Jste zde

Erotogenní zóny mužů a žen - společné pro obě pohlaví

Erotogenní zóny mužů a žen - společné pro obě pohlaví

Hlavní téma: "Sexuální vzrušení".
Volné pokračování článků "Erotogenní zóny ženy" a "Erotogenní zóny muže".

Jako erotogenními zóny označujeme místa na lidském těle, jejichž drážděním, laskáním, hlazením nebo jinou stimulací, dochází ke zvýšení sexuálního vzrušení. Některé erotogenní zóny jsou považovány za obecně známé, jiné jsou upřednostňované, další nedoceněné a některé možná ještě čekají na objevení. Jejich vnímání se u každého jedince liší. Vnímavost erotogenních zón se v průběhu života mění. S narůstajícím věkem citlivost některých erotogenních zón klesá a naopak se může stát, že starší žena objeví nová místa na svém těle, která jí dříve vůbec žádné vzrušující pocity nepřinášela. Vnímavost erotogenních zón se mění také v závislosti na druhu stimulace, tedy na dotek, tlak nebo vibrace.

Za zvýšenou vnímavost erotogenních míst na lidském těle "může" vysoká koncentrace nervových zakončení v těchto místech a menší tloušťka kůže nebo sliznice.

Pro někoho může být velice vzrušující už jemný dotek a někdo potřebuje delší intenzivní hlazení a dráždění. Tyto zóny můžeme najít na celém lidském těle a u každého člověka jsou různě citlivé. Vzrušení však potřebuje i vhodné podmínky a proto platí, že když muž nebo žena opravdu chce, vzruší je téměř všechno a erotogenní zóny mají všude.

Existuje určitá analogie mezi mužskými a ženskými genitáliemi. Jedná se však opravdu jen o určitou analogii, protože přestože se pohlaví mužů a žen vyvíjejí ze stejných embryonálních tkání, existují dva způsoby, jak tato tkáň nakonec může být vyvinuta. U chlapců nějakým způsobem pod vlivem testosteronu, u děvčat jinou cestou bez testosteronu. Výsledkem vývoje pak je mužské nebo ženské pohlaví. 

  • Stydká tkáň je považována za ekvivalent šourku
  • Penis, především jeho žalud, má svůj protějšek v klitorisu.
  • Předkožka penisu má svůj ekvivalent u žen. - ženská předkožka - klitoridální kapuce.

Podstatný rozdíl však je v tom, že nervová zakončení v těchto částech genitálií jsou uspořádána odlišně jak u mužů, tak u žen. Z toho pramení i odlišná, i když podobná citlivost těchto orgánů na stimulaci.

K pochopení rozdílné citlivosti pohlavních orgánů mužů a žen z pohledu neurologie, doporučuji prostudovat článek http://www.obrizka-chlapcu-cz0.cz/news/neurologie-penisu-a-predkozky/, který o tom pojednává.

Mezi erotogenní zóny nepatří jen mužské pohlaví, (tedy hlavně penis), nebo ženské pohlaví (tedy hlavně pochva pro penis), ale také ústa, krk, hráz, konečník, stehna, hýždě, bradavky, varlata, stydké pysky, u žen především klitoris… a další a další místa na mužském a ženském těle. Těmto erotogenním zónám je třeba se věnovat, ne je stimulovat rychle a v naději, že "když přitlačím, tak to bude rychlejší...".

Obecně platí, že erotogenní zóny nejsou pouze v oblasti genitálií. Je pravdou, že pro muže i ženy je asi nejvíc vzrušující dráždění pohlavních orgánů, ale podobná místa se nacházejí i jiných místech těla, zvláště na hlavě. Mnoho lidí si to myslí, protože právě dráždění těchto míst na těle často vede k nástupu sexuálního vzrušení. Tantrici hovoří o tom, že celé tělo se může stát dokonalou erotogenní zónou. Pokud se vás partner jemně a něžně dotýká, je potřeba to dokázat ocenit a nespěchat a dát prostor jemu i sobě pro prožívání pocitů něhy a lásky. Milování však není jen o přijímání, ale také o dávání a tak je potřeba naučit se stejnou pozornost opětovat.

