Jste zde

Orgasmus - jak popsat orgasmus ženy?

Orgasmus - jak popsat orgasmus ženy?

Volné pokračování článku "Prožitek a orgasmus".

"Ženský orgasmus není jednoduché jen tak pojmout a popsat."
(Lydia Danillerová a Rob Perkinson)

O orgasmu byly napsány stohy knih a článků. Co to vlastně orgasmus je? Když se zeptáte někoho, kdo jej zažil, většinou vám nedokáže popsat, co vlastně prožil a vybaví si jeden konkrétní, ale když se zamyslí, začne popis orgasmu doplňovat o další zkušenost z jiného okamžiku. Není tak lehké popsat prožitky, které při něm zažíváme. A je to, co jsme prožili vůbec opravdový orgasmus? Není to jen něco, co se mu podobá, nebo se mu jen blíží?

Je skoro nemožné dát odpověď otázku, vlastně orgasmus je. Je to podobné, jak někomu někomu vysvětlit, jaké to je, když jíte, nebo pijete. Co člověk, to jiný prožitek. Naše psychika je velmi subjektivní a to, jak se cítíme během orgasmu závisí nejen na tom, jak náš mozek vnímá pocity vysílané nervovými zakončeními v částech těla, ale také na našem emočním rozpoložení, míře pohody, zdravotním stavu a mnoha dalších podnětech.

Ženy, které orgasmus nikdy nezažily se často ptají, co to vlastně orgasmus je a jak se pozná. Stejný problém mají i ženy, které si nejsou jisty, jestli to, co prožily, byl skutečný orgasmus.

Často je ženami popisován jako něco, co začíná krátkým pocitem napětí, které ze promění v pocit intenzivní rozkoše. Ta začíná od poštěváčku a potom se rozlije do celé pánevní oblasti a v orgasmických stazích prostoupí pohlavní orgány a někdy i celé tělo. Dnešní věda nedokáže vysvětlit způsob, jakým žena orgasmus vnímá. Ani nelze porovnat pocity ženy, která má například 10 silných orgasmických stahů během 10 vteřin s pocity ženy, která měla jen polovinu silných stahů během pěti vteřin. Není možné posoudit, která z nich svůj orgasmus prožívala silněji, krásněji a lépe.

Z hlediska sexuálního uvolnění mají všechny druhy orgasmů stejný význam. Neznamená to však, že jsou vždy prožívány stejně nebo i podobně. Minimálně se liší délkou nebo intenzitou prožitku. Další rozdíl vychází ze způsobu, jakým bylo pohlavní vzrušení dosaženo. Rozdíly pocitů při orgasmu najdeme i v případě, že žena má pochvu (vaginu) prázdnou nebo jestliže v ní má penis, prsty nebo erotickou pomůcku. Tento rozdíl je dán tím, že ženy jinak prožívají pocity, pokud se svaly vaginy kolem něčeho stahují nebo když je vagina prázdná a pouze se stahuje orgasmicky.

Orgasmus při masturbaci nebo při pohlavním styku

Častou otázkou, především mužů, bývá, který z nich je lepší, silnější, hodnotnější. Ženy to však až tak moc neřeší a to i z důvodu, že každý orgasmus je pro ně trochu jiný. Jiný je samozřejmě i důvod, proč jej chtějí. Způsob, jakým žena prožívá orgasmus během masturbace, se liší od toho, jak ho pociťuje během sexuálního styku s partnerem. Když se zeptáte ženy, který orgasmus je lepší, většinou vám řekne, že se to nedá srovnávat, že byl prostě jiný. Mnoho žen zažívá větší rozkoš z orgasmu během masturbace, protože veškerou svoji pozornost zaměří pouze na sebe. Žena sama nejlépe ví jak a kde se přesně dotýkat, navíc okamžitě prociťuje každý podnět a dokáže na něj reagovat.

Žena při sexuálním styku prožívá orgasmus jinak než muž. Přijímá doteky partnera, prožívá jeho blízkost, teplo, vůni, něhu i mužnost. Daleko silnější je složka citová, protože vše prožívá společně s partnerem. Prostě je to jiné. Ženské tělo musí být na sexuální styk dostatečně připraveno. Pokud žena není dostatečně vzrušená, orgasmus se prostě ani při pohlavním styku nemůže dostavit. Rozvoji vzrušení přispívá i hormon Oxytocin, který se se uvolňuje při hlazení prsou a také při stazích dělohy. Při milostné předehře proto rozhodně nikam nespěchejte a maximálně využijte vzrušení, které při ní pomalu narůstá, pro přípravu na pohlavní spojení. Jestliže je poštěváček během předehry dostatečně drážděn, stupeň vzrušení bude dostatečně vysoký. Vysoká citlivost klitorisu umožní během penetrace, díky nepřímému dráždění klitorisu penisem, narůstání vzrušení až k dosažení orgasmu. Žena, která nebyla dostatečně klitoridálně vzrušena a která je partnerem donucena nepřipravená přejít k souloži, tedy nepřímému dráždění klitorisu penisem, vzrušení až k orgasmu dosáhnout nemusí. Je to proto, že podněty od stimulace penisem nemusí stačit na to, aby vzrušení dosáhlo až k vyvrcholení. Pomalé něžné laskání a dráždění klitorisu ženu připraví, vagina se stane citlivější a vnímavější na pohyby penisu během penetrace.

Z hlediska zdroje podnětů je možné u žen rozpoznat orgasmy:

Teoreticky by měly být ženy schopné dosáhnout orgasmu při dráždění vaginy při pohlavním styku. Opakovaným průnikem a pohybem penisu dovnitř a ven vaginy dochází k napínání a tření vnějších a především vnitřních stydkých pysků, a tím k nepřímé stimulaci klitorisu. Správně zvoleným směrem průniku můžeme dosáhnout navíc i přímé dráždění klitorisu. Jenže v praxi je to trochu jinak.

Pokud budeme sledovat, jakou techniku používají ženy při masturbaci, pak jasně zjistíme, že nejméně používanou technikou pro dosažení vyvrcholení, je pouze vaginální dráždění bez stimulace poštěváčku. Naprostá většina žen opravdu masturbuje tak, že si dráždí poštěváček. Jen asi necelých 10 % žen se během masturbace soustředí na vaginu, ale i ony si při tom dráždí poštěváček. Díky stimulaci klitorisu dokáže většina žen dříve nebo později orgasmus prožít.

Proto je správný postoj k masturbaci základem úspěchu pro alternativní dosažení sexuálního uvolnění a orgasmu.

 

Poznámka:

Hormon Oxytocin se uvolňuje také při stazích dělohy. Nejčastěji k tomu dochází během porodu, při kojení a rovněž při sexuálním vzrušení. Tuto reakci může velmi úspěšně vyvolat například hlazením prsou, drážděním dvorců a bradavek. Významnou roli má oxytocin pro nárůst pocitu zamilovanosti a při navazování známostí. Jeho velmi pozitivní vliv byl prokázán i na upevňování vzájemných lidských vztahů.

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)

Štítky: