání gestaltů" nebo obecně "uzavírání nedokončených komunikačních cyklů". Každý z nás si v sobě zadržuje neuzavřené komunikační prožitkové cykly z minulosti. Chtěli jsme něco říct, udělat ..., ale pod tlakem okolností jsme to neřekli, neudělali. Energie, kterou jsme v sobě připravili pro danou komunikaci se neuvolnila, ale nechala otisk v podvědomí našeho těla. Často se pak stává, že při tantrické masáži se tyto otisky v podvědomí uvolní a připomenou. Nemusí se přitom vůbec jednat o vzpomínky a pocity spojené s erotikou.

Tantrické léčení

Práci s tělem a myslí, ve spojení doteku a psychoterapie, provádí řada tantrických učitelů. Mezi nejznámější bezesporu patří Sky Dancing tantra (v Čechách reprezentovaná Johnem Hawkenem), která k navození stavu hluboké "léčebné" meditace využívá specializované tantrické rituály. Při nich se dotekem a masáží prochází tkáň v oblasti genitálií za účelem jejich "léčení". Při těchto technikách dochází ke znovu uvědomění potlačených vzpomínek, které místo paměti člověka nese jeho tělo. Práce je naprosto analogická s prací body terapeuta, pouze zasahuje do oblastí kam si žádný body terapeut ze společenských důvodů nedovolí svému klientovi sáhnout.

Jak velký vliv na psychiku tyto techniky mají si uvědomíte až tehdy, když takovou zkušeností projdete. Jen si dovoluji poznamenat, že se nejedná o techniky pro začátečníky ani mírně pokročilé. Předpokladem je nejen zkušený tantrický masér na straně dávajícího, ale také dostatek zkušenosti s tantrickými masážemi na straně přijímajícího. Naprostá vzájemná důvěra musí být samozřejmostí.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)