  • Největší sexuální mýtus: "Hlavní pohlavní orgány jsou penis a vagina" . Vždy si pamatujte, že hlavní pohlavní orgán pro muže i ženy je mozek!
  • Mnohdy tím největším vzrušujícím podnětem může být sexuální představy a erotické fantazie.

Tělo muže i ženy však má mnohem více míst, která probouzejí a zesilují sexuální vzrušení. Někdy právě tato místa mohou přinést mnohem silnější podněty, než dráždění oblasti genitálií. Znovu se projevuje maximální vhodnost zapojení milostné předehry do sexuálního aktu. Vynecháním milostné předehry se připraví muž i žena o spoustu krásných prožitků a z milování zůstane jen sex.

V sexuologii se však za nejvýznamnější mužskou erotogenní zónou považuje žalud a předpokládá se, že prožitky z dráždění ostatních erotogenních zón nejsou tak intenzivní. U žen je to složitější a individuální. Záleží na každé ženě, jak je vnímavá na podněty na různých částech těla. Jsou například ženy, které mohou prožít vyvrcholení i při laskání prsou. Celkový prožitek z milování však dávají všechny prožití okamžiky dohromady. Pokud se při milování přejde hned k dráždění hlavních erotogenních zón, vzrušení sice nastoupá až k orgasmu, budou však chybět jemné a něžné doteky, objímání, hlazení, líbání a další něžnosti. Nakonec se může stát, že milování začnete pojímat jen jako cestu k orgasmu a to je málo.

Míra citlivosti erotogenních zón se liší

Míra citlivosti erotogenních zón se zásadně liší v závislosti na typu doteku nebo tlaku, který je k dráždění zóny použit. Na lehký dotek je nejcitlivější krk, pak předloktí a oblast perinea (oblast mezi vagínu a konečníkem). Nejméně citlivý je poměrně překvapivě dvorec na prsu.

Na tlak je nejcitlivější klitoris a bradavka, nejméně boční část prsu a hýždě.
Na vibraci nejsilněji reaguje klitoris a bradavka, přičemž ze všech částí ženského těla na vibrace nejsilněji reaguje klitoris.
Na tření nejvíce reaguje žalud penisu a především jeho číst v oblasti uzdičky a žen klitoris.

Vnímavost erotogenních zón na dotek je silně spojená s psychikou. Psychické vzrušení v kombinaci s dotekem na těle může být spouštěčem silného vzrušení z doteku i na takových místech, kde by to žena (ale i muž) vůbec neočekávali. Řada žen (ale i mužů) například prožije překvapivě silné vzrušení při masáži a to i masáži, při které se masér nebo masérka důsledně vyhýbá pohlaví nebo prsům. Silné psychické vzrušení spojené například s dlouhodobou absencí sexuálního uvolnění, může vést i k nástupu tak silného vzrušení, které vyústí ve vyvrcholení. Vnímavost erotogenních zón je spojena i s celkovým naladěním a sexuálním napětím, které člověk o daném okamžiku prožívá.

Například na řadě automatických masážních křesel je v sedáku křesla instalovaná vibrační jednotka. Kombinace vibrací v oblasti hýždí, perinea a pohlaví společně s celkovou předprogramovanou masáží na křesle, může vést k nástupu vyvrcholení. A to žena masáž absolvuje v oblečení a bez jakéhokoli doteku jiného člověka. Takovýmto masážním programům masážních křesel se někdy říká "Program SAMA DOMA".

Erotogenní zóny je dobré znát

Na lidském těle existují oblasti, které fungují jako erotogenní zóny pro většinu mužů i žen.

Ženské a mužské erotogenní zóny se nachází na podobných místech. Obvykle jsou to místa s jemnou kůží, dobře prokrvená, kde je pokožka citlivá díky velkému množství nervových zakončení. Pro uspokojivý sexuální život je důležité dobře své erotogenní zóny znát a je maximálně vhodné s nimi seznámit i svého partnera. Ženy jsou nejcitlivější na krku, bradavkách a klitorisu. Jenže tělo každé ženy (i muže) má celou řadu oblastí, jejichž stimulace způsobuje minimálně příjemné pocity, případně zvýšení sexuálního vzrušení.

Mužské tělo, stejně tak jako ženské, má mnoho oblastí, jejichž stimulace dovede opravdu silně vzrušit. Rozhodně tedy není pravda, že muži mají pouze jednu erotogenní zónu a ženy dvě. Nejde obecně tvrdit, že každý muž nebo žena bude mít v oblibě všechny stimulační techniky nebo že budou citliví na všech místech těla stejně. Když budete experimentovat, může překvapit nejen partnera, ale i sami sebe. Některé podněty však mohou být erotické teprve při dosažení určitého stupně vzrušení. Pří malém nebo žádném vzrušení mohou být i rušivé. Ale správný podnět v pravý čas dokáže zázraky.

Je potřeba se dobře seznámit s partnerovým tělem a zjistit, které doteky se líbí a které jsou případně nepříjemné a za jakých okolností. Stejný dotyk v různé fázi vzrušení může být vnímán zcela jinak. Ne každý také musí mít rád totéž, co ostatní. To je velký omyl mužů i žen, kteří mají zkušenosti z předcházejících vztahů. jsou pak překvapeni, že to u nové známosti vůbec nefunguje... Zvláště pak při dotycích se mohou pocity diametrálně lišit. Někdo miluje, když mu přejede mráz po zádech při jemném masírování, jiný preferuje silnější dotyky.

Důležitá je komunikace, sdílení pocitů

Jedině díky komunikaci a sdílení pocitů se ten druhý doví, co je příjemné a vzrušující. Pokud si některá žena nebo muž hrají na "němého Bobše" nemohou očekávat, že ten druhý pozná, kde je to správné místo nebo která technika stimulace je nejúčinnější. Komunikujte o svých pocitech! Jedině tak se vám podaří naučit se navzájem poznávat nejen svoje tělo, ale především tělo partnera nebo partnerky. Jak má partner vědět, že chcete stejný dotek nebo laskání ještě jednou? Přitom právě hlazení určitého místa může navodit tak silné vzrušení, jakého se nedočkáte ani při stimulaci těch "zaručených".

Žena by si měla uvědomit, že když svému partnerovi neřekne co se jí líbí, on to sám od sebe vědět nemůže!!! Řekněte partnerovi o svých pocitech, naznačte mu, co se Vám líbí a po čem toužíte!!! Poučte ho, aby věděl, která místa na těle jsou pro vás erotická, nabídněte mu je a dovolíte mu, aby vás na nich laskal.

Vzrušení není jen o dráždění nervových zakončení citlivých míst na těle. Velkou roli při vzrušení hraje i mozek a představivost. Snadno se může stát, že pokud se vám v minulosti dráždění určité erotogenní zóny líbilo, může se vzrušení dostavit i v situaci, kdy se nejedná přímo o "svádění" nebo sexuální stimulaci. Mozek si pocity si zapamatoval a když se dostavily, zareagoval vlnkou sexuálního vzrušení ... Toho se dá využít nejen při milování...

O erotogenních místech na těle ženy není možné mluvit povrchně nebo obecně. Každá žena je jiná, každá má své citové body a oblasti. Jsou jedinečné a naprosto individuální. Každá žena například jinak "voní", má jiné potřeby a touhy a návyky. I žena, které může mít pocit, že ji v sexu už nemá co překvapit, může být najednou vyvedena z míry místečkem na těle, které partner objeví naprostou náhodou.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)